משפחה

האם טיפול ב-Isotretinoin מעלה את הסיכון להתלקחות מחלת מעי דלקתית? (Journal of the American Academy of Dermatology)

מנתונים חדשים שפורסמו בכתב העת Journal of the American Academy of Dermatology עולה כי יש עדויות מוגבלות המצביעות על קשר אפשרי בין טיפול ב-Isotretinoin כנגד אקנה חמורה ובין החמרת מחלת מעי דלקתית.

ברקע למחקר מסבירים כי מחקרים קודמים להערכת הטיפול ב- Isotretinoin כנגד אקנה חמורה הציעו כי התרופה עלולה להוות טריגר להופעה חדשה של מחלת מעי דלקתית. למרות שמחקרים שפורסמו לאחרונה הציעו כי לא קיים קשר סיבתי בין השניים, אין מידע רב אודות ההשפעה של התרופה על חולים עם אבחנה קודמת של מחלת מעי דלקתית.

להערכת הנושא זיהו החוקרים 19 חולים עם מחלת מעי דלקתית שקיבלו טיפול ב- Isotretinoin בין תחילת שנת 2006 ועד תחילת שנת 2020 . הם קבעו את חומרת המחלה ודרגת הטיפול הקודם למחלת מעי דלקתית ע”י הערכת ההתלקחויות בשנתיים שקדמו להתחלת טיפול ב- Isotretinoin. התלקחות הוגדרה ככזו שהתפתחה משנית ל- Isotretinoin במידה והופיעה בתוך שלושה חודשים מהשלמת הטיפול.

גיל המשתתפים הממוצע עמד על 35 שנים, 26% היו נשים. קרוב למחצית מהחולים (42%) אובחנו עם קוליטיס כיבית, 37% אובחנו עם מחלת קרוהן ו-21% אובחנו עם שתי המחלות.

החוקרים מצאו כי תשעה חולים אובחנו עם התלקחות בשנתיים שקדמו להתחלת Isotretinoin. מבין אלו, בחמישה חולים (56%) תועדה התלקחות ובארבעה חולים (44%) לא תועדה התלקחות במהלך הטיפול או בתוך שלושה חודשים מהשלמת הטיפול ב- Isotretinoin.

מבין 10 חולים ללא התלקחות בשנתיים שקדמו להתחלת Isotretinoin, בשבעה חולים (70%) לא תועדה התלקחות במהלך הטיפול ובשלושה חולים (30%) תועדה התלקחות במהלך או בתוך שלושה חודשים לאחר השלמת הטיפול ב- Isotretinoin. החוקרים לא מצאו קשר מובהק סטטיסטית בין שימוש ב- Isotretinoin ובין התלקחות המחלה בחולים עם מעי דלקתית (p=0.76).

החוקרים גם בחנו את טיפול האחזקה למחלת מעי דלקתית עם אל מול התלקחויות מחלת מעי דלקתית באוכלוסיית המחקר. הם לא זיהו קשר מובהק סטטיסטית בין שימוש בטיפול אחזקה למחלת מעי דלקתית ובין הסיכון להתלקחות מחלת המעי במהלך טיפול ב- Isotretinoin (p=0.15).

ממצאי המחקר מצביעים על קשר מוגבל בין טיפול ב- Isotretinoin ובין החמרת מחלת מעי דלקתית. החוקרים קוראים להשלים מחקרים נוספים במטרה להבין טוב יותר את ההשפעה האפשרית של הרגלי תזונה, עישון, שינה, פעילות גופנית והיענות לטיפול תרופתי וכן אם למינון מצטבר של Isotretinoin השפעה כלשהי על התלקחות מחלת מעי דלקתית.

Journal of the American Academy of Dermatology 2022

לידיעה במדסקייפ

0 תגובות

השאירו תגובה

רוצה להצטרף לדיון?
תרגישו חופשי לתרום!

כתיבת תגובה

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים