משפחה

עדויות חדשות תומכות ב-Enzalutamide בגברים מאסיה עם סרטן ערמונית גרורתי ועמיד לסירוס (Adv Ther)

לאחר שמחקרים קודמים הראו כי Enzalutamide (אקסטנדי) משפר את התוצאות הקליניות בגברים עם סרטן ערמונית גרורתי ועמיד לסירוס עם התקדמות מחלה למרות ADT (Androgen Deprivation Therapy), מנתונים חדשים מאסיה, שפורסמו בכתב העת Advances in Therapy עולה כי הטיפול התרופתי יעיל גם בגברים מאסיה שלא קיבלו טיפול כימותרפי קודם.

מטרת המחקר הייתה לבחון את היעילות והבטיחות של Enzalutamide בחולים מסין, קוריאה, טאיוואן והונג קונג, בהם נקבעה אבחנה של ממאירות ערמונית גרורתית ועמידה לסירוס, אשר לא קיבלו טיפול כימותרפי ועם עדות להתקדמות מחלה למרות ADT.

תוצא הסיום העיקרי היה מרווח הזמן עד להתקדמות PSA (Prostate Specific Antigen). תוצאי סיום משניים כללו את ההישרדות הכוללת, הישרדות ללא-התקדמות הדמייתית, מרווח זמן עד לאירוע חריג בשלד, מרווח הזמן עד התחלת טיפול כימותרפי ציטוטוקסי, תגובת PSA של 50% ומעלה, תגובת רקמת רכה הטובה ביותר ובטיחות הטיפול.

המחקר הופסק לאחר ניתוח ביניים לאור עדות לתועלת של Enzalutamide על-פני פלסבו. מדגם המחקר כלל 388 חולים, מהם 198 בזרוע Enzalutamide ו-190 בזרוע הפלסבו. מאפייני הבסיס היו מאוזנים היטב בין שתי הקבוצות.

הטיפול ב- Enzalutamide הפחית משמעותית את הסיכון להתקדמות PSA לעומת פלסבו (יחס סיכון של 0.38, רווח בר-סמך 95% של 0.27-0.52, p<0.0001). חציון מרווח הזמן עד להתקדמות PSA עמד על 8.31 חודשים עם Enzalutamide לעומת 2.86 חודשים עם פלסבו.

תוצאי הסיום המשניים, כולל שיעורי ההישרדות הכוללים לאחר חמש שנים, השתפרו משמעותית עם Enzalutamide, למעט מרווח הזמן עד לאירוע חריג בשלד.

שיעורי היארעות אירועים חריגים היו דומים בין שתי הקבוצות. עייפות תוארה כתופעת הלוואי הנפוצה ביותר על-רקע הטיפול התרופתי בשתי הקבוצות.

ממצאי המחקר מעידים כי Enzalutamide מפחית משמעותית את הסיכון להתקדמות PSA, משפר תוצאי יעילות משניים ונסבל היטב בגברים אסיאתיים עם סרטן ערמונית גרורתי ועמיד לסירוס, אשר לא קיבלו טיפול כימותרפי, בהם תועדה התקדמות למרות ADT.

Adv Ther. 2022 Jun;39(6):2641-2656

0 תגובות

השאירו תגובה

רוצה להצטרף לדיון?
תרגישו חופשי לתרום!

כתיבת תגובה

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים