משפחה

תוספים פרוביוטיים עשויים למנוע התקף אסתמה בילדים עם אלרגיות (Ann Allergy Asthma Immunol)

תוספים הכוללים תערובת של שני תכשירים פרוביוטיים עשויים למנוע התלקחות אסתמה בקרב ילדים עם אלרגיות, בפרט אלו עם אלרגיה לקרדית אבק הבית, כך עולה מנתונים שפורסמו בכתב העת Annals of Allergy, Asthma & Immunology.

מתוצאות מחקר PROPAM (PRObiotics in Pediatric Asthma Management) עלה כי תערובת הכולל Bifidobacterium breve B632 ו-Ligilactobacillus salivrius LS01 הפחיתה משמעותית את מספר התלקחויות אסתמה בקרב ילדים עם אסתמה.

מאחר ואלרגיה הינה הגורם הפתוגני העיקרי באסתמה, החוקרים שיערו כי בילדים עם אלרגיה תתכן תגובה לתוספי פרוביוטיקה.

מבין 422 הילדים שנכללו במחקר PROPAM, 164 סבלו מאלרגיה (38.8%), אלו היו בגיל ממוצע של 8.8 שנים. החוקרים מציינים כי 16 חולים לא ענו על קריטריוני ההכללה ולא נכללו במחקר זה, שלושה חולים אבדו למעקב ולא נכללו בניתוח הנתונים. לפיכך, בסופו של דבר נכללו במחקר 84 משתתפים בזרוע הפלסבו ו-80 משתתפים בזרוע הטיפול הפרוביוטי.

התוספים ניתנו למשך ארבעה חודשים, כאשר המשתתפים קיבלו תערובת פרוביוטיקה או פלסבו פעמיים ביום, פעם בבוקר ופעם בערב, למשך 8 שבועות, ולאחר מכן פעם ביום למשך 8 שבועות נוספים.

לאחר ניתוח פוסט-הוק, החוקרים מצאו כי בילדים עם אלרגיות שקיבלו את התערבות הפרוביוטית תועדה ירידה בסיכון להתלקחויות אסתמה (יחס סיכויים של 0.18), עם תוצאות טובות יותר באלו עם אלרגיה לקרדית אבק הבית (יחס סיכויים של 0.25).

החוקרים מסבירים כי השימוש בזנים אלו בתוספי פרוביוטיקה עשוי למנוע התלקחויות אסתמה ולכן להפחית את הוצאות הטיפול הרפואי ותופעות לוואי של טיפול תרופתי, לצד שיפור איכות החיים של החולים.

Ann Allergy Asthma Immunol. 2022

לידיעה ב-Healio

0 תגובות

השאירו תגובה

רוצה להצטרף לדיון?
תרגישו חופשי לתרום!

כתיבת תגובה

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים