משפחה

היפוגליקמיה וסוכרת מסוג 2 מחמירים תוצאי אשפוז עקב אי ספיקת לב (Research Square)

מאת יהונתן ניסן, סטודנט לרפואה באוניברסיטת תל אביב ופרמדיק

מחקר חדש שטרם עבר ביקורת עמיתים ופורסם ב-Research Square הראה כי בקרב 783 חולים שאושפזו בשל אי ספיקת לב, נוכחות של סוכרת מסוג 2 והיפוגליקמיה בעת האשפוז היוותה גורם סיכון משמעותי בלתי תלוי לאירועים קרדיווסקולריים חמורים, כמו גם למוות מכל הסיבות. קשרים משמעותיים אלו היו בלתי תלויים בגורמי סיכון קרדיווסקולריים מסורתיים או במספר סמנים ביולוגיים של סיכון למחלות לב וכלי דם.

המחקר כלל חולים בני 25 ומעלה שאושפזו בשל אי ספיקת לב מ-2016 עד 2018 ולאחר מכן בוצע מעקב אחריהם עד יוני 2021. העוקבה כללה 386 חולים (49%) ללא סוכרת מסוג 2, 316 (41%) עם סוכרת מסוג 2 אך ללא היפוגליקמיה בעת האשפוז, ו-79 חולים (10%) עם סוכרת מסוג 2 והיפוגליקמיה בזמן האשפוז. נעשה שימוש במודלים של רגרסיה פרופורציונלית של Cox כדי להעריך את הקשר בין שלוש תת הקבוצות הללו לבין אירועים קרדיווסקולריים חמורים (MACE) (מוות קרדיווסקולרי, אוטם שריר הלב לא קטלני ושבץ לא קטלני) ותמותה מכל הסיבות. המודלים כללו משתנים שנקבעו מראש: גיל, מין, מדד מסת הגוף, היסטוריה של מחלות לב וכלי דם, היסטוריה ואטיולוגיה של אי ספיקת לב, CKD, לחץ דם סיסטולי, רמת גלוקוז בפלזמה בצום, רמת A1c, מקטע פליטת חדר שמאל של 40% או פחות; שימוש באינסולין, סולפונילאוריאה, מטפורמין, תרופות להורדת לחץ דם, אספירין או סטטינים; רמות טרופונין-T, ,NT-pro-BNP ו-CRP.

המטופלים היו בני 72 בממוצע וכמעט מחציתם היו גברים. האטיולוגיה של אי ספיקת הלב שלהם הייתה מחלת לב איסכמית ב-29% ומחלת לב לא איסכמית ב-71%, כאשר חציון האשפוז היה 6 ימים. במהלך מעקב חציוני של 25 חודשים, 158 (20%) חולים מתו ו-159 חולים (20%) סבלו מ-MACE. במודלים המותאמים, לחולים עם סוכרת מסוג 2 לא היה הבדל משמעותי מחולים ללא סוכרת עבור MACE, מוות קרדיווסקולרי או מוות מכל הסיבות. במודלים מותאמים מטופלים עם סוכרת מסוג 2 והיפוגליקמיה היו בעלי שיעורים גבוהים משמעותית עבור כל שלוש התוצאות הללו בהשוואה לחולים ללא סוכרת. יחסי הסיכון המתואמים היו 2.29 עבור MACE, 2.88 עבור מוות קרדיווסקולרי ו-2.58 עבור מוות מכל הסיבות.

לכתבה ב-Medscape

למאמר ב-Research Square

0 תגובות

השאירו תגובה

רוצה להצטרף לדיון?
תרגישו חופשי לתרום!

כתיבת תגובה

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים