משפחה

טיפול ב-Spironolactone מהווה אפשרות בטוחה ויעילה בנשים עם הידראדניטיס סופורטיבה (מתוך הכנס השנתי מטעם ה-California Society of Dermatology & Dermatologic Surgery)

טיפול ב- Spironolactone עשוי להוות אפשרות יעילה ובטוחה לנשים עם אבחנה של הידראדניטיס סופורטיבה, בין אם הן מדווחות על התלקחות המחלה העורית סביב תקופת המחזור או מאובחנות עם תסמונת שחלות פוליציסטיות ובין אם לאו, כך עולה מנתונים חדשים שהוצגו במהלך הכנס השנתי מטעם ה-California Society of Dermatology & Dermatologic Surgery.

ברקע למחקר מסבירים החוקרים כי להורמונים תפקיד חשוב בפתוגנזה של הידראדניטיס סופורטיבה מאחר והתסמינים העיקריים של המחלה העורית מופיעים סביב גיל ההתבגרות עם שינויים בפעילות המחלה עם מחזורי ווסת והריון.

במחקר הרטרוספקטיבי נבחנו הרשומות הרפואיות של 53 נשים מבוגרות (גיל ממוצע של 31 שנים, 37% לבנות) עם הידראדניטיס סופורטיבה אשר קיבלו מרשם לטיפול ב- Spironolactone וטופלו במרפאה אחת בין ינואר 2015 ועד דצמבר 2021. החוקרים אספו נתונים אודות מאפיינים דמוגרפיים, מחלות רקע, תרופות כנגד הידראדניטיס סופורטיבה, תגובה לטיפול לאחר 3 ו-6 חודשים וכן תופעות לוואי של הטיפול. עוד נבחנה התגובה לטיפול לפי הערכת רופא.

מחלות הרקע הנפוצות ביותר בנשים עם הידראדניטיס סופורטיבה כללו אקנה (50.9%), השמנה (45.3%) ואנמיה (37.7%). באשר להיסטוריית מחזורי ווסת, ב-56.6% מהנשים דווח על התלקחות סביב המחזור החודשי וב-37.7% דווח על מחזורי ווסת לא-סדירים. שלוש התרופות הנפוצות ביותר בשימוש כללו תכשירים אנטיביוטיים (58.5%), גלולות למניעת הריון (50.9%) ואמצעי מניעה אחרים (18.9%).

המינון הממוצע של Spironolactone עמד על 104 מ”ג/יום; 84.1% מהנשים חוו שיפור בתסמיני הידראדניטיס סופורטיבה שלושה חודשים לאחר התחלת הטיפול התרופתי, כאשר ב-81.8% תועד שיפור במחלת העור שישה חודשים לאחר התחלת הטיפול התרופתי. החוקרים מצאו עוד כי ב-56.6% מהנשים דווח על החמרה במחלה העורית סביב המחזור החודשי וב-7.5% הייתה אבחנה של תסמונת שחלות פוליציסטיות.

החוקרים מסכמים וכותבים כי ממצאי המחקר תומכים בתועלת האפשרית של Spironolactone להקלה על תסמיני הידראדניטיס סופורטיבה, גם באלו ללא היסטוריה של התלקחויות מחלת העור סביב מחזורי ווסת או ללא מאפיינים של תסמונת שחלות פוליציסטיות. הם מוסיפים כי ניתן לשלב Spironolactone עם אפשרויות טיפול אחרות במקרים של מחלה חמורה יותר.

מתוך הכנס השנתי מטעם ה-California Society of Dermatology & Dermatologic Surgery

לידיעה במדסקייפ

0 תגובות

השאירו תגובה

רוצה להצטרף לדיון?
תרגישו חופשי לתרום!

כתיבת תגובה

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

הנך גולש/ת באתר כאורח/ת.

במידה והנך מנוי את/ה מוזמן/ת לבצע כניסה מזוהה וליהנות מגישה לכל התכנים המיועדים למנויים
להמשך גלישה כאורח סגור חלון זה