משפחה

מנהל המזון והתרופות האמריקאי אישר את Tirzepatide לטיפול בהשמנה (מתוך הודעת ה-FDA)

מנהל המזון והתרופות האמריקאי (Food and Drug Administration) אישר את Tirzepatide לטיפול במבוגרים עם השמנת-יתר או עודף-משקל.

המומחים מסבירים כי Tirzepatide אושר במאי 2022 לטיפול בסוכרת מסוג 2. ההתוויה החדשה הינה למבוגרים עם השמנת-יתר, קרי מדד מסת גוף של 30 ק”ג/מ2 ומעלה, או עודף-משקל עם מדד מסת גוף של 27 ק”ג/מ2 ומעלה עם לפחות תחלואה אחת משנית למשקל גבוה, כולל יתר לחץ דם, סוכרת מסוג 2, או דיסליפידמיה.

הטיפול ב- Tirzepatide ניתן בזריקה חד-שבועית ומדכא תאבון ע”י הפעלת שני הורמוני מערכת עיכול, GLP-1 ו-GIP. ההמלצה היא להעלות בהדרגה את המינון לאורך 4-20 שבועות להשגת מינון שבועי של 5 מ”ג, 10 מ”ג, או 15 מ”ג.

יעילות הזריקה הוכחה בשני מחקרים אקראיים, כפלי-סמיות, מבוקרי-פלסבו, שכללו מבוגרים עם השמנה או עודף-משקל עם תחלואה נלווית למשקל העודף. מחקר אחד בחן את היקף הירידה במשקל לאחר 72 שבועות ב-2,519 חולים ללא סוכרת שטופלו ב- Tirzepatide במינון 5 מ”ג, 10 מ”ג, או 15 מ”ג אחת לשבוע. באלו שטופלו במינון שבועי של 15 מ”ג תועדה ירידה ממוצעת של 18% במשקל הגוף הראשוני, בהשוואה לזרוע הפלסבו.

המחקר השני כלל 958 חולים עם סוכרת מסוג 2, בהם תועדה ירידה ממוצעת של 12% במשקל הגוף עם Tirzepatide אחת לשבוע לעומת פלסבו.

במחקר נוסף, שתוצאותיו פורסמו בכתב העת Nature Medicine והוצגו במהלך כנס ה-Obesity Week, תועדה תגובה משמעותית קלינית במשקל הגוף במבוגרים עם השמנה ללא סוכרת, בהם כבר חלה ירידה של לפחות 5% במשקל הגוף לאחר 12 שבועות לשינוי אינטנסיבי של אורחות החיים.

מחקר נוסף מצא כי טיפול ב- Tirzepatide המשיך להדגים ירידה משמעותית במשקל הגוף כאשר הטיפול ניתן במחקר המשך לאורך שנה אחת. באלו שהפסיקו את הטיפול התרופתי חלה עליה מסוימת במשקל הגוף, אך לא בכל החולים.

תופעות הלוואי האפשריות משנית ל- Tirzepatide כוללות בחילות, שלשול, הקאות, עצירות וכאבי בטן או אי-נוחות. עוד תועד על תגובות באתר הזריקה, רגישות-יתר, נשירת שיער, גיהוקים ומחלת החזר קיבה-וושט.

ההמלצה היא להימנע ממתן הטיפול התרופתי לחולים עם היסטוריה אישית או משפחתית של ממאירות מדולארית של בלוטת התריס או בחולים עם תסמונת MEN מסוג 2. כמו כן, אין מקום לשלב את הטיפול עם אגוניסט אחר לקולטן ל-GLP-1.

מתוך הודעת ה-FDA

לידיעה במדסקייפ

0 תגובות

השאירו תגובה

רוצה להצטרף לדיון?
תרגישו חופשי לתרום!

כתיבת תגובה

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

 • התועלת של Spironolactone בנשים עם הידראדניטיס סופורטיבה (Int J Women’s Dermatol)

  התועלת של Spironolactone בנשים עם הידראדניטיס סופורטיבה (Int J Women’s Dermatol)

  מנתונים חדשים שפורסמו בכתב העת International Journal of Women’s Dermatology עולה כי ל- Spironolactone תועלת בנשים בגיל הפוריות עם אבחנה של הידראדניטיס סופורטיבה בדרגה קלה, בפרט במידה והטיפול ניתן בשלב מוקדם. המחקר הרטרוספקטיבי כלל 157 נשים בגילאי 12-50 שנים (גיל חציוני של 36.5 שנים) עם אבחנה של הידראדניטיס סופורטיבה, אשר טופלו ב- Spironolactone במשך לפחות […]

 • התועלת של משלב פרדניזון ואוגמנטין בטיפול בהתלקחויות הידראדניטיס סופורטיבה (Int J Women’s Dermatol)

  התועלת של משלב פרדניזון ואוגמנטין בטיפול בהתלקחויות הידראדניטיס סופורטיבה (Int J Women’s Dermatol)

  טיפול פומי משולב בפרדניזון ואוגמנטין מהווה גישת טיפול קצר-טווח יעילה לטיפול בהתלקחויות הידראדניטיס סופורטיבה ומפחית את היקף הביקורים לחדרי מיון, כך עולה מנתונים שפורסמו בכתב העת International Journal of Women’s Dermatology. ברקע למחקר מסבירים החוקרים כי למרות טיפול ארוך-טווח, חולים עם הידראדניטיס סופורטיבה חווים לעיתים קרובות התלקחויות של המחלה. לעיתים קרובות חולים עם התלקחות המחלה […]

 • טיפול ב-Vocacapsaicin מפחית כאב ושימוש באופיואידים לאחר-ניתוח (Anesthesiology)

  טיפול ב-Vocacapsaicin מפחית כאב ושימוש באופיואידים לאחר-ניתוח (Anesthesiology)

  במאמר שפורסם בכתב העת Anesthesiology מדווחים חוקרים על תוצאות מחקר חדש, מהן עולה כי Vocacapsaicin במהלך ניתוח בוהן קלובה (Hallux Valgus) מפחית כאב ושימוש באופיואידים במהלך 96 השעות הראשונות לאחר-ניתוח, ללא רעילות מקומית או סיסטמית. החוקרים השלימו מחקר אקראי, מבוקר-פלסבו, שכלל 147 חולים שעברו ניתוח בוהן קלובה. המשתתפים חולקו באקראי לקבלת 14 מ”ל של Vocacapsaicin […]

 • טיפול בתרופות להפחתת משקל עשוי להפחית את הסיכון לממאירות בחולים עם סוכרת (JAMA Netw Open)

  טיפול בתרופות להפחתת משקל עשוי להפחית את הסיכון לממאירות בחולים עם סוכרת (JAMA Netw Open)

  מתוצאות מחקר חדש שפורסמו בכתב העת JAMA Network Open עולה כי טיפול בתכשירים ממשפחת GLP-1RA בחולים עם סוכרת מסוג 2 עשוי להפחית את הסיכון להתפתחות מחלות ממאירות שנקשרו עם השמנה, בהשוואה לטיפול באינסולין. ברקע למחקר מסבירים החוקרים כי אגוניסטים לקולטן ל-GLP-1 הם תכשירים המשמשים לטיפול בהשמנה וסוכרת, כאשר המשפחה כוללת את התכשירים Wegovy, Ozempic, Zepbound […]

 • הסתיים קורס מתקדם ראשון לטיפול בהשמנה בצפון – שתוף פעולה של ספרת הסוכרת בגליל והטכניון

  הסתיים קורס מתקדם ראשון לטיפול בהשמנה בצפון – שתוף פעולה של ספרת הסוכרת בגליל והטכניון

  38 בוגרים ובוגרות סיימו החודש קורס מתקדם לטיפול בהשמנה, בניהולו האקדמי של פרופ' נעים שחאדה, יוזמה משותפת של ספרת הסוכרת בגליל ע"ש ראסל ברי וביה"ס ללימודי המשך של הטכניון. הבוגרים, ברובם רופאי משפחה, למדו על מגפת ההשמנה מהיבטים שונים כשהמטרה היא להכשיר את הצוותים הרפואיים להתמודד עם מגפת ההשמנה.

 • האם בדיקה גנטית יכולה לנבא תגובה ל-Semaglutide? (מתוך כנס ה-ADA)

  האם בדיקה גנטית יכולה לנבא תגובה ל-Semaglutide? (מתוך כנס ה-ADA)

  מנתונים חדשים שהוצגו במהלך הכנס השנתי מטעם ה-ADA (או American Diabetes Association) עולה כי בדיקה גנטית לזיהוי נטייה להפרעה בשובע לאחר ארוחה (Abnormal Postprandial Satiety) עשויה לסייע בחיזוי טיב התגובה לטיפול ב-Semaglutide, אם כי לא הודגם קשר דומה עם הטיפול בתכשיר אחר מאותה משפחה. הבדיקה הינה חלק מהפורטפוליו של MyPhenome Obesity Phenotyping Portfolio של חברת […]

 • האם טיפול ב-Semaglutide מעלה את הסיכון ל-NAION? (מתוך JAMA Ophthalmol)

  האם טיפול ב-Semaglutide מעלה את הסיכון ל-NAION? (מתוך JAMA Ophthalmol)

  בחולים עם סוכרת מסוג 2, עודף-משקל או השמנת-יתר, טיפול ב-Semaglutide מלווה בסיכון מוגבר לאבחנה של NAION (או Non-Arteritic Anterior Ischemic Optic Neuropathy), כך עולה מנתונים חדשים שפורסמו בכתב העת JAMA Ophthalmology. המחקר הרטרוספקטיבי כלל 16,827 חולים ממרכז Massachusetts Eye and Ear בבוסטון. החוקרים התמקדו ב-710 חולים עם סוכרת מסוג 2 , כולל 194 חולים שקיבלו […]

 • מה בין משך השינה ובין לחץ הדם בצעירים? (Pediatrics)

  מה בין משך השינה ובין לחץ הדם בצעירים? (Pediatrics)

  במאמר שפורסם בכתב העת Pediatrics מדווחים חוקרים על תוצאות מחקר חדש, מהן עולה כי משך שינה ארוך יותר והתחלת שינה בשעה מוקדמת יותר מלווים במדדי לחץ דם נמוכים יותר. ברקע למחקר מסבירים החוקרים כי כיום אין בהמלצות התייחסות ליעד דפוסי שינה אופטימאליים כטיפול ביתר לחץ דם. כעת הם בחנו את הקשר בין משך ומועד שינה […]

 • אפשרויות טיפול תרופתי באלופציה אראטה (U.S. Pharmacist)

  אפשרויות טיפול תרופתי באלופציה אראטה (U.S. Pharmacist)

  אלופציה אראטה, הפרעת שיער אוטואימונית לא צלקתית, הינה בעלת שיעור היארעות של עד כ-2% במהלך החיים ועלולה להשפיע על תחומים פסיכולוגיים, רגשיים וחברתיים. יהונתן ניסן משתף את מאמר העוסק בהפרעה מה- U.S. Pharmacist, בהמלצתו של פרופ’ שוורצברג.

הנך גולש/ת באתר כאורח/ת.

במידה והנך מנוי את/ה מוזמן/ת לבצע כניסה מזוהה וליהנות מגישה לכל התכנים המיועדים למנויים
להמשך גלישה כאורח סגור חלון זה