משפחה

אלדוסטרוניזם ראשוני נפוץ יותר בחולים עם אירוע מוחי משנית לתסחיף לבבי ופרפור פרוזדורים (Front Endocrinol)

במאמר שפורסם בכתב העת Frontiers in Endocrinology מדווחים חוקרים על תוצאות מחקר חדש, מהן עולה כי בקרב חולים עם יתר לחץ דם ואירוע מוחי, אלדוסטרוניזם ראשוני נפוץ יותר באלו עם פרפור פרוזדורים, או אירוע מוחי משנית לתסחיף לבבי.

ברקע למחקר מסבירים החוקרים כי אלדוסטרוניזם ראשוני הינו הגורם הנפוץ ביותר ליתר לחץ דם שניוני וכי חולים אלו בסיכון מוגבר לפרפור פרוזדורים ואירוע מוחי. כעת הם ביקשו לבחון את השכיחות של אלדוסטרוניזם ראשוני בחולים זמן קצר לאחר אירוע מוחי.

מדגם המחקר כלל 300 חולים שאושפזו ליחידת שבץ מוחי באבחנה של אירוע מוחי (המורגי או איסכמי) או התקף איסכמי חולף. שלושה חודשים לאחר אירוע מוחי הושלמו בדיקות דם לרנין ואלדוסטרון, כאשר בחולים עם יחס אלדוסטרון:רנין גבוה הושלמה בדיקת העמסת סליין לאישור האבחנה.

מהנתונים עולה כי ב-26 מבין 192 (14%) חולים תועד יחס אלדוסטרון:רנין גבוה וכי ב-3 מבין 14 חולים שהתקדמו למבחן העמסת סליין אושרה אבחנת אלדוסטרוניזם ראשוני (ריכוז אלדוסטרון לאחר העמסת סליין של מעל 138 פיקומול/ליטר) ושלושה חולים נוספים סווגו עם אבחנה מאושרת/סבירה של אלדוסטרוניזם ראשוני לאור יחס אלדוסטרון:רנין מוגבר ומאפיינים קליניים.

השכיחות הכוללת של אלדוסטרוניזם ראשוני בקרב חולים עם אירוע מוחי ויתר לחץ דם עמדה על 4.0% (רווח בר-סמך 95% של 0.9-7.1%). שיעורי הימצאות אלדוסטרוניזם ראשוני היו גבוהים יותר בקרב חולים עם אירוע מוחי משנית לתסחיף לבבי (11%), יתר לחץ דם עמיד לטיפול תרופתי (1%) ויתר לחץ דם עם פרפור פרוזדורים (30%).

במידה ובדיקות סקר לאלדוסטרוניזם ראשוני היו מבוצעות רק בחולים צעירים או בנוכחות היפוקלמיה, אזי מחצית מהחולים עם אלדוסטרוניזם ראשוני לא היו מאובחנים.

מעץ ההחלטה של החוקרים עלה כי חולים לאחר אירוע מוחי עם פרפור פרוזדורים ולחץ דם דיאסטולי של 83 מ”מ כספית מעלה היו בסיכון הגבוה ביותר לאבחנה של אלדוסטרוניזם ראשוני.

החוקרים כותבים כי ממצאי המחקר תומכים בהשלמת בדיקות סקר לאלדוסטרוניזם ראשוני בכלל החולים עם אירוע מוחי.

Front Endocrinol (Lausanne), Apr 19, 2022

0 תגובות

השאירו תגובה

רוצה להצטרף לדיון?
תרגישו חופשי לתרום!

כתיבת תגובה

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים