משפחה

טיפול במשך שנתיים ב-Teriparatide עשוי להשיב את איכות העצם לרמות שקדמו למנופאוזה (Bone)

טיפול במשך שנתיים ב-Teriparatide (פורטאו) עשוי להשיב את איכות צפיפות העצם לרמות שקדמו להופעת מנופאוזה בנשים עם אוסטיאופורוזיס לאחר-מנופאוזה, אך לא במידה וניתן לתקופה קצרה יותר, כך עולה מנתונים שפורסמו בכתב העת Bone.

החוקרים השלימו מחקר תצפיתי להערכת ההשפעות של שישה חודשי טיפול ב- Teriparatide ב-28 נשים לאחר-מנופאוזה שלקחו חלק במחקר SHOTZ וכן בחנו את תוצאות מתן טיפול ב- Teriparatide במשך 24 חודשים ל-32 נשים לאחר-מנופאוזה שלקחו חלק במחקר SHOTZ או במחקר למניעת שברים עם Teriparatide. איכות העצם בשתי קבוצות הנשים לאחר-מנופאוזה נבחנו אל מול קבוצה של 62 נשים בריאות לפני-מנופאוזה אשר לקחו חלק במחקרים שונים וכן אל מול 94 נשים לאחר-מנופאוזה שקיבלו פלסבו במחקר HORIZON ובמחקר להערכת Teriparatide למניעת שברים.

מהנתונים עולה כי בשתי קבוצות הטיפול ב- Teriparatide תועד יחס מינרל/מטריקס מוגבר, בהשוואה לנשים לאחר-מנופאוזה בזרוע הפלסבו. יחס מינרל/מטריקס היה דומה בין אלו שטופלו ב- Teriparatide למשך שישה חודשים ונשים לפני-מנופאוזה, בעוד שטיפול ב- Teriparatide למשך 24 חודשים לווה בערכים גבוהים יותר בהשוואה לכל הקבוצות האחרות. בשתי קבוצות הטיפול ב- Teriparatide תועד יחס בשלות/גבישות מינרלים נמוך יותר לעומת נשים לאחר-מנופאוזה בזרוע הפלסבו, כאשר הרמות היו דומות לאלו בנשים לפני-מנופאוזה.

תכולת מים ברקמה הייתה גבוהה יותר בזרוע הטיפול ב-Teriparatide במשך שישה חודשים לעומת נשים לפני-מנופאוזה. בזרוע הטיפול ב-Teriparatide למשך 24 חודשים תועדה כמות מים ברקמה שהייתה דומה לנשים לפני-מנופאוזה וכמות קטנה יותר בהשוואה לנשים לאחר-מנופאוזה בזרוע הפלסבו או אלו שטופלו ב-Teriparatide למשך שישה חודשים. בשתי קבוצות הטיפול ב-Teriparatide תועדו רמות נמוכות יותר של גליקוזאמינוגליקן, בהשוואה לקבוצות הביקורות ורמות פירידונילין נמוכות יותר לעומת נשים לאחר-מנופאוזה בקבוצת הפלסבו. בקבוצת הטיפול ב-Teriparatide למשך 24 חודשים תועדו רמות פירידונילין דומות לאלו שתועדו בנשים שטופלו ב-Teriparatide למשך שישה חודשים ודומות לאלו שתועדו בנשים לפני-מנופאוזה.

ממצאי המחקר מאשרים כי התועלת המלאה של הטיפול ב- Teriparatide על איכות העצם באה לידי ביטוי רק עם מתן הטיפול לאורך כל התקופה המומלצת. יתרה מזאת, התוצאות תומכות ביעילות הגבוהה של Teriparatide, שכן לאחר שנתיים של טיפול, איכות יצירת העצם דומה לזו של נשים בריאות לפני-מנופאוזה.

 

Bone, 2022

 

לידיעה ב-Healio

0 תגובות

השאירו תגובה

רוצה להצטרף לדיון?
תרגישו חופשי לתרום!

כתיבת תגובה

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים