משפחה

בדיקות סקר פשוטות ליתר לחץ דם עשויות להיות יעילות כמו השיטה הסטנדרטית (PLOS Medicine)

מאת יהונתן ניסן, סטודנט לרפואה באוניברסיטת תל אביב ופרמדיק

מחקר חדש שפורסם ב-PLOS Medicine הראה כי שיטות פשוטות למדידת לחץ דם המבוססות על שתיים או אפילו מדידה אחת בודדת במקום שלוש עשויות להיות אמינות ויעילות יותר לאיתור יתר לחץ דם באוכלוסיות גדולות.

השיטה הסטנדרטית למדידה מדויקת של לחץ דם כוללת מדידת לחץ הדם שלוש פעמים במרווחים של 3 דקות ושימוש בממוצע של שתי המדידות האחרונות. יתר לחץ דם עורקי מוגדר כלחץ דם סיסטולי של ≥ 140 מ”מ כספית או לחץ דיאסטולי של ≥ 90 מ”מ כספית. לטובת המחקר, החוקרים ניתחו נתונים על 145,174 אנשים (בגיל 35 עד 45 שנים) ב-60 מדינות. הנתונים כללו את שלוש מדידות לחץ הדם של כל משתתף, בנוסף למידע האנתרופומטרי שלהם ומידע על צריכת טבק, סוכר בצום ורמת הכולסטרול הכוללת. החוקרים העריכו את העקביות בין האבחנות הסופיות משיטות שונות לאלו מהשיטה הסטנדרטית. הם חישבו בכל שיטה כמה מקרים עלולים להיות מוחמצים (כלומר, מקרים בהם חולים לא קיבלו אבחנה של יתר לחץ דם כאשר הוא היה מתגלה בשיטת ההתייחסות) וכמה חולים עלולים להיות מאובחנים ביתר.

בהשוואה לגישה הסטנדרטית, הגישה שהחמיצה את המקרים המועטים ביותר (5.6%) השתמשה בקריאת לחץ הדם השנייה אם קריאת לחץ הדם הראשונה הייתה 130-145/80-95 מ”מ כספית. אחריה הגישה שהשתמשה בקריאה השנייה ללא תלות בראשונה (5.8%). לעומת זאת, שימוש רק בקריאה השנייה אם הראשונה הייתה ≥140/90 מ”מ כספית החטיא 15% מהחולים עם יתר לחץ דם, אך זו השיטה עם שיעור אבחון היתר הקטן ביותר: 3.03%. שיטה זו הובילה לאבחון יתר של בין 1% ל-11%. בנוסף, באמצעות מודלים של רגרסיה ונתונים מ-54 מדינות, החוקרים ציינו כי הסיכון הקרדיווסקולרי לאחר 10 שנים עבור חולים עם יתר לחץ דם שמקרים שלהם הוחמצו בשיטות הפשוטות היה מעט נמוך מזה של בני גילם עם יתר לחץ דם שזוהה בשיטה הסטנדרטית. לדבריהם, שימוש בשיטות פשוטות למדידת לחץ דם עם שתי קביעות במקום שלוש יכול לאפשר בדיקה של 20 אנשים בשעה במקום 10 בשעה, מה שיכול להועיל במרפאות שאין בהן מדי לחץ דם או כוח אדם, בייחוד במדינות בעלות הכנסה נמוכה או בינונית.

לכתבה ב-Medscape

למאמר ב-PubMed

0 תגובות

השאירו תגובה

רוצה להצטרף לדיון?
תרגישו חופשי לתרום!

כתיבת תגובה

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים