משפחה

חרדה על-רקע COVID-19 מלווה בסיכון מוגבר לאסתמה לא-מאוזנת במבוגרים (Ann Allergy Asthma Immunol)

במבוגרים עם רמות חרדה גבוהות משנית ל-COVID-19 במהלך החודשים הראשונים של המגפה תועד סיכון מוגבר לאסתמה לא-מאוזנת, כך עולה מתוצאות מחקר חדש שפורסמו בכתב העת Annals of Allergy, Asthma & Immunology.

החוקרים השלימו מחקר חתך שכלל מבוגרים בארצות הברית בגילאי 18 שנים ומעלה, עם אבחנה קודמת של אסתמה. הם אספו תשובות מלאות מ-873 משתתפים שהשיבו לשאלונים עד 19 בדצמבר, 2020.

הסקר כלל שמונה שאלות שדורגו בסולם של חמש נודות להערכת החוויות של המשתתפים בשבועיים הקודמים. המשתתפים גם השלימו את מבחן ACT (Asthma Control Test) והשיבו לשאלות אחרות אודות ניצול שירותי בריאות ושינויים בחיים במהלך תקופת המגפה.

הגיל הממוצע של המשתתפים במחקר עמד על 45 שנים, כאשר הרוב הגדול (83%) היו נשים ו-69% היו בוגרי מכללות. בנוסף, 14% מהמשתתפים איבדו את מקום עבודתם ו-21% דיווחו על ירידה ביכולת ההכנסה. עוד מדווחים החוקרים כי 13% מהחולים היו בבידוד-עצמי עם תסמיני קורונה ו-15% היו בבידוד ללא תסמינים, כאשר 25% דיווחו כי זוהו כחשודים לקורונה או כחולים מאומתים ו-2% אושפזו בשל COVID-19.

מהסקר עלה כי קרוב ל-57% מהחולים דיווחו על אירוע או התקף אסתמה במהלך המגפה, כאשר 29% יצרו קשר עם הרופא המטפל בשל תסמינים דחופים ו-43% דיווחו על אסתמה לא-מאוזנת לפי מדד ACT של עד 19 נקודות.

מהסקר עולה כי מרבית המשתתפים דיווחו כי היו מוטרדים לגבי מצבם האישי, בני משפחתם וחבריהם וחששו מפני התפתחות COVID-19 בנוסף לדאגה בנוגע למצבם הגופני, נפשי ורגשי.

בקרוב ל-48% מהמשתתפים תועדו מדדים גבוהים בהערכת רמות חרדה, כאשר בקרב אלו עם רמת השכלה נמוכה יותר או אלו שגרו בשכירות או התגוררו עם בן משפחה או חברים תועד סיכוי גבוה יותר משמעותית לרמות חרדה גבוהות יותר. כמו כן, רמות חרדה מוגברות תועדו בקרב משתתפים שהיו בבידוד עצמי, אלו עם חשד או עדות ל-COVID-19 ואלו שנחשפו לאחרים עם חשד או עדות להדבקה בנגיף הקורונה.

בסיכומו של דבר, הסיכון לאסתמה לא-מאוזנת היה גבוה כפליים בקרב משתתפים עם רמות חרדה גבוהות, בהשוואה לאלו עם רמות חרדה נמוכות (יחס סיכויים של 2.0, רווח בר-סמך 95% של 1.45-2.74).

כאשר המשתתפים סווגו לרבעונים על-פי רמת החרדה, החוקרים מצאו קשר מנה-תגובה משמעותי בין רמות חרדה על-רקע COVID-19 ובין הסיכוי לאסתמה לא-מאוזנת (p<0.001). בסך הכול, 28.83% מהחולים ברבעון התחתון של רמות החרדה דיווחו על אסתמה לא-מאוזנת, כמו גם 36.44% מאלו ברבעון השני, 40% מהחולים ברבעון השלישי ו-64.26% מאלו ברבעון העליון של רמת החרדה.

בהשוואה לחולים ברבעון התחתון של חרדה, החוקרים חישבו יחסי סיכויים לאסתמה לא-מאוזנת של 1.64 (רווח בר-סמך 95% של 1.06-2.53) בקרב חולים ברבעון השני, 1.78 (רווח בר-סמך 95% של 1.12-2.85) באלו ברבעון השלישי ו-3.83 (רווח בר-סמך 95% של 2.41-6.09) בקרב אלו ברבעון העליון של רמות החרדה.

לאור ההשלכות הגופניות והפסיכולוגיות של מגפת הקורונה, החוקרים קוראים לקובעי המדיניות לשפר את הגישה לשירותי בריאות הנפש לכלל הציבור, בפרט בתקופות של מגפה. הם כותבים כי ממצאי המחקר תומכים בהשלמת הערכה של המצב הנפשי של המטופלים והפניה למומחים במידת הצורך.

Ann Allergy Asthma Immunol. 2022

לידיעה ב-Healio

0 תגובות

השאירו תגובה

רוצה להצטרף לדיון?
תרגישו חופשי לתרום!

כתיבת תגובה

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

 • על רקע דיווחי תחלואת השפעת באוסטרליה חשש במשרד הבריאות לעונת שפעת קשה בישראל שעלולה להיות מלווה גם בגל קורונה נוסף (כאן 11)

  על רקע דיווחי תחלואת השפעת באוסטרליה חשש במשרד הבריאות לעונת שפעת קשה בישראל שעלולה להיות מלווה גם בגל קורונה נוסף (כאן 11)

  ע”פ דיווח מכאן 11,  משרד הבריאות נערך למצב של תחלואה חוזרת גבוהה מקורונה, שתלווה הפעם גם בתחלואת שפעת משמעותית, ובהתאם לכך מתכנן ביצוע מבצע חיסונים כפול שיכלול גם חיסון נגד קורונה (ככל הנראה מותאם אומיקורן) וגם כנגד שפעת. ההמלצה המסתמנת היא שאוכלוסייה מעל גיל 60 או כזו שסובלת ממחלות הרקע הידועות תוזמן לקבל חיסון כפול, […]

 • גורמי סיכון לתסמינים קליניים חמורים או מסכני-חיים של נגיף הקורונה לאחר קבלת מנה שלישית של החיסון (J Int Med)

  גורמי סיכון לתסמינים קליניים חמורים או מסכני-חיים של נגיף הקורונה לאחר קבלת מנה שלישית של החיסון (J Int Med)

  במאמר שפורסם בכתב העת Journal of Internal Medicine מדווחים חוקרים על תוצאות מחקר חדש, מהן עולה כי גיל, מין ומחלות רקע עשויים להשפיע על הסיכון להתפתחות מחלה חמורה או מסכנת-חיים על-רקע זיהום בנגיף הקורונה בחולים שהשלימו שלוש מנות חיסון כנגד הנגיף. ברקע למחקר מסבירים החוקרים כי אין נתונים רבים אודות הסיכון לתחלואה חמורה משנית ל-COVID-19 […]

 • האם אסתמה מעלה את הסיכון לקטרקט? (BMC Ophthalmol)

  האם אסתמה מעלה את הסיכון לקטרקט? (BMC Ophthalmol)

  במבוגרים בגילאי 40 שנים ומעלה עם אסתמה סיכון מוגבר להתפתחות קטרקט, בהשוואה לאלו ללא מחלת הריאות, כך מדווחים חוקרים במאמר חדש שפורסם בכתב העת BMC Ophthalmology. במסגרת המחקר ביקשו החוקרים לבחון את הקשר בין אסתמה ובין קטרקט במדגם מייצג של מבוגרים בגילאי 40 שנים ומעלה בארצות הברית. סקר NHIS (National Health Interview Survey) הינו מקור […]

 • קנבידיול מפחית חומרת חרדה במתבגרים ומבוגרים צעירים (Journal of Clinical Psychiatry)

  קנבידיול מפחית חומרת חרדה במתבגרים ומבוגרים צעירים (Journal of Clinical Psychiatry)

  מתן קנבידיול פומי הפחית חומרת חרדה במתבגרים ומבוגרים צעירים עם הפרעות חרדה עמידות לטיפול תרופתי, כך עולה מתוצאות מחקר חדש שפורסמו בכתב העת Journal of Clinical Psychiatry. ברקע למחקר מסבירים החוקרים כי הפרעות חרדה הן בין ההפרעות הפסיכיאטריות הנפוצות ביותר בצעירים ברחבי העולם. קנבידיול (CBD) זכה לתשומת לב רבה בשנים האחרונות עקב ההשפעות הגופניות והפסיכיאטריות […]

 • ההשפעה המגנה של Reparixin מפני תמותה עקב קורונה בחולים מאושפזים בסיכון גבוה (Front Immunol)

  ההשפעה המגנה של Reparixin מפני תמותה עקב קורונה בחולים מאושפזים בסיכון גבוה (Front Immunol)

  במאמר שפורסם בכתב העת Frontiers in Immunology מדווחים חוקרים על תוצאות מטה-אנליזה חדשה של מחקרים אקראיים, מהן עולה כי טיפול ב- Reparixin, מעכב CXCL8 (), עשוי להפחית את שיעורי התמותה באשפוז של חולים בסיכון גבוה עם זיהום בנגיף הקורונה. ברקע למחקר מסבירים כי מספר גדול של תרופות נוגדות-דלקת הוצעו לטיפול כנגד זיהום בנגיף הקורונה. Reparixin, […]

 • התקפי זעם והפסקות נשימה (CME)

  התקפי זעם והפסקות נשימה (CME)

  Temper tantrums and breath-holding spells התקפי זעם של תינוקות וילדים קטנים לא פעם קשים מנשוא, להורים, לרופאי הילדים ולילדים עצמם. הצירוף של טמפרמנט הילד יחד עם תגובתו של הילד לסביבתו, מהווה חלק מהתפתחותו החברתית-רגשית. ילדים נחשבים ‘פעוטות’ מגיל שנה עד שלוש שנים, ותקופה זו נחשבת בעלת חשיבות מיוחדת – תקופה בה מתרחשות תמורות רגשיות וחברותיות. […]

 • עדויות חדשות תומכות בנוכחות נוגדנים כנגד נגיף הקורונה בחלב אם (BMC Pregnancy Childbirth)

  עדויות חדשות תומכות בנוכחות נוגדנים כנגד נגיף הקורונה בחלב אם (BMC Pregnancy Childbirth)

  מתוצאות מחקר חדש שפורסמו בכתב העת BMC Pregnancy and Childbirth עולות עדויות המאשרות את נוכחות נוגדני IgA ו-IgG כנגד נגיף הקורונה בחלב אם של נשים שהחלימו מקורונה ומעלות את האפשרות כי לנוגדנים אלו תועלת אימונולוגית ספציפית לתינוקות יונקים, כולל הגנה מפני הדבקה בנגיף ומפני מחלה חמורה. ברקע למחקר מסבירים החוקרים כי נוגדנים כנגד נגיף הקורונה […]

 • האם השפעת ה-SSRI על הדיכאון היא אפקט פלצבו בלבד ? (Molecular Psychiatry, הארץ)

  האם השפעת ה-SSRI על הדיכאון היא אפקט פלצבו בלבד ? (Molecular Psychiatry, הארץ)

  ע”פ מטה אנליזה רחבת היקף שפורסמה לאחרונה ב-Molecular Psychiatry לגישה לפיה הפרעת דיכאון קשורה לרמת הסרוטונין במוח, שעל פיה מבוסס גם הטיפול הנפוץ והמקובל בדיכאון באמצעות SSRI , אין למעשה ביסוס עובדתי מדעי של ממשי. בכתבה הכוללת גם ראיון עם מי שהוביל את המחקר, ד”ר מרק הורביץ,  שהתפרסמה במוסף סוף השבוע של ה”ארץ” מנסה גדעון […]