משפחה

מחלת כליות כרונית הינה גורם מנבא משמעותי של איסכמיה לבבית ופרוגנוזה שלילית בחולי סוכרת ללא-תסמינים (Sci Rep)

במאמר שפורסם בכתב העת Scientific Reports מדווחים חוקרים מיפן על תוצאות מחקר חדש, מהן עולה כי בחולים עם מחלת כליות כרונית ואיסכמיה לבבית סמויה תועדה פרוגנוזה גרועה יותר וכי מחלת כליות כרונית הינה משתנה משמעותי באבחנה וניהול איסכמיה לבבית סמויה בחולים אסימפטומטיים עם סוכרת.

ברקע למחקר מסבירים החוקרים כי חלק מהחולים האסימפטומטים עם סוכרת סובלים ממחלת עורקים כלילית עם היצרות קריטית, למרות שההנחיות לא ממליצות על בדיקות סקר אגרסיביות למחלת עורקים כלילית בחולים אסימפטומטים. מחלת כליות כרונית הינה בין התחלואות החמורות על-רקע טרשת עורקים סיסטמית ולכן עשויה להיות מלווה בסיכון מוגבר לאיסכמיה לבבית.

במחקר הנוכחי ביקשו החוקרים לבחון את ההשפעה של מחלת כליות כרונית על היארעות איסכמיה לבבית סמויה ואת התוצאות ארוכות הטווח בחולים אסימפטומטים עם סוכרת.

מדגם המחקר כלל 461 חולים עם סוכרת, כולם ללא תסמינים, אשר השלימו מבחן מאמץ. במידה ומבחן המאמץ היה חיובי, או שהמטופל לא הגיע ל-90% מדופק המטרה, הושלם צנתור כלילי.

התוצא העיקרי כל אירועים קרדיווסקולאריים וצרברווסקולאריים מג’וריים, כולל תמותה, אוטם לבבי או אירוע מוחי לא-פטאלי.

חציון משך המעקב אחר המשתתפים במחקר עמד על 35 חודשים, כאשר 81 חולים אובחנו עם איסכמיה לבבית סמויה. קצב הפינוי הגלומרולארי המשוער היה נמוך יותר משמעותית בחולים עם איסכמיה לבבית סמויה (70.5 לעומת 81.8 מ”ל/דקה, p<0.001).

איסכמיה לבבית סמויה הופיעה בשכיחות גבוהה יותר בחולים עם מחלת כליות כרונית מתקדמת (26.2% מהחולים עם מחלת כליות בשלב 3-5), בהשוואה לאלו ללא מחלת כליות כרונית (7.3%) או עם מחלת כליות כרונית בשלב 1 (16%) או בשלב 2 (17.2%).

מהנתונים עולה כי בחולים עם איסכמיה לבבית סמויה תועדו תוצאות קליניות פחות טובות, עם היארעות גבוהה יותר של סיבוכים קרדיווסקולאריים וצרברווסקולאריים באלו עם מחלת כליות כרונית חמורה (מעל שלב 3a) עם איסכמיה לבבית סמויה. עוד זוהה קשר בין יחס אלבומין:קריאטינין ובין הסיכון לסיבוכים קרדיווסקולאריים וצרברווסקולאריים (יחס סיכון של 3.37, P=0.025) לאחר תקנון לגיל, מין וגורמי סיכון מסורתיים.

איסכמיה לבבית סמויה הייתה נפוצה יותר בחולים עם מחלת כליות כרונית וההיארעות הייתה פרופורציונאלית לשלב מחלת הכליות הכרונית בחולים אסימפטומטיים עם סוכרת.

ממצאי המחקר מעידים כי מחלת כליות כרונית הינה מנבא אפשרי של איסכמיה לבבית סמויה בחולים אסימפטומטיים עם סוכרת.

Sci Rep. 2022 Jun 17

0 תגובות

השאירו תגובה

רוצה להצטרף לדיון?
תרגישו חופשי לתרום!

כתיבת תגובה

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים