משפחה

השוואת תוצאות טיפול תוך-ורידי בדקסמתזון במינון גבוה לעומת מינון נמוך להקלה על מיגרנה (Neurology)

במאמר שפורסם בכתב העת Neurology מדווחים חוקרים על תוצאות מחקר חדש, מהן עולה כאשר טיפול בסטרואידים ניתן כתוספת לטיפול תוך-ורידי ב-Metoclopramide, טיפול בדקסמתזון במינונים גבוהים מ-4 מ”ג אינו יעיל יותר בחולים הפונים לחדרי מיון בשל התקף מיגרנה.

ברקע למחקר מסבירים החוקרים כי דקסמתזון עשוי להפחית את תדירות הישנות מיגרנה לאחר שחרור מחדרי מיון. עם זאת, המינון האופטימאלי של דקסמתזון אינו ידוע וכעת הם ביקשו לבחון את הנושא במסגרת מחקר אקראי, כפל-סמיות. השערת המחקר הייתה כי טיפול תוך-ורידי בדקסמתזון במינון 16 מ”ג ילווה בשיעור גבוה יותר של הקלה ממושכת בכאבי ראש, בהשוואה לטיפול במינון 4 מ”ג, כאשר ניתן בשילוב עם Metoclopramide במינון 10 מ”ג.

מדגם המחקר כלל מבוגרים שפנו להערכה רפואית בשל כאבי ראש וענו על קריטריוני מיגרנה לפי ICHD3 ודיווחו על כאבי ראש בעצימות בינונית או חמורה. עצימות הכאב נבחנה למשך עד שעתיים בחדר המיון ובאמצעות שיחת טלפון 48 שעות ושבעה ימים מאוחר יותר.

התוצא העיקרי של המחקר היה הקלה ממושכת בכאב ראש. תוצאים משניים כללו הקלה בכאב ראש בתוך שעתיים ומספר הימים עם כאבי ראש במהלך השבוע הבא. בהתבסס על קריטריונים מוגדרים מראש, ועדת מעקב המליצה על הפסקת המחקר לאור העדר תועלת.

מבין 1,823 חולים שעברו בדיקות סקר להתאמה למחקר, 209 חולים (86% נשים; גיל ממוצע של 38 שנים) נכללו במחקר וחולקו באקראי לאחת מקבוצות המחקר. מבין המשתתפים במחקר, 72% דיווחו על כאב בעצימות חמורה, יתר החולים דיווחו על כאב בעצימות בינונית.

מהנתונים עולה כי 35 מבין 102 חולים (34%) בזרוע הטיפול ב-Metoclopramide עם  דקסמתזון במינון 4 מ”ג השיגו הקלה ממושכת בכאב הראש, כמו גם 42 מבין 102 חולים (41%) בזרוע הטיפול ב-Metoclopramide עם טיפול בדקסמתזון במינון 16 מ”ג (הבדל אבסולוטי של 7%, רווח בר-סמך 95% של 6%- עד 20%).

הקלה בכאבי ראש בתוך שעתיים תועדה ב-77 מבין 104 חולים (74%) תחת טיפול בסטרואידים במינון נמוך וב-82 מבין 105 חולים (85%) בזרוע טיפול בסטרואידים במינון גבוה (הבדל אבסולוטי של 4%; רווח בר-סמך 95% של 8%- עד 16%).

במהלך השבוע שלאחר השחרור מחדר המיון, בקרב חולים בזרוע הטיפול בסטרואידים במינון נמוך דווח על חציון של 2 ימים עם כאבי ראש, בדומה למתועד בקרב חולים בזרוע הטיפול בסטרואידים במינון גבוה.

החוקרים מסכמים וכותבים כי ממצאי המחקר אינם תומכים בעדיפות מינון גבוה לעומת מינון נמוך של דקסמתזון להקלה על תסמיני מיגרנה.

Neurology, Aug 21, 2023

0 תגובות

השאירו תגובה

רוצה להצטרף לדיון?
תרגישו חופשי לתרום!

כתיבת תגובה

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

הנך גולש/ת באתר כאורח/ת.

במידה והנך מנוי את/ה מוזמן/ת לבצע כניסה מזוהה וליהנות מגישה לכל התכנים המיועדים למנויים
להמשך גלישה כאורח סגור חלון זה