טיפול בסטטינים אינו מגן מפני גלאוקומה (Investigative Ophthalmology & Visual Science)

מחקרים קודמים שבחנו את הקשר בין טיפול בסטטינים וגלאוקומה הצביעו על תוצאות סותרות ומאוד הטרוגניות, כעת מנתונים חדשים שפורסמו בכתב העת Investigative Ophthalmology & Visual Science עולה כי טיפול בסטטינים אינו מגן מפני גלאוקומה.

החוקרים התבססו על נתונים ממאגר UK Biobank ואספו מידע אודות טיפול בסטטינים, מדדי לחץ תוך-עיני, OCT ונוכחות גלאוקומה במטרה לקבוע אם קיים קשר חיובי בין טיפול בסטטינים ובין מניעת גלאוקומה.

מחקר החתך כלל 117,153 משתתפים עם נתונים אודות טיפול בסטטינים ולחץ תוך-עיני לאחר פיצוי על עובי הקרנית. בנוסף, נכללו 192,283 משתתפים עם נתונים אודות מצב גלאוקומה. לאחר הוצאת משתתפים עם מחלות נוירו-דגנרטיביות, 41,638 משתתפים עם עובי mRNFL (Macular Retinal Nerve Fiber Layer) ו-41,547 משתתפים עם עובי mGCIPL (Macular Ganglion Cell Inner Plexiform Layer) היו זמינים להערכה.

החוקרים בחנו את הקשר בין טיפול בסטטינים ובין לחץ תוך-עיני, mRNFL, mGCIPL וסטטוס גלאוקומה. הם העריכו אם מדד PRS (Polygenic Risk Score) לגלאוקומה השפיע על הקשרים הללו. עוד הושלמה רנדומיזציה מנדליאנית להערכת הקשר עם מספר תוצאים הקשורים בגלאוקומה.

מהנתונים עולה כי בקרב מטופלים בסטטינים תועד לחץ תוך-עיני ממוצע לא-מתוקן שהיה גבוה יותר, בהשוואה לאלו שלא טופלו בסטטינים, אך במודל שכלל תקנון רב-משתני לא תועדו הבדלים בלחץ תוך-עיני לפי טיפול בסטטינים (הבדל של 0.05 מ”מ כספית, p=0.17). בדומה, לא תועד קשר בין טיפול בסטטינים ובין אבחנת גלאוקומה (יחס סיכויים של 1.05, רווח בר-סמך 95% של 0.98-1.13).

החוקרים מדווחים על קשר חלש בין טיפול בסטטינים ובין שכבת mRNFL דקה יותר (הבדל של 0.15- מיקרונים, p=0.03), אך לא עם עובי mGCIPL (הבדל של 0.12- מיקרונים, p=0.17). כל הקשרים הללו לא השתנו לפי מדד PRS לגלאוקומה.

רנדומיזציה מנדליאנית לא הדגימה עדות לקשר סיבתי בין השינויים ברמות כולסטרול על-רקע טיפול בסטטינים ובין מספר מאפיינים של גלאוקומה.

החוקרים מסכמים וכותבים כי מהמחקר עולה כי לאחר תקנון לערפלנים מרכזיים, אין עדות לקשר בין טיפול בסטטינים ובין גלאוקומה או מאפייני גלאוקומה.

Investigative Ophthalmology & Visual Science May 2022

לידיעה ב-Healio

0 תגובות

השאירו תגובה

רוצה להצטרף לדיון?
תרגישו חופשי לתרום!

כתיבת תגובה

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים