משפחה

ויטרקטומיה בשלב מוקדם עשויה למנוע החמרת אובדן ראייה בחולים עם רטינופתיה סוכרתית פרוליפרטיבית (מתוך כנס ה-World Retina Congress)

מנתונים חדשים שהוצגו במהלך כנס ה-Retina World Congress עולה כי השלמת Para Plana Vitrectomy (או PPV) בשלב מוקדם הינה התערבות דפיניטיבית ומשתלמת מבחינת עלות-תועלת לטיפול בחולים עם רטינופתיה סוכרתית פרוליפרטיבית.

ברקע למחקר מסבירים החוקרים כי ההתוויות לויטרקטומיה מוקדמת כללו באופן מסורתי חולים בסיכון גבוה לאובדן ראייה, כולל אלו עם דימום לזגוגית לפני המקולה, היפרדות מקולארית וסיבוכים אחרים. הסיבה לכך נבעה בעיקר מהסיכון של הניתוח בעידן של שימוש במחט גדולה ועלויות גבוהות משנית להתערבויות ניתוחיות רבות.

המומחים הסבירו כי לאחרונה התקבלה ההבנה כי גם בנסיבות הטובות ביותר, טיפולים דוגמת PRP) Panretinal Photocoagulation) או Ranibizumab אינם תמיד יעילים במניעת התקדמות רטינופתיה סוכרתית פרוליפרטיבית ואת הצורך בוויטרקטומיה.

התקדמות בביצוע פרוצדורות ויטרקטומיה באמצעות מחטים דקות הובילו להפרדה טובה יותר של הרקמה ושליטה טובה יותר בפרוצדורה.

במסגרת המחקר בחנו החוקרים את הנתונים ב-38 חולים שעברו ויטרקטומיה בשלב מוקדם בשל רטינופתיה סוכרתית פרוליפרטיבית וזיהו התקדמות משמעותית קלינית בחדות הראייה, ממצאים שעלו בקנה אחד עם דיווחים קודמים.

לדברי המומחים, טיפול ראשוני בלייזר או בזריקות לתוך הזגוגית של מעכבי VEGF מלווים בטיפולים נוספים רבים, ובשילוב עם ההיענות הנמוכה של אוכלוסייה זו, הרושם הוא כי ישנה עדיפות ברורה לויטרקטומיה בשלב מוקדם לטיפול ברטינופתיה סוכרתית. השלמת ויטרקטומיה בשלב מוקדם עשויה לשמש כטיפול דפיניטיבי במקרים של רטינופתיה סוכרתית פרוליפרטיבית ולמנוע אובדן ראייה נוסף.

מתוך כנס ה-World Retina Congress

לידיעה ב-Healio

0 תגובות

השאירו תגובה

רוצה להצטרף לדיון?
תרגישו חופשי לתרום!

כתיבת תגובה

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים