היעילות והבטיחות של PrEP למניעת HIV (מתוך BMJ Open)

במאמר שפורסם בכתב העת BMJ Open מדווחים חוקרים על תוצאות סקירה שיטתית ומטה-אנליזה התומכות בבטיחות ויעילות PrEP (Pre-Exposure Prophylaxis) פומי בגברים המקיימים יחסי מין עם גברים, בזוגות בהם אחד מבני הזוג נשא HIV ובמטופלים המשתמשים בסמים דרך הוריד.

החוקרים ביקשו להשלים סקירה שיטתית ומטה-אנליזה של מחקרים אקראיים ומבוקרים להערכת היעילות והבטיחות של PrEP פומי למניעת HIV. הם ערכו חיפוש במאגרי PubMed, Embsae ו-Cochrane Register of Controlled Trials לזיהוי מחקרים מתאימים שפורסמו עד 5 ביולי בשנת 2020. הם כללו מחקרים אקראיים ומבוקרים שהשוו בין טיפולי PrEP הכוללים Tenofovir ובין פלסבו, העדר טיפול או משטר מינון/טיפול חליפי. התוצא העיקרי היה יחס הסיכויים לזיהום ב-HIV ותוצאים משניים כללו את הבטיחות, היענות והתנהגות מינית מסוכנת.

כל הניתוחים הסטטיסטיים בחנו את התוצאות לפי תתי-אוכלוסיות: גברים המקיימים יחסי מין עם גברים, זוגות בהם אחד נשא HIV והשני אינו נשא, מטופלים הטרוסקסואליים ומזריקי סמים.

הסקירה כללה 15 מחקרים אקראיים ומבוקרים שענו על הקריטריונים, עם למעלה מ-25,000 משתתפים ומעקב של 38,289 שנות-אדם.

הטיפול ב-PrEP נמצא יעיל בגברים המקיימים יחסי מין עם גברים (סיכון יחסי של 0.25, רווח בר-סמך 95% של 0.1-0.61), זוגות בהם אחד נשא HIV (סיכון יחסי של 0.25, רווח בר-סמך 95% של 0.14-0.46) ומזריקי סמים (סיכון יחסי של 0.51, רווח בר-סמך 95% של 0.29-0.92), אך לא בהטרוסקסואליים (סיכון יחסי של 0.77, רווח בר-סמך 95% של 0.46-1.29).

היעילות נקשרה באופן הדוק עם ההיענות לטיפול (p<0.01).

הטיפול ב-PrEP נמצא בטוח, אך נגיף HIV לא-מוכר בעת הגיוס למחקר העלה את הסיכון למוטציות עמידות לטיפול תרופתי. לא זוהו עדויות לשינוי התנהגותי או עליה בזיהומים המועברים במגע מיני.

החוקרים קוראים להשלים מחקרים נוספים בטרם ניתן יהיה להמליץ על PrEP להטרוסקסואליים ומדגישים כי אין מחקרים אקראיים ומבוקרים להערכת היעילות והבטיחות של הטיפול בקבוצות בסיכון גבוה, דוגמת נשים טרנסג’נדריות ועובדי מין.

BMJ Open, 2022

0 תגובות

השאירו תגובה

רוצה להצטרף לדיון?
תרגישו חופשי לתרום!

כתיבת תגובה

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים