משפחה

משטר חדש לטיפול קרינתי לאגן נמצא בטוח ויעיל להקלה על תסמינים משנית לגידולים באגן (מתוך אתר Researchsquare)

רדיותרפיה קרינה

מנתונים חדשים שטרם עברו סיקור עמיתים ופורסמו באתר Researchsquare עולה כי טיפול קרינתי במינון של 25 Gy בחמש פרקציות הינו משטר בטוח ויעיל להקלה על תסמינים משנית לגידולי אגניים.

 

ברקע למחקר מסבירים החוקרים כי טיפול קרינתי פליאטיבי מהווה את הטיפול הסטנדרטי במקרים של דימום או כאב משנית לגידול אגני. המינון הסטנדרטי כולל 20 Gy בחמש פרקציות או 30 Gy בעשר פרקציות. מאחר ומינון של 25 Gy בחמש פרקציות עשוי להיות יעיל יותר מבחינה ביולוגית לאורך תקופת זמן קצרה יותר, הם בחנו את היעילות והבטיחות של משטר טיפול זה כנגד מגוון גידולים אגניים.

 

מדגם המחקר כלל 34 חולים, כולל 14 נשים עם ממאירות גניקולוגית, חמישה חולים עם סרטן רקטום, 7 חולים עם גרורות לעצמות האגן, חמישה חולים עם גרורות לקשריות לימפה אגניות וחולה אחד מכל אחד עם סרקומה סינוביאלית של האגן, ממאירות של הערמונית וסרטן דרכי שתן. מבין אלו, 16 חולים אובחנו עם דימום, 17 חולים סבלו מכאבים ובחולה אחד תועד כאב ודימום.

 

לאחר חציון מעקב של 4 חודשים, ב-14 מבין 17 חולים (82%) הושגה שליטה בדימום עם האטת ירידת ריכוז המוגלובין בשלושת החולים האחרים. בנוסף, ב-14 מבין 18 חולים (78%) תועדה הקלה בכאב.  מבין ארבעת החולים הנותרים ללא הקלה בכאב, בשלושה האבחנה הייתה של סרקומה וחולה אחד אובחן עם ממאירות של הכליה.

 

אירועים חריגים אקוטיים היו כולם בדרגה 1 וכללו שלשול (3 חולים) עם דרמטיטיס (חולה אחד) ותכיפות במתן שתן (חולה אחד). לא תועדו אירועים חריגים מאוחרים.

 

ממצאי המחקר תומכים ביעילות ובטיחות טיפול קרינתי במינון של 25 Gy, הניתן בחמש פרקציות, להקלה על דימום ו/או כאב משנית לגידולים אגניים.

 

מתוך אתר Researchsquare

 

לידיעה במדסקייפ

0 תגובות

השאירו תגובה

רוצה להצטרף לדיון?
תרגישו חופשי לתרום!

כתיבת תגובה

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים