משפחה

דום נשימה בשינה שאינו מטופל עלול להביא לעליה בסיכון למחלת אלצהיימר (American Journal of Respiratory and Critical Care)

 במאמר שפורסם בכתב העת American Journal of Respiratory and Critical Care מדווחים חוקרים על תוצאות מחקר חדש, מהן עולה כי דום נשימה חסימתי בשינה עשוי להשפיע על סמנים למחלת אלצהיימר והיכולת למדוד סמנים אלו בדם. יתרה מזאת, הפסקת טיפול בלחץ אוויר חיובי לוותה בשינויים בסמני מחלת אלצהיימר.

 מדגם מחקר כלל 30 חולים עם דום נשימתי חסימתי בשינה בדרגה חמורה (גיל ממוצע של 51.5 שנים, 27% נשים). החוקרים אספו דגימות דם ממשתתפים אלו בשעה 22:40 בלילה ובשעה 6:40 בבוקר למחרת בלילה בו הושלמה מעבדת שינה תחת טיפול בלחץ אוויר חיובי או בלילה שלישי ברציפות ללא טיפול בלחץ אוויר חיובי.

 החוקרים מדווחים על הבדלים משמעותיים במדדי ארכיטקטורת השינה בחולים עם דום נשימה חסימתי בשינה בלילות תחת טיפול בלחץ אוויר חיובי, בהשוואה ללילות ללא טיפול בדום נשימה חסימתי בשינה. הנתונים הצביעו על שינוי משמעותי לאורך הלילה ב-NfL (Neurofilament Light) ו-Aβ40 (Amyloid Beta 40) בחולים עם דום נשימה חסימתי בשינה בדרגה חמורה.

 הפסקת טיפול בלחץ אוויר חיובי הובילה לעליה ב-NfL ולירידה ב- Aβ40. לא תועדו הבדלים בסיכום חלבוני טאו ו- Aβ42 בין שני המצבים. עם זאת, בתחילת השינה, כל ארבעת הסמנים למחלת אלצהיימר לא היו שונים באופן משמעותי בין לילות תחת טיפול ולילות ללא טיפול להפרעת הנשימה בשינה.

 בנוסף, מספר מעברי שלבי שינה, סמן לרציפות שינה, ומשך הזמן עם רוויון חמצן נמוך מ-90% נקשרו כולם עם שינויים ברמות NfL משנית להפסקת טיפול בלחץ חיובי. עם זאת, החוקרים לא זיהו מדדי שינה או מדדים נשימתיים שניבאו שינוי לאורך הלילה ברמות Aβ40.

 מהממצאים עולה כי דום נשימה בשינה, אפילו בלילה אחד, עשויה להשפיע על שינוי לאורך הלילה ועל סמנים המשקפים את הסיכון למחלת אלצהיימר.

 החוקרים קוראים להשלים מחקרים נוספים במטרה לבחון את ההשפעות האקוטיות על חלבוני טאו וכן להעריך את השינויים בחולים עם אבחנה חדשה של דום נשימה חסימתי בשינה ושבועות או חודשים לאחר התחלת טיפול בלחץ אוויר חיובי.

 

American Journal of Respiratory and Critical Care 2022

 

לידיעה ב-Healio

0 תגובות

השאירו תגובה

רוצה להצטרף לדיון?
תרגישו חופשי לתרום!

כתיבת תגובה

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים