משפחה

נוגד הקרישה Apixaban גורם לפחות דימומים מאנטגוניסטים לויטמין K ואספירין גם בחולים עם שבץ ואירועים תרומבואמבוליים בעבר (JAMA Cardiology)

מאת יהונתן ניסן, סטודנט לרפואה באוניברסיטת תל אביב ופרמדיק

מאמר חדש שפורסם ב-JAMA Cardiology הראה כי הבטיחות והיעילות של Apixaban, מעכב הפיך וסלקטיבי של פקטור Xa, בהשוואה לאנטגוניסטים לויטמין K (VKA) היו טובים יותר עבור רוב החולים עם AF ו-ACS ו/או לאחר PCI, ללא קשר לשבץהתקף איסכמי חולף (TIA) תרומבואמבוליזם (TE) קודם. אספירין היה קשור ביותר אירועי דימום, במיוחד בחולים ללא שבץ TIA TE קודם. למרות שאספירין עשוי להועיל בחולים עם שבץ מוחי קודם, הממצאים תומכים בשימוש ב-Apixaban ובמעכב P2Y12 ללא אספירין, ללא קשר לסטטוס שבץ/TIA/TE קודם.

המידע לגבי הסיכון לאירועים איסכמיים במוח ודימומים גדולים תחת טיפול ב- Apixaban בחולים עם פרפור פרוזדורים (AF) ותסמונת כלילית חריפה (ACS) ואו התערבות כלילית מלעורית (PCI) לאחרונה לא היה חד משמעי. לכן, מטרת החוקרים הייתה לקבוע את היעילות והבטיחות של אנטגוניסטים של Apixaban או ויטמיןK ואספירין או פלצבו שירובדו על ידי שבץ קודם, TIA או TE.  במחקר אקראי, פרוספקטיבי, רב-מרכזי, הושוו מרשמי טיפול אקראיים: Apixaban (5 מ”ג או 2.5 מ”ג פעמיים ביום) או VKA ואספירין לעומת פלצבו, לפי נוכחות או היעדר שבץ מוחי/TIA/TE קודם באמצעות מודלים פרופורציונליים של Cox. מטופלים עם AF, ACS או PCI לאחרונה ושימוש מתוכנן במעכבי P2Y12 למשך 6 חודשים או יותר נכללו במחקר, כאשר התוצאים העיקריים היו דימומים משמעותיים קלינית, אך לא מז’וריים (CRNM).

מתוך 4581 חולים שנכללו, 633 (13.8%) סבלו מאירוע מוחי/TIA/TE קודם. חולים עם שבץ מוחי/TIA/TE היו מבוגרים יותר, בעלי ציוני CHA2DS2-VASC ו-HAS-BLED גבוהים יותר, ולעיתים קרובות יותר סבלו מדימומים קודמים, אי ספיקת לב, סוכרת ושימוש קודם בנוגדי קרישה. Apixaban היה קשור לשיעורים נמוכים יותר של דימום חמור או CRNM ומוות או אשפוז לעומת VKA בחולים עם שבץ/TIA/TE קודם ( HR 0.69; 95% CI, 0.46-1.03) וללא שבץ/TIA/TE קודם (HR 0.68; 95% CI, 0.57- 0.82). בחולים ללא שבץ מוחי/TIA/TE קודם שקיבלו אספירין לעומת פלצבו היו שיעורי דימום גבוהים יותר, כאשר הבדל זה נראה פחות משמעותי בקרב חולים עם שבץ מוחי/TIA/TE קודם (P = .01). אספירין היה קשור לשיעורים נמוכים מספרית של מוות או אירועים איסכמיים מאשר פלצבו בחולים עם שבץ/TIA/ TE (HR 0.71; 95% CI, 0.42-1.20) וללא שבץ/TIA/ TE (HR 0.93; 95% CI, 0.72-1.21).

למאמר ב-JAMA Cardiology

0 תגובות

השאירו תגובה

רוצה להצטרף לדיון?
תרגישו חופשי לתרום!

כתיבת תגובה

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים