משפחה

סקר חווית המטופל באשפוז בבי”ח כלליים מצביע על המשך שיפור ברמת שביעות הרצון וציון מסכם של 83% , האיגוד לרפואה פנימית: נס המחייב זירוז יישום מסקנות ועדת טור כספא

משרד הבריאות מפרסם היום את סקר חווית המטופל במחלקות אשפוז בבתי חולים כלליים.

תוצאות עקרי תוצאות הסקר מוצגות בתרשים שלהלן :

כפי שניתן לראות יש מגמת עליה ברמת שביעות הרצון בשנים האחרונות, כאשר 80% מהמשתתפים בסקר העניקו דירוג ציון כללי של 8-10 .

בין בתי החולים שהגיעו לתוצאות המסכמות הגבוהות ביותר נמצאים מעייני הישועה (88%) רמב”ם, רבין , כרמל, בני ציון (87%) שערי צדק (86%) , כפי שניתן להתרשם מהגרף שלהלן:

להודעה המלאה של משרד הבריאות

לדו”ח הסקר המלא (הכולל את הדירוגים המלאים של כל בתי החולים לפי פרמטרים, מגמות ועוד מידע מעניין ומגוון).

להלן תגובת האיגוד לרפואה פנימית לסקר חווית המטופל:

בלי גרם ציניות, תוצאות הסקר הן בגדר נס משנת קורונה, במהלכה ניצבו המחלקות הפנימיות בחזית ההתמודדות עם המגיפה,
שנה במהלכה הנהלות בתי החולים, פתחו וסגרו מחלקות פנימיות קורונה, כמו אקורדיון, שנה בה הצוותים המסורים והשחוקים, טיפלו לסירוגין הן בחולים השגרתיים במחלקות הפנימיות, והן לסירוגין בחולי הקורונה.

בלי גרם ציניות, תוצאות הסקר הן נס נוכח העובדה ש- 12% ממאושפזי המחלקות הפנימיות שכבו בפרוזדורים, בלי פרטיות, בלי תנאי מינימום לטיפול מכבד ואנושי.

הצפיפות ותנאי האשפוז הבעייתיים, מקשים על יכולת הצוותים לתת טיפול אמפטי ומכיל.

ממוצע ימי האשפוז – נתון המעיד על ריבוי קבלות ושחרורים מהמחלקות – נעדר מהסקר, אבל לו הופיע נתון זה, היה מציג את התמונה באופן מלא יותר: שחרורים מואצים של חולים להמשך בירורים רפואיים וטיפול בקהילה, לא אחת למורת רוח החולים ומשפחותיהם.

תנאי הצפיפות ותנאי האשפוז מרחפים גם מעל הסקר, שמדד את היקף הזיהומים הנרכשים בבתי החולים, באשר 60% מהמקרים היו במחלקות הפנימיות.

חרף התנאים הקשים, הצליחו 5 מרכזים רפואיים בשנה כזו להשתפר במדדי שביעות הרצון של החולים יש לברך על כך.

המסקנות מהסקר ברורות:

1. חובה לזרז ולקדם את יישום הדו”ח לשיפור הרפואה הפנימית (טור כספא), שבמרכזו: תוספות כוח אדם רפואי ופארא-רפואי למחלקות ובינוי, כדי להפסיק את אשפוז המסדרונות.

2. חובה לזרז לאחר עיכובים רבים את מודל תמרוץ המחלקות הפנימיות שמעמיד 110 מיליון לחלוקה בין בתי החולים, בהתאם לשיפורים שישיגו במחלקות הפנימיות

3. חובה על הנהלות בתי החולים להשקיע יותר משאבי ניהול ומשאבים פיזיים בשיפור תנאי האשפוז במחלקות הפנימיות ותנאי העבודה של הרופאים והצוותים בכלל.

0 תגובות

השאירו תגובה

רוצה להצטרף לדיון?
תרגישו חופשי לתרום!

כתיבת תגובה

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים