אונקולוגיה

התועלת של תוספת Bevacizumab לטיפול כימותרפי כנגד סרטן שחלות (The Lancet Oncology)

במאמר שפורסם בכתב העת The Lancet Oncology מדווחים חוקרים על תוצאות מחקר חדש, מהן עולה כי המשך Bevacizumab (אווסטין) לאחר התקדמות סרטן שחלות בשילוב עם טיפול כימותרפי עשוי להביא לשיפור ההישרדות ללא-התקדמות מחלה בנשים עם הישנות סרטן שחלות רגיש לפלטינום, השוואה לטיפול כימותרפי סטנדרטי.

במסגרת המחקר ביקשו החוקרים לבחון את התועלת של המשך טיפול ב- Bevacizumab מעבר להתקדמות מחלה לאחר קו-טיפול ראשון בנשים עם סרטן שחלות.

המחקר בתווית-פתוחה, אקראי, בשלב 3, כלל נשים מ-82 אתרים בארבע מדינות. החוקרים התמקדו בנשים בגילאי 18 שנים ומעלה לאחר טיפול-מבוסס פלטינום עם Bevacizumab ועדות להישנות הממאירות. המשתתפות חולקו באקראי ביחס 1:1 לטיפול תוך-ורידי בשני תכשירים כימותרפיים, כולל Carboplatin, בשילוב עם Bevacizumab או ללא Bevacizumab. התוצא העיקרי היה הישרדות ללא-התקדמות מחלה.

מדגם המחקר כלל 406 נשים (50% בקבוצת הטיפול ב- Bevacizumab ו-50% בקבוצת טיפול כימותרפי סטנדרטי). 130 נשים בקבוצת הטיפול ב- Bevacizumab (64%) ו-131 נשים בקבוצת הטיפול הכימותרפי הסטנדרטי (65%) אובחנו עם התקדמות מחלה לאחר קבלת המנה האחרונה של טיפול כימותרפי למעלה מ-12 חודשים מוקדם יותר ו-146 נשים (72%) בקבוצת הטיפול ב- Bevacizumab ו-147 נשים (72%) בקבוצת הטיפול הסטנדרטי התקדמו לאחר השלמת טיפול אחזקה ב- Bevacizumab.

החוקרים מדווחים כי ב-161 נשים (79%) בקבוצת הטיפול הסטנדרטי תועדה התקדמות מחלה, כמו גם ב-143 נשים (70%) בקבוצת הטיפול ב- Bevacizumab.

חציון ההישרדות ללא-התקדמות עמד על 8.8 חודשים עם טיפול סטנדרטי ועל 11.8 חודשים בקבוצת הטיפול ב- Bevacizumab (יחס סיכון של 0.51, p<0.0001).

מרבית האירועים החריגים בדרגה 3-4 כללו יתר לחץ דם (10% עם טיפול סטנדרטי לעומת 29% עם Bevacizumab), ירידה בספירת נויטרופילים (41% לעומת 40%, בהתאמה) וירידה בספירת טסיות (22% לעומת 30%, בהתאמה). עוד עולה מהנתונים כי שיעורי התמותה עמדו על 33% מהנשים בקבוצת הטיפול הסטנדרטי ועל 39% בקבוצת הטיפול ב- Bevacizumab.

החוקרים כותבים כי ניתן לשקול המשך מתן Bevacizumab עם טיפול כימותרפי מבוסס-פלטינום בנשים עם הישנות סרטן שחלות רגיש לפלטינום.

The Lancet Oncology 2021

0 תגובות

השאירו תגובה

רוצה להצטרף לדיון?
תרגישו חופשי לתרום!

כתיבת תגובה

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים