האם טיפול במעכבי SGLT-2 מגן מפני דמנציה? (Diab Vasc Dis Res)

בחולים עם סוכרת מסוג 2 שקיבלו טיפול בתרופות ממשפחת מעכבי SGLT-2 (Sodium Glucose Cotransporter) תועד סיכון מופחת להתפתחות דמנציה, בהשוואה לחולים שלא קיבלו את הטיפול התרופתי, כך עולה מנתוני עולם אמיתי שפורסמו בכתב העת Diabetes & Vascular Disease Research.

ברקע למחקר מסבירים החוקרים כי הקשר בין טיפול במעכבי SGLT-2 ובין היארעות דמנציה אינו מובן היטב. כעת הם ביקשו לבחון את הנושא במסגרת מחקר עוקבה מבוסס-אוכלוסייה, אשר התבסס על נתוני Taiwans National Health Insurance Research Database. לכל חולה שטופל במעכבי SGLT-2 התאימו החוקרים חולה שלא קיבל את הטיפול התרופתי. התוצא העיקרי של המחקר היה היארעות דמנציה.

מדגם המחקר כלל 976,972 חולים עם אבחנה חדשה של סוכרת מסוג 2 בין השנים 2011 ו-2018. לאחר התאמה לפי גיל, מין, משך סוכרת, מחלות רקע ותאריך הטיפול התרופתי, החוקרים כללו 103,247 חולים בזרוע הטיפול במעכבי SGLT-2 ומספר דומה של חולים בזרוע הביקורת.

מהנתונים עולה כי טיפול במעכבי SGLT-2 לווה בירידה של 11% בסיכון להיארעות דמנציה (יחס סיכון מתוקן של 0.89, רווח בר-סמך 95% של 0.82-0.96; p=0.0021).

עוד עולה מהנתונים כי שיעור סיבוכי סוכרת היה נמוך יותר בקרב מטופלים במעכבי SGLT-2, בהשוואה לביקורות.

החוקרים מסכמים וכותבים כי נתוני עולם-אמיתי אלו מצביעים על השפעה מגנה אפשרית של טיפול במעכבי SGLT-2 מפני היארעות דמנציה בחולים עם סוכרת מסוג 2.

Diab Vasc Dis Res. 2022 May-Jun

0 תגובות

השאירו תגובה

רוצה להצטרף לדיון?
תרגישו חופשי לתרום!

כתיבת תגובה

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים