משפחה

תוצאות מבטיחות למעכב kRAS חדש כנגד סרטן ריאות מסוג NSCLC (מתוך N Engl J Med)

מנתוני מחקר עוקבה בשלב 2 עולה כי הטיפול ב-Adagrasib, מעכב kRAS חדש, הוביל לתגובה אובייקטיבית בכשליש מהחולים עם סרטן ריאות מסוג NSCLC (Non-Small Cell Lung Cancer) עם מוטאציית kRAS (G12C), לאחר טיפול קודם במשטר כימותרפי מבוסס-פלטינום וטיפול אימונותרפי.

ברקע למחקר מסבירים החוקרים כי Adagrasib מכוון כנגד kRAS (G12C), אשר במשך זמן רב סברו כי אינו מהווה אתר מטרה לטיפול תרופתי עד שמחקר בשנת 2013 זיהה כיס קישור חדש. המחקר הנוכחי תומך ביעילות הקלינית של טיפולים ממוקדים אלו בחולים עם NSCLC ומוטציית kRAS.

מדגם המחקר כלל 116 חולים לאחר טיפול קוד בכימותרפיה על-בסיס פלטינום וטיפול המכוון כנגד PD-1/PD-L1. החולים קיבלו Adagrasib פומי במינון 600 מ”ג, פעמיים ביום, לאורך חציון מעקב של 12.9 חודשים. ב-42.9% מהחולים תועדה תגובה אובייקטיבית לאורך חציון של 8.5 חודשים. חציון משך ההישרדות ללא-התקדמות מחלה עמד על 6.5 חודשים. לאחר חציון מעקב של 15.6 חודשים, חציון ההישרדות הכולל עמד על 12.6 חודשים ושיעורי ההישרדות הכוללת המשוערת לאחר שנה אחת עמדו על 50.8%.

ב-33 חולים תועדו גרורות יציבות למערכת העצבים המרכזית, אשר טופלו בעבר. בשליש מהחולים תועדה תגובה אובייקטיבית תוך-גולגולת עם חציון משך תגובה של 11.2 חודשים.

אירועים חריגים היו דומים לאלו שתוארו עם טיפול ממוקדים אחרים, כאשר 97.4% מהחולים פיתחו אירוע חריג על-רקע הטיפול; ב-52.6% תועדו אירועים חריגים בדרגה 1-2 וב-44.8% תועדו אירועים חריגים בדרגה 3. בסיכומו של דבר, 6.9% מהחולים הפסיקו את הטיפול התרופתי בעקבות אירועים חריגים.

Adagrasib מצוי כיום בשלבי מחקר ועדיין לא אושר ע”י מנהל המזון והתרופות האמריקאי. עם זאת, Sotorasib, אשר גם כן מעכב את kRAS (G12C), אושר בחודש מאי בשנת 2021 ע”י הסוכנות לטיפול בחולים עם NSCLC ומוטציית kRAS. ישנם מספר הבדלים מרכזיים בין שני התכשירים: ל- Adagrasib זמן מחצית חיים של 23 שעות, לעומת 5 שעות בלבד של Sotorasib; התכשיר החדש יכול גם לחדור את מערכת העצבים המרכזית, נקודה חשובה מאחר וגידולי NSCLC לעיתים קרובות שולחים גרורות למוח.

Adagrasib מצוי בשלבי בחינה כחלק ממחקר KRYSTAL-1, לבד וכחלק מטיפול משולב כנגד גידולים סולידיים שונים. חולים עם NSCLC ומוטציית kRAS אשר קיבלו טיפול קודם גם יכולים לקחת חלק במחקר בשלב 3 להערכת Adagrasib בשילוב עם Docetaxel, כמו גם במחקר בשלב 2 אחר להערכת Adagrasib עם Pembrolizumab כקו-טיפול ראשון כנגד NSCLC עם מוטציית kRAS (G12C).

 

N Engl J Med 2022; 387:120-131

 

לידיעה במדסקייפ

0 תגובות

השאירו תגובה

רוצה להצטרף לדיון?
תרגישו חופשי לתרום!

כתיבת תגובה

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים