משפחה

שילוב נטילת ויטמין D, אומגה 3 ותוכנית אימונים מפחית סיכון לסרטן (frontiers in Aging)

מאת יהונתן ניסן, סטודנט לרפואה באוניברסיטת תל אביב ופרמדיק

מחקר חדש שפורסם ב- frontiers in Agingהראה כי שילוב של ויטמין D במינון גבוה, חומצות שומן אומגה 3 ותוכנית אימונים פשוטה בבית הוכח כמפחית את הסיכון לסרטן ב-61% בבריאים מעל גיל 70. כך על פי אנליזה על מחקר DO-HEALTH, שעקב אחר יותר מ-2000 קשישים במשך 3 שנים.

הסיכון לפתח סרטן עולה עם עליית הגיל. מלבד אמצעי זהירות כלליים כמו הגנה מפני השמש והימנעות מעישון, יש מעט מאוד דרכים מוכחות למניעת מחלות סרטניות אחרות. ויטמין D, חומצות שומן אומגה 3 ופעילות גופנית נתפסים כולם כמועמדים מבטיחים למניעת סרטן. הוצע כי ויטמין D מעכב את הצמיחה של תאים סרטניים וכי חומצות שומן מסוג אומגה 3 מאטות את היווצרות המוטציות בתאים בריאים העלולים להתמיר לתאים סרטניים. פעילות גופנית עשויה לשפר את תפקוד מערכת החיסון ולהפחית דלקת, מה שעשוי גם לסייע במניעת סרטן.

המטרה המקורית של המחקר הייתה לחקור האם המדדים הנבדקים השפיעו על לחץ הדם, הביצועים הגופניים, הקוגניציה, השברים והזיהומים אצל קשישים. במחקר, 2157 נבדקים היו במעקב במשך שלוש שנים. הם היו בני 70 לפחות בתחילת המחקר, לא היו להם מחלות נלוות חמורות, הם היו ניידים וללא תחלואה פסיכיאטרית. המשתתפים חולקו באופן אקראי לשמונה הקבוצות הבאות כדי לבדוק את היתרונות האישיים והמשולבים של שלושת המדדים: קבוצה 1 כללה מטופלים שנטלו 2000 IU ויטמין D3 ליום, 1 גרם חומצות שומן אומגה 3 ליום וביצעה תוכנית אימוני כוח פשוטה בבית, קבוצה 2 נטלה ויטמין D3 בתוספת חומצות שומן אומגה 3, קבוצה 3 נטלה ויטמין D3 פלוס תוכנית אימונים, שאר הקבוצות כללו שילובים של הטיפולים, וקבוצה 8 כללה טיפול בפלסבו.

119 מקרים של מחלה סרטנית דווחו באוכלוסיית המחקר במשך 3 שנים. צוות המחקר דיווח שכל אחד משלושת האמצעים בפני עצמם הפחית מעט את הסיכון לסרטן, אך ההשפעה של שלושת המדדים הייתה מובהקת סטטיסטית רק בשילובם. בקבוצת מחקר 1, שקיבלה ויטמין D וחומצות שומן אומגה 3 וגם השלימה את תוכנית האימונים, הסיכון לסרטן היה נמוך ב-61% בהשוואה לקבוצת הפלצבו.

לכתבה ב-Medscape

למאמר ב-frontiers in Aging

0 תגובות

השאירו תגובה

רוצה להצטרף לדיון?
תרגישו חופשי לתרום!

כתיבת תגובה

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים