משפחה

מעכבי RET ספציפיים הינם טיפולים מבטיחים בגידולי בלוטת תריס וריאה עם שינויים ב-RET (מתוך Trends in Cancer)

תירואיד בלוטת התריס

בכתב העת Trends in Cancer פורסם מאמר סקירה אשר עוסק בטיפולים בסרטנים עם שינויים גנומיים ב-RET ובפרט בסרטן בלוטת התריס וסרטן ריאה מסוג תאים שאינם קטנים (NSCLC).

שינויים אונקוגוניים בגן RET נוצרים כתוצאה מאיחויים או מוטציות בגן RET ומאפיינים מספר רב של סוגי גידולים שונים. הגידולים השכיחים ביותר בעלי שינויים ב-RET הינם גידולי בלוטת התריס וריאה.

שינויים אונקוגניים בגן RET יכולים להיות מסוג שחלופים או מוטציות. שחלופים בגן RET מופיעים בכ10-20% מהגידולים הפפילריים של בלוטת התריס וב-1-2% מגידולי הריאה מסוג NSCLC. הגידולים המדולריים של בלוטת התריס (MTC), שמופיעים לעיתים כחלק מתסמונת multiple endocrine neoplasia type 2 (MEN2) ,מאופיינים במוטציות נקודתיות בגן RET. בנוסף, שיטות “ריצוף הדור הבא” (NGS) מסייעות בזיהוי שינויים גנומיים ב- RET במספר ממאירויות נוספות.

עד לאחרונה הטיפול המקובל בסרטן בלוטת התריס היה באמצעות מעכבי קינאזות לא ספציפיים (nonspecific multi kinase inhibitors), כאשר RET הינו בין הקינאזות שהם מעכבים. התרופות קבוזנטיניב וונדטיניב אושרו על ידי FDA ו-EMA  לטיפול ב-MTC . מחקרים שבחנו את השימוש בתרופות אלו ב-MTC הדגימו שיעורי תגובה אובייקטיביים נמוכים יחסית. טיפולים אלו התאפיינו בפרופיל בטיחות בעייתי: 79% מהחולים נזקקו להפחתת מינון ו-16% הפסיקו את הטיפול בגלל תופעות לוואי.

העדר תגובה מספקת ופרופיל הבטיחות הבעייתי של מעכבי מולטיקינאז לא-ספציפיים הדגישו את הצורך בטיפול חדש לגידולים עם שינויים גנומיים ב-RET.

לאחרונה, ה-FDA אישר לשימוש שני מעכבי טירוזין קינאז ספציפיים ל-RET בגידולי בלוטת התריס ו-NSCLC עם שינויים גנומיים ב-RET: פרלסטיניב וסלפרקטיניב (pralsetinib, selpercatinib).

פרלסטיניב הינה תרופה ביולוגית, סלקטיבית ל- RET ופוטנטית יותר בהשוואה למעכבי מולטיקינאזות. פרלסטיניב מעכב את מוטציית השוער  (gatekeeper) RETV804M/L עם פוטנטיות דומה לזו של RET ו- RETM918T. במחקר ה-ARROW בו טופלו בפרלסטיניב חולים עם MTC ו-NSCLC עם שינויים ב-RET, נמצא כי לתרופה יעילות ובטיחות גבוהים. במחקר נמצא כי בחולי MTC עם מוטציות ב-RET שקיבלו טיפול קודם במעכבי מולטיקינאזות שיעור התגובה האובייקטיבית היה 60%, 2% מהחולים השיגו תגובה מלאה ומשך תגובה וזמן שרידות ללא התקדמות מחלה טרם הושגו. בחולי MTC נאיביים לטיפול עם מוטציות ב-RET שיעור התגובה האובייקטיבית עמד על 71% עם שיעור תגובה מלאה של 5%. משך תגובה וזמן שרידות ללא התקדמות מחלה טרם הושגו. בחולי סרטן בלוטת התריס עם איחוי ב- RET שיעור התגובה האובייקטיבית היה גבוה אף יותר ועמד על 89%. גם כאן, משך תגובה וזמן שרידות ללא התקדמות מחלה טרם הושגו. רק 4% מהמשתתפים הפסיקו את הטיפול בגלל רעילות.

סלפרקטיניב הינה תרופה פומית נוספת המעכבת את RET ומאושרת על ידי ה-FDA לטיפול בסרטן NSCLC וסרטן בלוטת התריס עם שחלופים ב-RET. אישורה של סלפרקטיניב התקבל על בסיס תוצאותיו של מחקר ה-LIBRETTO אשר הדגים את יעילות ובטיחות הטיפול. במחקר נמצא כי בחולי MTC עם RET מוטנטי שקיבלו טיפולים קודמים ישנו שיעור תגובה אובייקטיבית של 69% עם שיעור תגובה מלאה של 9%, משך תגובה חציוני של 22 חודשים ושרידות ללא התקדמות מחלה חציונית של 23.6 חודשים. בחולי MTC עם RET מוטנטי נאיביים הודגם שיעור תגובה אובייקטיבית של 79% עם שיעור תגובה מלאה של 5%, משך תגובה חציוני של 18.4 חודשים ושרידות ללא התקדמות מחלה חציונית של 20.1 חודשים.

יש לציין כי למרות ששתי התרופות אושרו על ידי ה-FDA מאפייני החולים בכל מחקר היו שונים ויש להתאים לכל מטופל את התרופה המתאימה לו. תופעות הלוואי מדרגה 3 ומעלה שנצפו עם סלפרקטיניב היו הפרעות קצב לב (prolongation QT) ורגישות-יתר בעוד שבפרלסטיניב נצפתה התפתחות של פנאומוניטיס ב-2% מהחולים. מודלים פרה-קליניים הדגימו כי לשתי התרופות פעילות תוך-מוחית ועובדה זו חשובה לאור נטייתם של גידולי NSCLC לשלוח גרורות למוח.

טיפולים סלקטיביים ל- RET מהווים אפשרות טיפולית מבטיחה בגידולי בלוטת התריס ו-NSCLC עם שינוי גנומי ב-RET ובימים אלה מתקיימים מחקרי פאזה 3 אשר בודקים את יעילותם ובטיחותם

* התרופה פרלסטיניב רשומה בישראל וכלולה בסל הבריאות משנת 2022

להקלטת וובינר בנושא החידושים בסל 2022 לסרטן תירואיד מתקדם/גרורתי

מוגש בחסות רוש: 

המידע המוצג מוגש לשירותכם כעדכון מדעי ואולם אין בו בכדי לעודד או להשפיע על שימוש בתכשיר כלשהו ו/או שלא בהתאם לתנאי רישומו. כמו כן, ייתכן שהמאמר יכלול מידע בנוגע לתכשירים שאינם רשומים בישראל ו/או להתוויות שאינן מאושרות לתכשירים שיוצגו. למידע הקובע בקשר לתכשיר כזה או אחר יש לפנות לעלון לרופא המאושר על ידי משרד הבריאות אותו ניתן למצוא באתר https://data.health.gov.il/drugs/index.html#!/byDrug

0 תגובות

השאירו תגובה

רוצה להצטרף לדיון?
תרגישו חופשי לתרום!

כתיבת תגובה

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים