גנטיקה

מחקר ישראלי : מנת חיסון רביעית משפרת פי 3≈ את ההגנה מתחלואה קשה בקרב גילאי 60 ומעלה לעומת מחוסני מנה שלישית בלבד (NEJM)

הודעת מטה ההסברה למאבק בנגיף הקורונה

הנתונים מישראל מצביעים: מנת חיסון רביעית משפרת פי 3≈ את ההגנה מתחלואה קשה בקרב גילאי 60 ומעלה לעומת מחוסני מנה שלישית בלבד

עם התפשטות גל האומיקרון והעלייה בתחלואה, הוחלט ב – 2/1/2022 על אישור מתן מנה רביעית של החיסון לאוכלוסיה מעל גיל 60 ולאנשים בסיכון, ולאחר מכן גם לאוכלוסיות צעירות יותר.

מחקר חדש שהתבסס על נתונים של מעל למיליון אנשים מעל גיל 60, אשר היו רשאים לקבל את המנה הרביעית, בחן את ההגנה המתקבלת על ידי המנה הרביעית בתקופה שבין ה – 10/1/2022 ל – 2/3/2022.

המחקר התפרסם בכתב העת המדעי “The New England Journal of Medicine” לאחר ביקורת עמיתים. לעיון במחקר

המחקר הראה כי שיעור התחלואה הקשה בקרב מחוסני המנה הרביעית היה נמוך פי כ – 3 לעומת מחוסנים במנה שלישית בלבד, וכי המוגנות לא דעכה לאורך כל תקופת המחקר. שיעור המקרים המאומתים בקרב מחוסני המנה הרביעית היה גם הוא נמוך בכפי 2 לעומת מחוסני מנה שלישית בלבד, אך ההגנה כנגד הדבקה דעכה במהלך שמונה השבועות של המחקר. על מנת להימנע מהטיות בין מי שבחרו להתחסן במנה רביעית ומי שבחרו שלא, המחקר השווה גם את שיעורי התחלואה של מקבלי המנה הרביעית מהשבוע השני ואילך, לעומת שיעורי התחלואה בשבוע הראשון לאחר קבלת המנה הרביעית, בו תוספת ההגנה של החיסון עדיין חלקית. בניתוח זה התקבלו תוצאות דומות של שיפור ברמת ההגנה.

המחקר בוצע על ידי צוות חוקרים ממכון ויצמן למדע, ממשרד הבריאות, מהטכניון, מהאוניברסיטה העברית, וממכון גרטנר במרכז הרפואי שיבא.

למסמך המלא

Protection by a Fourth Dose of BNT162b2 against Omicron in Israel, NEJM
הערת המערכת: תוצאות המחקר צריכות לתת “רוח גבית” לקמפיין ולמאמץ הנוכחי להגביר היקף ההתחסנות של קבוצות הסיכון, למרות המגמה המסתמנת של ירידה במקדם ההדבקה.  

0 תגובות

השאירו תגובה

רוצה להצטרף לדיון?
תרגישו חופשי לתרום!

כתיבת תגובה

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים