משפחה

בדיקת CT מסייעת באבחנה של בקע פנימי לאחר ניתוח מעקף קיבה (Annals of Surgery)

בדיקת CT של הבטן מסייעת בזיהוי בצורה מהימנה של בקע פנימי בחולים עם כאבי בטן לאחר ניתוח מעקף קיבה (Roux-en-Y Gastric Bypass, או RYGB) ועשויה לסייע לרופאים לזהות את החולים המתאימים לניתוח בטן, כך עולה מתוצאות סקירה שיטתית ומטה-אנליזה שפורסמו בכתב העת Annals of Surgery.

ברקע למחקר מסבירים החוקרים כי בקע פנימי הינו אחד הסיבוכים החשובים והמאתגרים של ניתוחי מעקף קיבה ולכן ישנה חשיבות רבה לאבחנה מוקדמת. כיום, ניתוח אקספלורציה מהווה את הדרך הטובה ביותר לאבחנה ובמסגרת המחקר ביקשו החוקרים לבחון את הדיוק האבחנתי של בדיקת CT של הבטן באבחנה של בקע פנימי לאחר ניתוח מעקף קיבה.

החוקרים ערכו חיפוש במאגרי PubMed, Embase ו-Cochrane לזיהוי מאמרים רלבנטיים שבחנו את הדיוק האבחנתי של בדיקת CT של הבטן לזיהוי בקע פנימי לאחר ניתוח מעקף קיבה.

הסקירה הובילה לזיהוי 20 מחקרים עם 1,637 חולים. מבין אלו, 17 מחקרים סיפקו נתונים אודות הדיוק האבחנתי הכולל של בדיקת CT לזיהוי בקע פנימי לאחר ניתוח RYGB: רגישות של 82%, סגוליות של 84.8%, ערך מנבא חיובי של 82.7% וערך מנבא שלילי של 85.8%.

עוד מדווחים החוקרים כי 11 מחקרים דיווחו על סימנים ספציפיים בבדיקת CT והדיוק האבחנתי שלהם. הסימנים ההדמייתיים עם הרגישות הגבוהה ביותר כללו סימני גודש ורידי (רגישות, 78.7%), פיתולים (רגישות של 77.8%) ובצקת של המזנטריום (רגישות של 67.2%).

החוקרים מסכמים וכותבים כי מטה-אנליזה זו מעידה כי בדיקת CT של הבטן הינה כלי מהימן לזיהוי בקע פנימי. לאור זאת, הם קוראים לשקול לשלב את בדיקת ההדמיה לבירור האבחנתי של מטופלים לאחר ניתוח מעקף קיבה הפונים בשל כאבי בטן עם חשד קליני לבקע פנימי, במטרה לשפר את בחירת החולים המתאימים לניתוח.

Annals of Surgery, 2022

0 תגובות

השאירו תגובה

רוצה להצטרף לדיון?
תרגישו חופשי לתרום!

כתיבת תגובה

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים