משפחה

למען רפואה מדויקת יותר; הפרויקטים הזוכים בכנס הפרויקטים השנתי בפקולטה להנדסה ביו-רפואית בטכניון

הטכניון

טכנולוגיה לדימות ביופסיה סרטנית, אנליזה מתקדמת לסריקות אולטרסאונד, פיתוח חלקיקים ננומטריים לטיפול בסרטן שד, פיתוח מקלדת אלטרנטיבית לחולי מיופתיה, טיפול ממוקד במפרצת מוחית והתקן לביש לניבוי התקפי אפילפסיה הם הפרויקטים הזוכים בכנס הפרויקטים השנתי בפקולטה להנדסה ביו-רפואית בטכניון.

 טכנולוגיה לדימות ביופסיה סרטנית לטובת רפואה מדויקת, שפיתחו הסטודנטיות מיה אלמגור ורוני ברון זכתה במקום הראשון בכנס הפרויקטים השנתי של הפקולטה להנדסה ביו-רפואית. השתיים פיתחו, בהנחיית פרופ’ יובל גרעיני, טכנולוגיה לדימות ביופסיה סרטנית לטובת רפואה מדויקת. לדבריהן, “רפואה מותאמת אישית היא מגמה מתפתחת המובילה למהפכה בתחום הטיפולים בסרטן. לצורך פיתוח טיפולים אישיים יש לזהות סמנים ביולוגיים המצביעים על נוכחות חלבונים ספציפיים ברקמה. בפרויקט שלנו פותחה שיטה חדשנית לזיהוי יעיל של מספר רב של סמנים ביולוגיים, ובאמצעות שימוש במערכת אופטית ספקטרלית הופק פרופיל מולקולרי של ביופסיות פתולוגיות המסומנות בצבענים פלורסנטיים.” כאמור, הטכנולוגיה תסייע באנליזה של תאי סרטן לטובת טיפול מותאם אישית.

לדברי דיקן הפקולטה, פרופ’ חיים אזהרי, “כנס הפרויקטים מסכם מחקר של שנה שלמה. אין חכם כבעל ניסיון – זו התמצית של מה שאנחנו רואים כאן כיום. בעבודה על הפרויקטים נדרשו הסטודנטים לעבור את כל השלבים הנחוצים במסע מרעיון להגשמתו – מבעיה רפואית מסוימת, דרך הפעלת הדמיון והמחשבה היצירתית ועד הצגתו של פתרון שאפשר ליישם בעולם האמיתי. לשם כך היה על הסטודנטים להשתמש בידע שרכשו כאן בלימודיהם בכל ההיבטים של הנדסה ביו-רפואית. אין לנו ספק שההתנסות המעשית הזאת חושפת אותם לתעשייה הביו-רפואית ומכינה אותם לקראתה.”

במקום השני בתחרות זכו גל כרמלי ונעם שלם, בהנחיית ד”ר אלון סיני, ד”ר פיראס מואסי וד”ר ליאור לב טוב – בוגר הפקולטה בתואר הכפול להנדסה ביו-רפואית ורפואה וכיום רופא ומהנדס. הקבוצה פיתחה אנליזה מתקדמת של סריקות אולטרסאונד לטובת טיפול ברעד שמקורו בשיבושים נוירולוגיים. רעד כזה מטופל בין השאר באמצעות אולטרסאונד ממוקד. טיפול זה מצריך זיהוי מדויק של יעד הטיפול במוח. הסטודנטים שיפרו זיהוי זה, מה שיאפשר שיפור של הטיפול בבעיות אלה.

במקום השלישי זכו עפרי ויזנבליט ונגה ארז, בהנחיית ד”ר אסף זינגר, (גם הוא בוגר הפקולטה וכיום חבר סגל בפקולטה להנדסה כימית ע”ש וולפסון בטכניון), על פיתוח חלקיקים ננומטריים לטיפול בסרטן שד מסוג Triple-Negative, שכיום אין לו טיפול יעיל. במקום הרביעי זכו בראאה ברייה ובלאל עווד, בהנחיית גילי כמרה וד”ר פיראס מואסי, על פיתוח מקלדת אלטרנטיבית לחולי מיופתיה (מחלת שריר). במקום החמישי – עידו רכבוך ופרלה נמור, בהנחיית מורן לוי ופרופ’ נתי קורין, על טיפול ממוקד במפרצת מוחית על ידי מיקרו חלקיקים. בפרס חביב הקהל זכו מאיס חדיד  וסברי עסאף, בהנחיית נועם קידר, גליה סגל ופרופ’ יעל יניב, על פיתוח התקן לביש לניבוי התקפי אפילפסיה.

בכנס השתתפו 61 סטודנטים בשנתם הרביעית בפקולטה. הם הציגו 30 פרויקטים לשופטים בתחרות – 40 חברי סגל ובוגרי הפקולטה שהשתלבו בתעשייה. את קורס הפרויקטים ריכזו חברי הסגל ד”ר פיראס מואסי ופרופ’ נתי קורין והמתרגלות מרב בלנקוביץ ורותם שפירא. את הפרסים לפרויקטים הזוכים תרמו, כבכל שנה, ד”ר דורון וליאת אדלר מחברת Sanolla.

לחוברת התקצירים של הכנס 

לתמונות לחצו כאן

0 תגובות

השאירו תגובה

רוצה להצטרף לדיון?
תרגישו חופשי לתרום!

כתיבת תגובה

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים