משפחה

עדיפות להוספת Ticagrelor לעומת Clopidogrel לטיפול באספירין בחולים לאחר אירוע מוחי איסכמי מינורי או התקף איסכמי חולף עם היצרות עורק תוך-גולגולתי (J Am Heart Assoc)

שבץ

במאמר שפורסם בכתב העת Journal of the American Heart Association מדווחים חוקרים על תוצאות מחקר חדש, מהן עולה עדיפות למשלב Ticagrelor (ברילינטה) עם אספירין לעומת Clopidogrel (פלויקס) עם אספירין בחולים לאחר אירוע מוחי מינורי או התקף איסכמי חולף עם היצרות עורק תוך-גולגולתי.

מטרת המחקר הנוכחי הייתה לבחון את היעילות והבטיחות של משלב Ticagrelor עם אספירין לעומת Clopidogrel עם אספירין בחולים מסין עם היצרות עורק תוך-גולגולתי על-בסיס נתונים ממחקר CHANCE-2 (או Clopidogrel in High-Risk Patients with Acute Nondisabling Cerebrovascular Events-II).

מדגם המחקר כלל 6,412 חולים עם אירוע מוחי מינורי או התקף איסכמי חולף עם אובדן תפקוד CYP2C19 שחולקו באקראי לקבלת משלב Ticagrelor עם אספירין או Clopidogrel עם אספירין. חולים ללא בדיקת הדמיה להערכת עורק תוך-גולגולתי הוצאו מהמחקר.

החולים שנכללו במחקר סווגו לאחת משלוש קבוצות: ללא עדות להיצרות עורק תוך-גולגולתי, היצרות תסמינית של עורק תוך-גולגולתי, או היצרות א-תסמינית של עורק תוך-גולגולתי.

תוצא היעילות העיקרי היה אירועים מוחיים חדשים בתוך 90 ימים.

החוקרים מדווחים כי המחקר כלל 5,893 חולים (גיל חציוני של 64.8 שנים; 33.9% נשים) ו-172 (4.9%), 171 (10.5%) ו-57 (7.7%) מקרים חדשים של אירוע מוחי חדש בתוך 90 ימים באלו ללא היצרות עורק תוך-גולגולתי, היצרות תסמינית והיצרות א-תסמינית, בהתאמה.

טיפול במשלב Ticagrelor עם אספירין לווה בסיכון מופחת לאירועים מוחיים חדשים בחולים ללא היצרות עורק תוך-גולגולתי (.5% לעומת 6.3%; יחס סיכון של 0.57, רווח בר-סמך 95% של 0.41-0.78) אך לא באלו עם היצרות תסמינית של עורק תוך-גולגולתי (יחס סיכון של 0.77, רווח בר-סמך 95% של 0.56-1.05) או היצרות א-תסמינית (יחס סיכון של 0.77, רווח בר-סמך 95% של 0.43-1.38) לעומת טיפול במשלב Clopidogrel עם אספירין (p=0.14).

לא תועדו הבדלים משמעותיים בשיעור אירועי דמם חמור או מתון בין הקבוצות השונות לפי היצרות עורק תוך-גולגולתי.

החוקרים מסכמים וכותבים כי בחולים ללא היצרות עורק תוך-גולגולתי תועדה תועלת גדולה יותר משמעותית למשלב Ticagrelor עם אספירין לעומת משלב Clopidogrel עם אספירין לאחר אירוע מוחי איסכמי מינורי או התקף איסכמי חולף, ללא הבדל מובהק סטטיסטית בין הטיפולים בחולים עם היצרות תסמינית או א-תסמינית של עורק תוך-גולגולתי.

J Am Heart Assoc, Oct 27, 2023

0 תגובות

השאירו תגובה

רוצה להצטרף לדיון?
תרגישו חופשי לתרום!

כתיבת תגובה

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

הנך גולש/ת באתר כאורח/ת.

במידה והנך מנוי את/ה מוזמן/ת לבצע כניסה מזוהה וליהנות מגישה לכל התכנים המיועדים למנויים
להמשך גלישה כאורח סגור חלון זה