המטו-אונקו ילדים

”טבורית” או ”תא לחיים”? המכרז היוקרתי בשיבא הסתיים

יש זוכה: קרן המחקרים ושירותי הבריאות בבית החולים שיבא בחרה ב”טבורית” לניהול שירותי בנק הדם הטבורי הפרטי.
טבורית, אשר ייסדה את בנק הדם הטבורי הפרטי בשיבא לפני 15 שנים תמשיך את ההתקשרות עם בית החולים הגדול במדינה ל-10 שנים נוספות >> בנוסף לאיסוף ושמירת הדם הטבורי, טבורית מספקת ללקוחותיה פוליסת ביטוח המעניקה כיסוי רחב לכל טיפול באמצעות תאי גזע לתקופת זמן של 15 שנה<<  התפתחות נוספת בענף הדם הטבורי: באחרונה, הודיעה “גמידה סל” הישראלית, המפתחת תרופות המבוססות על העשרה של דם טבורי, על הצלחה בניסוי שלב III בתרופה לטיפול בתאי מערכת הדם בקרב חולים הזקוקים להשתלת מח עצם
בתום מכרז שפורסם ביולי 2019, חתמה באחרונה קרן המחקרים ושירותי הבריאות בבית החולים שיבא, על הסכם חדש עם חברת “טבורית” – המשווקת הבלעדית, מזה כ-15 שנים, של שירותי בנק הדם הטבורי בבית החולים שיבא. טבורית, המנוהלת על ידי המנכ”לית טלי פלץ, גברה על חברת מדיפריז, הפועלת תחת המותג “תא לחיים”, אשר התמודדה במכרז ונפסלה לאחר ש”לא הסכימה לעמוד בתנאי המכרז”.
ביולי 2019, לאחר 15 שנים בהן הפעילה טבורית את שירותי בנק הדם הפרטי בשיבא, פרסמה קרן המחקרים ושירותי הבריאות של בית החולים, מכרז לקבלת שירותי שיווק של שירותי הבנק. בין תנאי המכרז, הוכתבו דרישות מדעיות רבות ומורכבות הנוגעות לכללי רגולציה מחמירים בכל הקשור לניהול בנק דם טבורי פרטי ולאיסוף מנות דם טבורי. כזכור, ב-2007 נחקק בישראל חוק הדם הטבורי, הנחשב לאחד החוקים המתקדמים מסוגו בעולם. החוק עושה זאת באמצעות קביעת אמות מידה מקיפות ואחידות לתהליכי איסוף, הקפאה ושימור של דם טבורי, ויצירת מנגנוני פיקוח של משרד הבריאות על התחום. מכוח חוק זה, נקבעו תקנות המבוססות על תקנים בינלאומיים, מחמירים ביותר, אשר הבנק הציבורי קיבל את הסמכתם ומפוקח על ידם.
באחרונה, בתום הליך מכרזי ארוך, אליו ניגשה גם חברת מדיפריז, הפועלת תחת השם “תא לחיים”, נבחרה טבורית, אשר עמדה בכל תנאי המכרז, לרבות בכל הדרישות הרפואיות והרגולטוריות השונות.
במכתב הזכייה שהעבירה קרן המחקרים של שיבא ל”טבורית”, נכתב כי “חברת מדיפריז לא הסכימה לעמוד בתנאי המכרז ולחתום על החוזה שצורף למכרז ולפיכך נפסלה”. עוד צוין במכתב כי “חברת טבורית, הזוכה במכרז, עובדת עם המרכז הרפואי מזה למעלה מ-15 שנים, תמשיך ותבצע את פעילות האיסוף והשיווק עבור בית החולים שיבא בית החולים הגדול במדינה, ובעל בנקי הדם הטבוריים הגדולים בישראל”. בימים אלה חתמה טבורית על חוזה חדש מול הנהלת קרן המחקרים ושירותי הבריאות בבית החולים.
מנכ”לית טבורית, טלי פלץ, מסרה: “הזכייה במכרז לניהול בנק הדם הטבורי היא הבעת אמון ביכולת המקצועית הגבוהה של החברה ובניסיון האדיר שטבורית צברה ב-15 השנים האחרונות. אנו נמשיך לספק את השירות הטוב ביותר עבור הציבור הישראלי, מתוך שליחות ואמונה כי ביטוח ביולוגי מסוג זה מאפשר סיכוי להצלה ושיפור חיים”.

“טבורית” המאגר המרכזי לדם טבורי בע”מ הינו המשווק הבלעדי של שירותי בנק הדם הטבורי המופעל על ידי המרכז הרפואי שיבא באמצעות קרן המחקרים ושירותי בריאות שיבא. “טבורית” מוסמכת להתקשר עם לקוחות, לאסוף מנות דם טבורי ולהביאן לשימור בבנק הדם הטבורי בשיבא. כל מנות הדם הטבורי שנאספות באמצעות שירותיה של “טבורית”, מעובדות, מוקפאות ונשמרות בבנק הדם הטבורי בשיבא, כאשר מרגע הגעת המנות אל המרכז הרפואי, בנק הדם הטבורי בשיבא הוא האחראי לטיפול במנות הדם בנק.
שיבא  הינו הבנק היחיד בארץ שזכה להסמכה ונמצא תחת פיקוחו של הארגון האמריקאי לבנקי דם ,(AABB) חבר בארגון העולמי להשתלת מח עצם מתורמים זרים (NMDP) ופועל בהתאם לתקנים המחמירים ביותר בעולם בתחום (עמידה בתקן האירופאיFACT-NetCord ). בנוסף לאיסוף ושמירת הדם הטבורי, טבורית מספקת ללקוחותיה פוליסת ביטוח המעניקה כיסוי רחב לכל טיפול באמצעות תאי גזע לתקופת זמן של 15 שנה. במסגרת פוליסה זו, מעניקה טבורית כיסוי לכל העלויות הכרוכות בשימוש במנת תאי גזע בכל המחלות שהטיפול בהן נחשב לסטנדרטי (לא ניסויי), ללא רשימת מחלות מוגדרת מראש.
כיום, שימוש בדם טבורי נחשב לאחד הכלים היעילים לטיפול בסוגים שונים של סרטן הדם מתוקף היותו עשיר בתאי גזע ומשמש להשתלת תאים אלו לצורך שחזור מח עצם. בנוסף לטיפול ההמטולוגי, בימים אלה נערך בבי”ח שיבא מחקר קליני הבוחן שימוש בדם טבורי כהליך טיפולי באוטיזם, שיתוק מוחין ומומי לב מולדים בקרב ילדים. מחקר זה מתבסס על מחקר שנערך באוניברסיטת דיוק על ידי ד”ר ג’ואן קורצברג, מדענית בעלת מוניטין בינלאומי בתחום השתלת דם טבורי. במחקרים אלה השתתפו עד כה עשרות ילדים להם נשמרו מנות דם טבורי בבנק הדם בשיבא באמצעות “טבורית”.
יצוין כי המחקר בדם טבורי רשם באחרונה הישג משמעותי. בחודש אוקטובר השנה הודיעה גמידה סל, העוסקת בפיתוח תרופות לריפוי של סרטן ושל מחלות נדירות של מח העצם, המבוססים על העשרה של דם טבורי בתאי גזע, על הצלחה בניסוי Phase III בתרופה הראשונה שלה המיועדת לטיפול בתאי מערכת הדם בקרב חולים הזקוקים להשתלת מח עצם. החברה הישראלית, שלאחרונה החלה להיסחר במדד הביוטכנולוגיה של נאסד”ק, אף הודיעה כי עד לסוף השנה תגיש לאישור ה-FDA בקשה לתרופה, המהווה סוג חדש של אימונותרפיה לסרטן. מדובר בבשורה מעודדת מאוד למיליוני חולים מסביב לעולם ובתקווה חדשה גם לענף הדם הטבורי.

0 תגובות

השאירו תגובה

רוצה להצטרף לדיון?
תרגישו חופשי לתרום!

כתיבת תגובה

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים