תרומבוליזה בחולים הנוטלים DOACs בטוחה לטיפול בשבץ מוחי (ESOC 2022)

מאת יהונתן ניסן, סטודנט לרפואה באוניברסיטת תל אביב ופרמדיק

מחקר חדש שפורסם בוועידת ארגון השבץ האירופי (ESOC) 2022 הראה כי תרומבוליזה תוך ורידית (IVT) לטיפול בשבץ מוחי חריף נראית בטוחה עבור חולים שקיבלו לאחרונה טיפול נוגד קרישה פומי ישיר (DOAC), מה שגרם לחוקרים לתהות האם יש לעדכן את ההנחיות המגבילות את השימוש בו. החוקרים מצאו שמשתמשי DOAC היו בסבירות נמוכה יותר לפתח דימום תוך מוחי סימפטומטי (sICH) לאחר IVT, ולא היה הבדל בעצמאות התפקודית לאחר 3 חודשים בהשוואה למטופלים שקיבלו IVT אך לא קיבלו DOAC.

עד 20% מהחולים עם AF חווים שבץ איסכמי בזמן שהם מקבלים טיפול ב-DOAC. טיפול רפרפוזיה עם alteplase תוך ורידי נחשב לטיפול סטנדרטי בשבץ איסכמי חריף, אך ההנחיות הנוכחיות ממליצות לא להשתמש ב-IVT עבור מטופלים שקיבלו לאחרונה DOAC, עקב חששות בטיחותיות שלטענת החוקרים אינן מגובות בראיות קליניות חזקות. החוקרים אספו נתונים על חולים עם שבץ מוחי איסכמי שקיבלו טיפול ב-DOAC 48 שעות או פחות לפני האירוע או שהצריכה האחרונה שלהם לא הייתה ידועה וטופלו ב-IVT. הם מצאו 20,448 מטופלים, כאשר 830 מהם קיבלו טיפול DOAC בזמן הופעת השבץ. מבין משתמשי ה-DOAC, 30% קיבלו אנטידוט ל-DOAC לפני ה-IVT, ל-27% נמדדה רמת ה-DOAC שלהם, ו-42% קיבלו IVT ללא טיפול באנטידוט או ידע על רמות DOAC.

בסך הכל, 4.5% מהחולים פיתחו sICH, ובהשוואה לקבוצת הביקורת, למשתמשי DOAC היה סיכוי נמוך בחצי לפתח sICH (aOR, 0.47; P = .003). לא היה הבדל מובהק בין הקבוצות בתוצאי העצמאות לאחר 3 חודשים, המוגדר כציון של 1 עד 3 (aOR 1.21; 95% CI, 0.99 – 1.49). תוצא זה התקיים בתתי קבוצות של חולים, לרבות בחולים ששיטות הבחירה עבורם שונות וחולים עם צריכת תרופה זמן קצר מאוד (פחות מ-12 שעות) לפני הפעולה.

בעוד שהממצאים מבטיחים, נדרשים נתונים נוספים כדי לחזק את הטיעון לתיקון הנחיות IVT הנוכחיות, אמרה אחת החוקרות למדסקייפ. לאור מחקרים קודמים, כולל נתונים פרה-קליניים התומכים בבטיחות של DOACs ב-IVT, ונתונים חדשים אלה, היא אמרה שהיא מקווה ששינוי בהנחיות עשוי להילקח בחשבון בעתיד.

לכתבה ב-Medscape

לאתר ESOC 2022

0 תגובות

השאירו תגובה

רוצה להצטרף לדיון?
תרגישו חופשי לתרום!

כתיבת תגובה

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים