משפחה

אחים ואחיות של חולים עם מחלת מעי דלקתית בסיכון מוגבר לדיכאון (J Gastroenetol Hepatol)

בחולים עם מחלת מעי דלקתית סיכון גבוה פי תשע להתפתחות דיכאון, כאשר האחאים שלהם בסיכון גבוה כפליים להתפתחות דיכאון, כך עולה מנתונים חדשים שפורסמו בכתב העת Journal of Gastroenterology and Hepatology. עוד עולה מהנתונים כי חולים עם דיכאון היו בסיכון גבוה כפליים להתפתחות מחלת מעי דלקתית וכי גם אחאים ללא דיכאון היו בסיכון מוגבר למחלת המעי הדלקתית, בהשוואה לאוכלוסייה הכללית.

החוקרים התבססו על נתונים ממאגר Taiwanese National Health Insurance Research Database להשלמת מחקר עוקבה רטרוספקטיבי, אשר כלל חולים עם מחלת מעי דלקתית או דיכאון ואת האחאים שלהם ללא מחלת המעי. במסגרת המחקר הושלמה התאמה בין אחאים וביקורות על-פי גיל, מין, מועד הגיוס, הכנסה חודשית ומקום מגורים. כל המשתתפים במחקר היו במעקב לאורך עד 11 שנים לזיהוי התפתחות דיכאון או מחלת מעי דלקתית.

בניתוח הראשון של הנתונים נכללו 422 חולים עם מחלת מעי דלקתית 537 אחאים ללא המחלה ו-2,148 ביקורות. לאחר תקנון לערפלנים, החוקרים מצאו כי בחולים עם מחלת מעי דלקתית תועד סיכון גבוה פי 9 להתפתחות דיכאון בהשוואה לביקורות (יחס סיכויים של 9.43, רווח בר-סמך 95% של 6.43-13.81) ולאחים ולאחיות שלהם היה סיכון גבוה כמעט כפליים לדיכאון (יחס סיכויים של 1.82, רווח בר-סמך 95% של 1.14-2.91).

בניתוח הנתונים השני, החוקרים כללו 25,552 משתתפים עם דיכאון, 26,147 אחאים ללא המחלה ו-104,588 ביקורות. במהלך המעקב, 18 חולים עם דיכאון פיתחו מחלת מעי דלקתית (יחס סיכויים של 1.87, רווח בר-סמך 95% של 1.07-3.26), כמו גם 25 אחאים ללא המחלה (יחס סיכויים של 1.69, רווח בר-סמך 95% של 1.05-2.69) ו-58 ביקורות.

החוקרים לא הופתעו לגלות כי חולים עם מחלת מעי דלקתית מועדים יותר לפתח דיכאון, שכן התסמינים של מחלת המעי עלולים לפגוע משמעותית באיכות החיים של החולים. עם זאת, הסיכון המוגבר לדיכאון בקרב אחים ואחיות של חולים עם מחלת מעי דלקתית עשוי להצביע על עייפות של המטפל במידה ולאחאים יש חלק בטיפול בחולים.

עם זאת, החוקרים הופתעו לגלות את הסיכון המוגבר למחלת מעי דלקתית בחולים עם דיכאון, ממצאים העשויים לנבוע מהקשר המתואר היטב בין מערכת העיכול ומערכת העצבים המרכזית.

החוקרים קוראים להשלים מחקרים נוספים בנושא הקשר בין המוח ומערכת העיכול במטרה לזהות מאפיינים משותפים בפתוגנזה של שתי המחלות, העשויים לסייע בפיתוח גישות טיפול חדשות הממוקדות בציר מערכת העיכול-מערכת העצבים.

 

J Gastroenetol Hepatol. 2022

 

לידיעה במדסקייפ

0 תגובות

השאירו תגובה

רוצה להצטרף לדיון?
תרגישו חופשי לתרום!

כתיבת תגובה

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים