חיסון הבוסטר גורם לתגובה מהירה ואיכותית בחולי סרטן (JAMA Oncology)

מאת יהונתן ניסן, סטודנט לרפואה באוניברסיטת תל אביב ופרמדיק

מחקר חדש שפורסם ב-JAMA Oncology מציג נתונים חדשים אשר מוסיפים מידע על העמידות של תגובות נוגדנים לחיסוני SARS-CoV-2 וההשפעה של מינוני דחף עבור חולים עם סרטן העוברים טיפול סיסטמי או שעברו השתלת תאי גזע (SCT). במחקר חתך של 453 מטופלים כאלה, נוגדנים קושרים לקולטני חלבון נגד SARS-CoV-2 (anti RBD) הגיעו לשיא חודש לאחר המנה השנייה של חיסון mRNA ונשארו יציבים במהלך 6 החודשים הבאים. יש לציין כי בהשוואה למהלך החיסון הראשוני, חולים חוו עלייה של פי 20 בנוגדנים נגד RBD לאחר מנת החיסון השלישית.

בהתחשב בסיכון לתוצאים גרועים בקרב חולי סרטן ומקבלי SCT שחולים ב-COVID, החוקרים רצו להבין את העמידות של תגובת הנוגדנים לחיסוני COVID באוכלוסייה זו. מבין 453 החולים במחקר, ל-70% היו גידולים מוצקים, ול-30% היו גידולים המטולוגיים. קצת יותר מ-40% קיבלו כימותרפיה, 16% קיבלו אימונותרפיה, 14% קיבלו תרופה פומית ממוקדת, 5% קיבלו כימותרפיה ו-25% קיבלו SCT. באשר לסוג החיסון, 61% קיבלו את חיסון ה-mRNA של Pfizer-BioNTech, 36% קיבלו את חיסון ה-mRNA של Moderna, ו-4% קיבלו את החיסון Janssen/Johnson & Johnson. הגיל הממוצע של העוקבה היה 60.4 שנים; 56% היו נשים. לפני החיסון, הממוצע הגיאומטרי (GMT) של נוגדנים נגד RBD עבור כל החולים היה 1.7; ממוצע זה עלה ל-18.65 שבועיים לאחר המנה הראשונה.

חודש אחד לאחר מנת ה-mRNA השנייה (או חודשיים לאחר החיסון של ג’ונסון אנד ג’ונסון), GMTs של נוגדנים נגד RBD הגיעו ל-470.38 ולאחר מכן ירדו ל-425.8 שלושה חודשים לאחר המנה השנייה (או 4 חודשים לאחר החיסון של Johnson & Johnson) ). מטופלים גברים, מעל גיל 65, אשר אובחנו עם גידול ממאיר המטולוגי היו בסבירות גבוהה יותר לסבול מ-GMT נמוך יותר 3 חודשים לאחר מנת החיסון השנייה. ה-GMTs עלו לאחר מכן ל-447.23 שישה חודשים לאחר המנה השנייה (7 חודשים עבור Johnson & Johnson). חודש לאחר המנה השלישית, ה-GMT של נוגדנים נגד RBD עלו ל-9224.85 – יותר מפי 20 מערך ה-GMT הקודם. לפי החוקרים, בערך 80% מהחולים הללו נשארו מעל הסף של רמת אנטי-RBD של 100 U/mL ומעלה לאחר 6 חודשים.

לכתבה ב-Medscape

למאמר ב-JAMA Oncology

0 תגובות

השאירו תגובה

רוצה להצטרף לדיון?
תרגישו חופשי לתרום!

כתיבת תגובה

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים