משפחה

אסתמה מלווה בסיכון מוגבר לאובדן היריון (he Journal of Allergy and Clinical Immunology: In Practice)

מנתונים חדשים שפורסמו בכתב העת The Journal of Allergy and Clinical Immunology: In Practice עולה כי אסתמה, בפרט הופעה מוקדמת של המחלה ואסתמה שאינה-מאוזנת, מלווה בסיכון מוגבר לאובדן הריונות.

החוקרים התבססו על מאגרי רישום ארציים אודות 1.3 מיליון נשים בדנמרק. מבין אלו, 128,553 בנות ונשים בגילאי 6-45 שנים ניפקו לפחות שני מרשמים לטיפול בתרופות כנגד אסתמה בתוך 12 חודשים בין 1977 ו-2019.

בהשוואה לנשים ללא אסתמה, בנשים עם אסתמה תועד סיכון מוגבר לאובדן הריון יחיד (יחס סיכויים מתוקן של 1.05, רווח בר-סמך 95% של 1.03-1.07), אובדן שני הריונית (יחס סיכויים מתוקן של 1.09, רווח בר-סמך 95% של 1.05-1.13), אובדן של שלושה הריונות ומעלה (יחס סיכויים מתוקן של 1.18, רווח בר-סמך 95% של 1.11-1.24), או הפלות חוזרות (יחס סיכויים מתוקן של 1.19, רווח בר-סמך 95% של 1.12-1.27).

בנשים עם הופעה מוקדמת של אסתמה, אשר הוגדרה כמחלת ריאות שהופיעה בגילאי 6-15 שנים, תועד יחס סיכויים מתוקן של 1.47 (רווח בר-סמך 95% של 1.24-1.72) לאובדן שלושה הריונות ומעלה. בנוסף, בנשים עם אסתמה לא-מאוזנת, כפי שנקבע לאור שימוש ב-400 מנות של ביתא-אגוניסטים קצרי-טווח בשנה, או יותר, תועד יחס סיכויים מתוקן של 1.6 (רווח בר-סמך 95% של 1.16-2.16) לאובדן שלושה הריונות ומעלה, בהשוואה לנשים עם אסתמה מאוזנת.

החוקרים מדווחים כי בנשים עם אסתמה תועד סיכון מוגבר משמעותית לכל תוצאי אובדן הריון, למעט אובדן שני הריונות ומעלה במהלך הטרימסטר השני ולידת מת.

מעבר לאובדן הריון, בנשים עם אסתמה תועד סיכון מוגבר לסיבוכי לידה לאחר הפלות חוזרות (יחס סיכויים מתוקן של 1.43, רווח בר-סמך 95% של 1.17-1.74) לעומת נשים ללא אסתמה.

ממצאים אלו בין אסתמה, בעיקר מגיל צעיר, ובין מספר מקרי אובדן הריון היה חד-כיווני.

לעיתים קרובות, הופעה מוקדמת של אסתמה מלווה בפנוטיפ ספציפי של אסתמה ודלקת מסוג 2, המתאפיינת בדלקת אאזנופילית, אשר ייתכן וקשורה באופן הדוק יותר עם אובדן הריונות.

בנשים עם אבחנה של אסתמה לפני ההיריון הראשון תועד קשר חזק יותר עם אובדן שלושה הריונות ומעלה, בהשוואה לנשים שפיתחו אסתמה לאחר ההיריון הראשון, רמז לכך שאסתמה עצמה או רקע אימונולוגי משותף עשויים לעמוד בבסיס הקשר.

מהנתונים עולה עוד כי 28.3% מהנשים עם אסתמה ו-36.7% מאלו ללא אסתמה מעולם לא הרו (יחס סיכויים מתוקן של 0.93, רווח בר-סמך 95% של 0.92-0.94).

החוקרים מציינים עוד את הצורך באיזון אסתמה לפני ובמהלך הריון בקרב נשים בגיל הפוריות, עם מעקב הדוק בזמן לידה אחר נשים עם אסתמה והיסטריה של הפלות חוזרות.

The Journal of Allergy and Clinical Immunology: In Practice 2022

לידיעה ב-Healio

0 תגובות

השאירו תגובה

רוצה להצטרף לדיון?
תרגישו חופשי לתרום!

כתיבת תגובה

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

 • מנהל המזון והתרופות האמריקאי אישר את הטיפול ב-Myfembree לטיפול בכאב משנית לאנדומטריוזיס (מתוך הודעת ה-FDA)

  מנהל המזון והתרופות האמריקאי אישר את הטיפול ב-Myfembree לטיפול בכאב משנית לאנדומטריוזיס (מתוך הודעת ה-FDA)

  מנהל המזון והתרופות האמריקאי (Food and Drug Administration) אישר את השימוש ב- Myfembree, טבליה הכוללת משלב Relugolix במינון 40 מ”ג, Estradiol במינון 1 מ”ג ו-Norethindrone Acetate במינון 0.5 מ”ג, לטיפול בכאב בדרגה מתונה-עד-חמורה משנית לאנדומטריוזיס. המומחים מסבירים כי אנדומטריוזיס הינה מחלת כרונית ללא אפשרויות טיפול רבות להקלה על כאב. האישור הנוכחי עשוי לסייע בהגדרה מחדש […]

 • תוצאות הריון ולידה בנשים לאחר ניתוח או שבר עמוד-שדרה (PLoS One)

  תוצאות הריון ולידה בנשים לאחר ניתוח או שבר עמוד-שדרה (PLoS One)

  במאמר שפורסם בכתב העת PLoS One מדווחים חוקרים על תוצאות מחקר חדש, מהן עולה כי שיעורי ניתוח קיסרי גבוהים יותר בנשים עם היסטוריה של שבר עמוד-שדרה או ניתוח איחוי עמוד-שדרה, אך מעידים כי לידה נרתיקית בנשים אלו אפשרית ובטוחה לאם וליילוד. ברקע למחקר מסבירים החוקרים כי היארעות שברי עמוד-שדרה וניתוחים לאיחוי עמוד-שדרה מצויה במגמת עליה. […]

 • גורמי סיכון לחרדה ודיכאון בקרב נשים הרות במהלך מגפת הקורונה (Int J Gynaecol Obstet)

  גורמי סיכון לחרדה ודיכאון בקרב נשים הרות במהלך מגפת הקורונה (Int J Gynaecol Obstet)

  במאמר שפורסם בכתב העת International Journal of Gynecology and Obstetrics מדווחים חוקרים על תוצאות מחקר חדש, מהן עולה כי ההגבלות במהלך מגפת הקורונה הותירו נשים הרות פגיעות יותר ובסיכון מוגבר להפרעות מצב רוח. מהנתונים עולה כי תמיכה של בן זוג ובני משפחה במהלך ההיריון והלידה הינה בן הגורמים המרכזיים המגנים מפני דיכאון וחרדה באוכלוסייה זו, […]

 • טיפול ב-Osteoconazole מונע הישנות קנדידיאזיס של הלדן והעריה למשך שנתיים (מתוך הכנס השנתי מטעם ה- Infectious Diseases Society for Obstetrics and Gynecology)

  טיפול ב-Osteoconazole מונע הישנות קנדידיאזיס של הלדן והעריה למשך שנתיים (מתוך הכנס השנתי מטעם ה- Infectious Diseases Society for Obstetrics and Gynecology)

  מנתונים שהוצגו במהלך הכנס השנתי מטעם ה-Infectious Diseases Society for Obstetrics and Gynecology עולה כי Osteoconazole יעיל בטיפול במקרים חוזרים של קנדידיאזיס של הלדן והעריה ומונע אירועים למשך 96 שבועות לאחר מתן הטיפול לאורך 12 שבועות. החוקרים עקבו אחר 89 נשים עם הישנות קנדידיאזיס של הלדן והעריה ממחקרי VIOLET. במסגרת מחקרי VIOLET, מחקרים כפל-סמיות בשלב […]

 • התלקחויות אסתמה מלוות בהידרדרות בתפקוד הריאתי (Thorax)

  התלקחויות אסתמה מלוות בהידרדרות בתפקוד הריאתי (Thorax)

   במאמר שפורסם בכתב העת Thorax מדווחים חוקרים על תוצאות מחקר חדש, מהן עולה כי התלקחויות אסתמה מלווה בהידרדרות מואצת של התפקוד הריאתי, כאשר מגמה זו נפוצה יותר בחולים צעירים יותר, אך נכונה גם לחולים מבוגרים.  ברקע למחקר מסבירים החוקרים כי הידרדרות תפקוד ריאתי בחולים עם אסתמה תורמת לפרוגנוזה גרועה יותר בחולים אלו. התלקחויות אסתמה עשויות […]

 • השפעות זיהום אוויר על אסתמה בילדים עם אטופיק דרמטיטיס (Pediatr Pulmonol)

  השפעות זיהום אוויר על אסתמה בילדים עם אטופיק דרמטיטיס (Pediatr Pulmonol)

  במאמר שפורסם בכתב העת Pediatric Pulmonology מדווחים חוקרים על תוצאות מחקר חדש, מהן עולה קשר בין חשיפה לפני הלידה ולאחר הלידה לזיהום אוויר ובין הסיכון להתפתחות אסתמה בילדים עם אטופיק דרמטיטיס. ברקע למחקר מסבירים החוקרם כי ידוע על קשר הדוק בין זיהום אוויר ובין אסתמה, אך אין נתונים אודות הופעה חדשה של אסתמה בילדים עם […]

 • גורמי סיכון ותוצאות חמצת סוכרתית בנשים הרות (J Clin Endocrinol Metab)

  גורמי סיכון ותוצאות חמצת סוכרתית בנשים הרות (J Clin Endocrinol Metab)

  במאמר שפורסם בכתב העת Journal of Clinical Endocrinology and Metabolism מדווחים חוקרים על תוצאות מחקר חדש, מהן עולה קשר בין חמצת סוכרתית ובין שיעור גבוה של תחלואה של האם והעובר ומות העובר. ברקע למחקר מסבירים החוקרים כי חמצת סוכרתית בהיריון הינה מצב חירום מיילדותי עם סיכון למות האם והעובר. מטרתם כעת הייתה לבחון אירועי חמצת […]

 • השימוש במד סוכר רציף עשוי לשפר את הסיכויים ללידת תינוק במשקל לידה תקין (Diabetes Care)

  השימוש במד סוכר רציף עשוי לשפר את הסיכויים ללידת תינוק במשקל לידה תקין (Diabetes Care)

  מנתונים חדשים שפורסמו בכתב העת Diabetes Care עולה כי הקפדה על ריכוז סוכר ממוצע נמוך יותר לאור 24 שעות על-פי מד סוכר רציף ואחוז זמן גדול יותר בו ערכי הסוכר היו בטווח לפני תום הטרימסטר הראשון מלווים בסיכוי גבוה יותר להשגת משקל לידה תקין בנשים עם סוכרת מסוג 1. במסגרת המחקר ביקשו החוקרים לקבוע את […]