האם שותי קפה נהנים מאריכות ימים? (Annals of Internal Medicine)

מאת יהונתן ניסן, סטודנט לרפואה באוניברסיטת תל אביב ופרמדיק

מחקר פרוספקטיבי חדש שפורסם ב-Annals of Internal Medicine הראה כי צריכה מתונה של קפה, עם או בלי סוכר, קשורה לסיכון מופחת למוות. בקרב יותר מ-170,000 אנשים, אלו ששתו כשתיים עד ארבע כוסות קפה ביום, עם או בלי סוכר, היו בעלי שיעור תמותה נמוך יותר מאלו שלא שתו קפה.

החוקרים פנו לביובנק הבריטי, שגייס כחצי מיליון משתתפים בבריטניה בין השנים 2006 ל-2010 כדי לעבור מגוון שאלונים, ראיונות, מדידות גופניות ובדיקות רפואיות. מתוך קבוצה זו, 171,616 משתתפים מילאו לפחות שאלון תזונתי אחד ועמדו בקריטריונים של המחקר הנוכחי, כולל שלילת סרטן או מחלות לב וכלי דם בעת ההרשמה. תוצאות משאלונים אלו הראו כי 55.4% מהמשתתפים שתו קפה ללא כל ממתיק, 14.3% שתו קפה עם סוכר, 6.1% שתו קפה עם ממתיק מלאכותי, ו-24.2% לא שתו קפה כלל. בנוסף, שותי הקפה מוינו לקבוצות על סמך כמה כוסות קפה הם שתו ביום. במהלך כ-7 שנים, 3,177 מהמשתתפים מתו, כולל 1,725 ​​שמתו מסרטן ו-628 מתו ממחלות לב וכלי דם.

לאחר שהתייחסו לגורמים אחרים העשויים להשפיע על הסיכון למוות, כגון אורח חיים, החוקרים מצאו שלשותי הקפה יש סיכוי נמוך משמעותית למות מכל סיבה שהיא, כמו גם ממחלות לב וכלי דם או סרטן, מאשר אלו שלא שתו קפה כלל. יתרון זה נצפה בכל סוגי הקפה, כולל זנים טחונים, קפה נמס ונטול קפאין. ההשפעות המגנות של הקפה היו בולטות, סיכון מוות נמוך בכ-30%, בעיקר בקרב אנשים ששתו כשתיים עד ארבע כוסות ביום, עם או בלי סוכר. אך, אלו ששתו קפה עם ממתיק מלאכותי לא חיו יותר זמן משמעותית מאלו שלא שתו קפה כלל, עם זאת, ייתכן שתוצאה זו הוטתה על ידי שיעור גבוה יותר של גורמים בריאותיים שליליים, כגון השמנת יתר ויתר לחץ דם, בקבוצת הממתיקים המלאכותיים. החוקרים ציינו ל-Medscape בתגובה כי הממצאים שלהם עולים בקנה אחד עם מחקרים קודמים הקושרים בין צריכת קפה להישרדות. כמו אותם מחקרים קודמים, הנתונים הנוכחיים חשפו עקומת תועלת בצורת U, שבה צריכה מתונה של קפה הייתה קשורה לחיים ארוכים יותר, בעוד שצריכה נמוכה או ללא צריכה כלל וצריכה גבוהה לא הייתה קשורה לאריכות ימים.

לכתבה ב-Medscape

למאמר ב-Annals of Internal Medicine

0 תגובות

השאירו תגובה

רוצה להצטרף לדיון?
תרגישו חופשי לתרום!

כתיבת תגובה

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים