אורתופדיה-פיזיותרפיה

בדיקת CT מסייעת בשלילת נזק לעמוד-שדרה צווארי לאחר חבלה קהה תחת השפעת סמים או אלכוהול (JAMA Surg)

בדיקת CT מזהה את כל הפציעות בעלות משמעות קלינית בעמוד-שדרה צווארי בפצועים תחת השפעת סמים או אלכוהול לאחר חבלה קהה, כך עולה מתוצאות מחקר חדש, שפורסמו בכתב העת JAMA Surgery.

במסגרת המחקר השלימו 1,429 מטופלים בדיקת סקר לנוכחות אלכוהול או סמים, כאשר ב-44.2% תועדו רמות גבוהות מהסף. פציעות עמוד-שדרה צווארי זוהו ב-11.3% מקבוצת המטופלים הפיכחים, ב-8.1% מאלו תחת השפעת אלכוהול וב-12% מאלו תחת השפעת סמים.

לבדיקת CT ערך מנבא שלילי של 99.2% לכלל הפציעות ו-99.8% לפציעות לא-יציבות. זוהו חמישה מקרים של תוצאות שליליות-שגויות, כולל ארבעה מקרים של תסמונת חוט מרכזית ללא שבר נלווה וחבלה לא-יציבה פוטנציאלית אחת במטופל תחת השפעת סמים, שהתייצג עם שיתוק ארבע גפיים בבדיקתו.

מחצית מהמטופלים תחת השפעת סמים או אלכוהול אושפזו עם המשך קיבוע עמוד-שדרה צווארי רק על-בסיס ההרעלה. לא תועדו מקרים של נזק משמעותי לעמוד-שדרה צווארי שלא זוהו וכל החולים שוחררו לביתם ללא עדות לפציעה או חסר נוירולוגי. המשתתפים נדרשו לקיבוע עמוד-שדרה צווארי למשך פרק זמן ממוצע של 15.1 שעות, פי ארבע יותר מהזמן הממוצע לשלילת פגיעה בעמ”ש צוואר בפצועים פיכחים (3.7 שעות).

ממצאי המחקר מדגימים את ההשלכות האפשריות של השפעת סמים או אלכוהול על משך קיבוע עמוד שדרה צווארי. כאשר לוקחים בחשבון את השלכות קיבוע זה, מאזן עלות-תועלת נוטה לטובת השלמה מוקדמת של בדיקת CT לצורך שלילת נזק לעמוד שדרה צווארי.

JAMA Surg 2016

לידיעה במדסקייפ

0 תגובות

השאירו תגובה

רוצה להצטרף לדיון?
תרגישו חופשי לתרום!

כתיבת תגובה

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים