משפחה

מה בין דום נשימה בשינה ובין חומרת כאב מפרקי ועייפות בנשים לאחר-מנופאוזה? (Menopause)

במאמר שפורסם בכתב העת Menopause מדווחים חוקרים על תוצאות מחקר חדש, המעידות על קשר בין הפרעות נשימה בשינה ובין חומרת כאב מפרקי ועייפות בנשים לאחר מנופאוזה.

במסגרת המחקר ביקשו החוקרים לבחון את הקשר בין מדדי דום נשימה בשינה ובין מגוון תסמינים בנשים לאחר-מנופאוזה עם הפרעות שינה עמידות לטיפול. מדדי RDI (Respiratory Disturbance Index), מספר אירועי אפניאה-היפופניאה בשעה וסטורציה של חמצן נוטרו במהלך לילה של שינה עם מכשיר נייד.

מדגם המחקר כלל 51 נשים לאחר-מנופאוזה ללא שיפור סובייקטיבי באיכות השינה עם תכשירים היפנוטיים. שאלונים תקפים (Epworth Sleepiness Scale, Cornell Medical Index ושאלון Questionnaire for Assessment of Climacteric Syndrome in Japanese Women) שימשו להערכת המצב הבריאות הגופני והנפשי, כמו גם הפרעות שינה סובייקטיביות.

החוקרים מדווחים כי מבין 51 המשתתפות במחקר, שבע נשים (13.7%) אובחנו עם דום נשימה חסימתי בשינה. לאחר תקנון לגיל, מדד מסת גוף ומאפיינים נוספים הקשורים ל-RDI ושפל סטורציית חמצן, נותר קשר מובהק סטטיסטית בין מדד RDI גבוה יותר ובין כאבי מפרקים (p=0.016) לפי שאלון Questionnaire for Assessment of Climacteric Syndrome in Japanese Women  ובין שפל סטורציית חמצן בדם ותחושת עייפות (p=0.007) לפי שאלון Cornell Medical Index.

החוקרים מסכמים וכותבים כי ממצאי המחקר תומכים בהשלמת הערכה מקיפה של הפרעות נשימה בשינה בנשים עם כאבי מפרקים חמורים ותלונות על עייפות.

Menopause, June 2022

0 תגובות

השאירו תגובה

רוצה להצטרף לדיון?
תרגישו חופשי לתרום!

כתיבת תגובה

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים