משפחה

פאנל חלבונים בדם עשוי לסייע בחיזוי כישלון טיפול במעכבי TNF בחולי קרוהן (מתוך כנס ה-DDW)

פאנל חדש של חלבונים בדם עשוי לסייע בחיזוי כישלון טיפול במעכבי TNF (Tumor Necrosis Factor) בחולים עם אבחנה חדשה של מחלת קרוהן, כך עולה מנתונים חדשים שהוצגו במהלך כנס ה-Digestive Disease Week.

ברקע למחקר מסבירים החוקרים כי מעכבי TNF מהווים קו-ראשון של טיפול ביולוגי בחולי קרוהן, אך חולים רבים אינם מגיבים לטיפול זה, כאשר עד 30% אינם מגיבים לטיפול ראשוני וב-23-46% חולים נוספים התגובה אובדת עם הזמן.

במטרה לאשר את התועלת של פאנל חלבונים בדם לניבוי התגובה למעכבי TNF בחולים עם אבחנה חדשה של מחלת קרוהן, החוקרים התמקדו בחולים שלא קיבלו טיפול ביולוגי. המחקר כלל שני מדגמים: מדגם גילוי שכלל 384 חולים ממחקר RISK (Risk Stratification and Identification of Immunogenetic and Microbial Markers of Rapid Disease Progression in Children with Crohns disease) (גיל ממוצע של 12 שנים; 65.6% בנים) ומדגם ולידציה, שכלל 163 חולים ממחקר OSCCAR (Ocean State Crohns and Colitis Area Registry (גיל ממוצע של 29 שנים, 43% גברים).

החוקרים בחרו 10 חלבונים בדם כמנבאים של כישלון טיפול במעכבי TNF, כמו גם את מרווח הזמן מאבחנה עד התחלת טיפול במעכבי TNF.

לאחר שלוש שנים מתחילת המחקר, ב-223 חולים במדגם RISK תועד אירוע כישלון טיפול במעכבי TNF, זאת בהשוואה ל-92 חולים במדגם OSCCAR. חולים במדגם RISK עם ניקוד מעל לסף לאחר שלוש שנים היו בסיכון גבוה יותר לכישלון טיפול במעכבי TNF, בהשוואה לאלו עם ערכים מתחת לסף (86.8% לעומת 43.5%; יחס סיכויים של 8.5, רווח בר-סמך 95% של 4.9-15.4). התוצאות לאחר שלוש שנים היו דומות במדגם OSCCAR, כאשר בחולים עם ניקוד מעל לסף תועדו שיעורים גבוהים יותר של כישלון טיפול במעכבי TNF (79.2% לעומת 42.3%; יחס סיכויים של 5.1, רווח בר-סמך 95% של 2.6-10.5).

בשני המדגמים, נקודת הסף שנבחרה הדגימה רגישות וסגוליות דומה לניבוי כישלון מעכבי TNF לאחר 3 שנים (RISK: רגישות של 50.2% וסגוליות של 89.4% ;  OSCCAR: רגישות של 56% וסגוליות של 80%).

החוקרים מסכמים וכותבים כי פאנל חלבונים בדם מהווה אפשרות מבטיחה למתן טיפול רפואי מדויק בחולים עם מחלת קרוהן. הם קוראים להשלים מחקרים נוספים במטרה לאשר ולהרחיב את התועלת של פאנל חלבונים אלו באוכלוסיות חולים אחרות.

מתוך כנס ה-DDW

לידיעה ב-Healio

0 תגובות

השאירו תגובה

רוצה להצטרף לדיון?
תרגישו חופשי לתרום!

כתיבת תגובה

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים