אורתופדיה-פיזיותרפיה

מ?שואה לתקומה: דויד קליין ניצול שואה בן 91 תרם להקמת מכון ה- Pet CT הראשון בצפון, שייפתח החודש במרכז הרפואי זיו בצפת.

החודש יפתח במרכז הרפואי זיו בצפת, מכון – Pet CT חדש בזכות תרומתו הנדיבה של ניצול השואה דויד קליין: “נגע לליבי שהצוות במרכז הרפואי זיו מטפל בכולם – ללא הבדל דת, גזע, או לאום, ללא משוא פנים וללא אפליה. כניצול שואה, הפתיחות והנתינה לכל אדם באשר הוא אדם, חשובה לי ומרגשת אותי, והתרומה היא מהות קיומי”.

דויד קליין, בן 91, ניצול שואה, נולד בטרנסילבניה ביוני-1927. בשנת 1943, בהיותו בן 16, נשלח עם אביו בטרנספורט לאושוויץ-בירקנאו. מיד עם רדתם מהרכבת, נרצח אביו בירייה על ידי קצין נאצי ,שסבר, כי ספר תהילים בכיסו של האב הנו נשק. שאר בני משפחתו של קליין, אמו, שתי אחיותיו ואחיו עברו את מוראות השואה, כשהם מפוזרים בין מחנות הריכוז השונים, ושרדו את התופת הנורא. בתום המלחמה עלתה המשפחה לישראל וקליין היגר לארה”ב. עם בגרותו, נחל קליין הצלחה רבה בעסקי הנדל”ן והסחר באמנות, בלוס אנג’לס. בשנת 2011 החליט לעלות ארצה, וכיום מתגורר בתל אביב בגפו, מעולם לא נישא ולא נולדו לו ילדים.  הוא בחר להנציח את זכר אביו  יונה בן שלמה זלמן שנספה בשואה בעזרת מפעל חיים שכל ייעודו הצלת חיים. למרכז הרפואי זיו בצפת העביר קליין  תרומה בסך 2.2 מיליון דולר להקמת מכון ה-MRI, שכבר פועל כשנתיים, ולמכון ה-Pet  CT  החדש, שייחנך החודש (24.4) במעמד סגן שר הבריאות יעקב ליצמן. שני המבנים יקראו על שם אביו של קליין שנספה בשואה- יונה בן שלמה זלמן קליין.

אומר התורם דוד קליין: “לפני כעשרים שנה ביקרתי בגליל עם קרוב משפחה, חוזר בתשובה, שהזמין אותי לחתונתו. ביקרנו בקבר רבי שמעון בר יוחאי במירון ובבתי הכנסת על שם הרב יוסף קארו והאר”י הקדוש בצפת , שם עלו בי זיכרונות קשים, נזכרתי בהיותי בן 14, כשלמדתי את “שולחן ערוך” בישיבה, בטרנסילבניה, הגיעו הנאצים וסגרו את ה”חדר” והישיבות. בהמשך ביקורי בצפת, הכיר לי ידיד משותף את פרופ’ אוסקר אמבון ,לשעבר מנהל המרכז הרפואי זיו שהזמין אותי לבקר בבית החולים. בעת ביקורי, ראיתי במסדרונות חרדים, דרוזים, מוסלמים, חיילים במדים ובחורי ישיבה. ובהמשך שמעתי שבזיו גם מטפלים בפצועי מלחמת האזרחים בסוריה. התרגשתי והתרשמתי מכך, שדלתו של המרכז הרפואי זיו פתוחה לכולם, ללא הבדל דת, גזע או לאום וכי הצוותים הרפואיים מטפלים במגוון רחב של אנשים, ללא משוא פנים ובלי אפליה. כניצול שואה, הפתיחות והנתינה לכל אדם באשר הוא אדם, חשובה לי ומרגשת אותי.” אומר קליין ומוסיף:” בהמשך, נוצר גם קשר עמוק ומשמעותי ,עם המנהל הנוכחי של המרכז הרפואי זיו, אל”מ (במיל) ד”ר סלמאן זרקא, הממשיך את דרך הנתינה והצמיחה של בית החולים. הוסבר  לי אודות החשיבות של  מכשירי ה- MRI  וה- PET CT והעובדה, כי מכשירים אלו לא קיימים בצפון, והאוכלוסייה הזקוקה לטפול, נאלצת לנסוע למרחקים לקבלת הטיפול. כאב לי לשמוע שתושבי צפת והסביבה, צריכים לעבור את החוויה של נסיעות ארוכות ויקרות, להמתין בתור על מנת לקבל טפולים מצילי חיים. תרמתי הרבה בימי חיי, אולם הבנתי ששני המכשירים הללו יעזרו לאוכלוסייה של מעל 500,000 תושבים, וגמלה בי ההחלטה לסייע להפוך את זיו לבית חולים כמו במרכז הארץ בו יהיה כל הדרוש ,וכל שהתושבים זקוקים לו. אחרי כל מה שחוויתי, כשהעברתי מעל מיליון דולר לרכישת מכשיר ה- MRI  ומעל מיליון דולר למכשיר ה-  Pet Ctהרגשתי שזו מהות קיומי. זהו תיקון העולם שלי”.

ד”ר סלמאן זרקא, מנהל המרכז הרפואי זיו בצפת מציין כי נדיבותו ורוחב ליבו של דוד קליין מעוררים הערכה ועשייתו בולטת בנדיבותה בנוף הפילנתרופי, שכן היא משמעותית יותר להצלת חיים מאשר תרומות הניתנות במרכז הארץ. “דוד קליין הנו איש יקר, אדם צנוע ופרטי, השותף לשעתם היפה של תושבי הגליל והגולן, חבלי ארץ יקרים לנו כל כך, בסייעו לשדרוג מערכת הבריאות בפריפריה הצפונית, באמצעות הטכנולוגיה המתקדמת והמשוכללת ביותר שקיימת. כולנו מאחלים לו אריכות ימים, אושר ובריאות טובה”.

צילום: המרכז הרפואי זיו

0 תגובות

השאירו תגובה

רוצה להצטרף לדיון?
תרגישו חופשי לתרום!

כתיבת תגובה

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים