כאב

דורבן ברגל – ממה הוא נגרם, מהם התסמינים ואיך מטפלים? (מאמר אורח)

דורבן ברגל הוא מבעיות הרגליים הנפוצות והמוכרות יותר, ואין זה מפליא. יותר מ10% מסך אוכלוסיית העולם סובלים מהתופעה (אחד מתוך עשרה אנשים עתיד לסבול מדורבן ברגל בשלב כלשהו), וכאשר אנחנו אומרים “סובלים”, אנחנו מדברים על מנעד נרחב של מיחושים וחוסר נוחות.

 אנשים שיש להם דורבן ברגל חשים כאבים משמעותיים בעת דריכה. יש שחשים בכאבים באופן קבוע ויש שחשים בכאבים רק בתחילת ההליכה. בכול מקרה מדובר בחוסר נוחות שגורמת לכל קימה מהמיטה לחשוש, ואף יש מצבים שבהם התופעה מונעת מלהמשיך בשגרת חיים רגילה.

אז מהו דורבן ברגל, מה הקשר שלו לאותו בעל חיים קוצני, ממה התופעה נובעת ואף מה ניתן לעשות בנידון? מוזמנים להכיר הרבה יותר לעומק את אחת מהבעיות היותר דרומיות ו”ציוריות” בגוף האדם.

מה הקשר בין התופעה המציקה לחיה הקוצנית?

אז לא, דורבן ברגל אינו קשור לאותה חיה מרשימה ובעלת מחטים ארוכים, אם כי הכאב כן מזכיר את התחושה שמחט של דורבן עשויה לייצר. כמו כן, צילום רנטגן באזור עשוי לזהות בליטה קלה וטבעית באזור של עצם העקב מקדימה, כך שאותה בליטה גם כן עשויה להסביר את בחירת השם (המראה הוויזואלי מזכיר את קוצי הענק של הדורבן).

ממה נובע דורבן ברגל?

דורבן ברגל מתייחס לדלקת באזור הקשת של הרגל, באזור התחתון של העקב. באזור זה ישנה רצועה די רחבה שנמתחת לכל אורך כף הרגל בין כל אחת מהאצבעות לבין העקב, כך שהרצועה בין היתר תומכת בקשת של כף הרגל. אי לכך כאשר יש עומס נקודתי על הרצועה, מתפתחת דלקת ומכאן שגם מופיעים כאבים.

אותה דלקת יכולה להוביל לזיז בעקב שנראה בעת צילום רנטגן, אם כי לא הזיז הוא מקור הכאב של תופעת דורבן ברגל, אלא הדלקת עצמה, כאשר הדלקת עלולה להתפשט לאזור של הגיד אכילס (נמצא בחלק האחורי של הרגל). אם כן מהו המקור של הדלקת? הדלקת באזור כף הרגל יכולה להיגרם ממגוון גורמים, אם כי עומס יתר על הרצועה מהווה גורם מכריע. 

בין היתר דורבן ברגל מכונה כ” Plantar Fascilitis- חיתולית פלנטרית/חיתולית כפית”. אומנם מדובר במונח מסובך, אך בפועל בסה”כ מדובר בדלקת סטנדרטית בגיד. מהי המשמעות? חוסר נוחות ולעיתים גם סבל. אם אכן יש דלקת, בכול פעם שנדרוך על כף הרגל נייצר מתיחה נוספת של הרצועה (אותה רצועה שתומכת בקשת של כף הרגל).

באופן כללי הגוף יודע להתמודד עם המתיחה החוזרת, אך כאשר מתווספת שחיקה למשוואה (בשל מגוון סיבות), מתמודדים עם נזק מצטבר שמזיק באופן ניכר לרקמות, כך כפי שניתן להתחיל להבין, הנזק עשוי לגרום לדלקת המדוברת (לדורבן ברגל), ומכאן שגם לתחושת כאב וחוסר נוחות.

קבוצת סיכון

יש אנשים שיותר נוטים לסבול מדורבן ברגל – אנשים שנוטים לעמוד הרבה על הרגלים למשך זמן ממושך נמצאים “כמועמדים מתאימים”. כך למשל מלצרים, מורים, רקדנים, רופאים וכדומה נוטים לסבול הרבה יותר מהתופעה.

כמו כן, גם מי שסובל מעודף משקל (במיוחד מי שהעלה במשקל באופן מהיר) עשוי לסבול מדורבן ברגל, וזאת כי ככול שיש יותר עומס על הרצועה, כך היא יותר נשחקת. אלו עוד קבוצות נחשבות כ”מועמדים מתאימים”? ובכן אנשים שהתחילו להכניס שגרת אימונים משמעותית לחייהם, אנשים שלא מקפידים על רכישת נעליים ארגונומיות, ואף אנשים בעלי מבנה רגל בעייתי. מדובר באנשים שיש להם פלטפוס (כף רגל יחסית שטוחה), או לחלופין באנשים שיש להם קשת יחסית גבוהה, כאשר ראוי לציין שלרוב דורבן ברגל תוקף אנשים סביב גיל 50. בין גיל 40 לגיל 60.

תסמינים שמוטב להכיר – כיצד יודעים אם הכאב הוא דורבן ברגל?

מאוד תלוי באיזה שלב הדלקת מצויה, אך באופן כללי נציין את התסמינים הבאים:

●        כאבים חדים באזור של העקב.

●        מבחינת תחושה, מדובר בתחושת צריבה, בתחושת כאב שמדמה דקירה, או אך ורק בכאב עמום.

●        הכאב בעיקר מוחשי לאחר מעבר משכיבה ממושכת לעמידה, בעת טיפוס במדרגות ולאחר קימה מישיבה ממושכת.

●        הכאב עשוי להופיע במחזוריות. מופיע בעת הליכה, נעלם לאחר כמה דקות וכן הלאה.

אלו שני הסימנים שצרכים להוביל לקבלת ייעוץ מקצועי

לצד הסימנים הרגילים שציינו, יש סימנים שצרכים להאיר נורת אזהרה, סימנים שמעידים שמדובר בדורבן ברגל קיצוני, כך שצריך לקבל טיפול מידי. באלו סימנים מדובר? עצרו להכיר את 2 הסימנים הבאים:

 • תחושת נמלול באזור של כף הרגל

 • התפשטות של מוקד הכאב מעבר לאזור של תחתית העקב.

 • חשיבות הענקת טיפול בהקדם הניתן

  כפי שציינו, הדלקת נובעת בשל עומס יתר על האזור, כך שאם לא ממהרים לטפל, המיחושים אינם נעלמים לבד, אלא לרוב רק מחריפים. כשזה קורה, הכאבים מדורבן ברגל הופכים להיות יותר חזקים ואף נמשכים זמן יותר ממושך (אינם מתמתנים מהר עם תחילת ההליכה). אם לא רוצים להגיע לידי כך ואם לא רוצים להפר את השגרה, סיוע מידי בהחלט הכרחי.

  אי לכך מי שמתחיל לשים לב למיחושים באזור של העקב, מוטב שייגש לאבחון בהקדם הניתן, וזאת כי כל עוד מקדימים להעניק סיוע רפואי עבור דורבן ברגל, מונעים מהדלקת ומהכאבים להחריף, ובמקביל מאפשרים לטיפול להיות יותר קצר – זוכים לחזור לשגרה יותר מהר ואף מונעים מהבעיה לחזור על עצמה.

  תופעות לוואי

  אם לא ממהרים להעניק טיפול, לא רק שסובלים בעת ההליכה ולא רק שנאלצים לשנות את השגרה, אלא בין היתר נוצרים תופעות לוואי מזיקות. כאשר מזניחים דורבן ברגל, מהר מאוד עשויים לסבול משינוי בהליכה ובשינוי ביציבה, עובדה שמובילה לכדור שלג של בעיות. שינוי ביציבה עשוי להוביל למגוון מיחושים באזור של הגב והרגליים.

  כיצד מאבחנים דורבן ברגל?

  הרבה אנשים מתעכבים עם הפנייה לרופא, פשוט כי לרוב הבעיה מתחיל במינון נמוך. הכאבים מורגשים, אך ברגע שהאזור מתחמם, הם מהר מאוד מתפוגגים. עם זאת, ברגע שמודעים לעובדה שכך בדיוק דורבן ברגל מתנהג בשלבים הראשונים, וברגע ששמים לב שאין מדובר בתופעה חד פעמית, חשוב לגשת לבירור רפואי אצל אורתופד מקצועי בהקדם הניתן. כמו כן, טוב לדעת שלצד טיפול דרך המסגרת הרפואית הציבורית, גם ניתן לקבל טיפול במרפאה פרטית שמתמחה בדורבן ברגל, ואף לצד כיסוי של ביטוח פרטי.

  *רוב הביטוחים הפרטיים מכסים טיפול בדורבן ברגל.

  מה מגדיר טיפול מקצועי?

  מתעניינים לגבי דורבן ברגל טיפול? ובכן חשוב לדעת שטיפול מקצועי מתחיל עם אבחון מקצועי. זה כולל מעבר על ההיסטוריה הרפואית של המטופל, בדיקות גופניות והתמקדות באיתור נקודות רגישות בכף הרגל. כמו כן, למרות שצילום רנטגן (או אולטרסאונד) אינו יודע לאתר דורבן ברגל, הוא כן מסייע לשלול תופעות אחרות. מכאן שאם מבקשים לקבל טיפול יעיל, ראשית יש להקפיד על קבלת אבחון איכותי. 

  אם כן באלו טיפולים מדובר? ובכן בנקודה זו ניתן למצוא מגוון גישות ושיטות שונות, אך בין היתר ראוי לדעת שטיפולי פיזיותרפיה לצד שינוי בהרגלים עשויים לסייע רבות ולתמוך באיכות ההחלמה. 

  אודות טיפול בדורבן ברגל

  יש לא מעט שיטות שמסייעות להתמודד עם דורבן ברגל. עם זאת, לצד תרופות (כגון כדורים אנטי דלקתיים), גלי הלם ומכשירים ייעודיים (כגון תחבושת אלסטיות, סד למתיחת הרגל ונעליים איכותיות ונוחות שכוללות מדרסי סיליקון שמסייעים לפזר יותר נכון את משקל הגוף), הכי נכון להקפיד על מנוחה ועל סדרת תרגילי מתיחות. מדובר בתרגילים ייעודיים עבור טיפול בדורבן ברגל. התרגילים מסייעים לחזק את שרירי הרגל התחתונה, את העקב, את המייצבים וכמובן שגם את הקרסול.

  טיפול ביתי

  בהנחה והתופעה מגיעה ונעלמת, ובאופן כללי אינה כרוכה בכאבים חזקים, טוב לדעת שגם טיפול ביתי עשוי לסייע עבור דורבן ברגל. אז רגע לפני שמתחילים להשקיע בטיפולי פיזיותרפיה, מומלץ לנסות שיטה הרבה יותר זמינה. לא מעט עדויות מצביעות על כך שמנוחה בעלת ערך רב. מכאן שאם סובלים מהתופעה, יש להוריד לחץ. יש להימנע מעמידה ממושכת על הרגליים. מומלץ לשלב שקיות קרח על האזור הכואב (בערך כעשרים דקות בכול פעם) ואף רצוי לכלול עיסוי עצמי באזור. מכאן שאם מחפשים מידע על דורבן ברגל טיפול טבעי, מסתבר שהמידע נגיש ואף עשיר אין צורך למהר להיעזר בתרופות או בניתוחים.

  מה עוד ניתן לעשות? אם נוטים להרבות בפעילות גופנית, הגיע הזמן לקחת הפסקה למשך תקופה. יש להימנע מהליכה/ריצה ממושכת, וזאת כדי להקל את העומס באזור של העקב. כמו כן, אם נוטים ללכת יחפים, הגיע הזמן לעבור לנעלים ורצוי להתחיל לשלב מתיחות ייעודיות. עשיתם כל זאת, אך הכאב אינו מרפה? הגיע הזמן לקבל טיפול מקצועי אצל מומחה לדורבן ברגל.

  תרגילי מתיחה ביתיים עבור הקלה על הכאבים

  כפי שציינו, כאשר ניגשים לטפל בדורבן ברגל, לרוב חוזרת ההמלצה להיעזר בשירותי פיזיותרפיה ומתיחות, ועל כן טוב לדעת שיש מספר תרגילים שניתן להיעזר בהם גם בבית. רק צריך הדרכה מקצועית ומשמעת עצמית. שנרחיב? כיוון שמקור הכאב נוגע למתיחה משמעותית באזור כף הרגל, מתיחה עשויה להעניק הקלה. הרעיון הוא למתוח את שרירי כף הרגל, את שרירי הסובך ואת גיד האכילס. מדובר במתיחות פשוטות ויחסית קצרות. עם זאת, על מנת לפעול נכון, הכרחי לקבל הדגמה לצד הנחיה מקצועית, אם כי גם אפשרי להיעזר ברשת. אם רק תקלידו “דורבן ברגל תמונות”, בין היתר תמצאו מגוון תרגולים ביתיים.

  מה כוללים טיפולי פיזיותרפיה?

  אם כל ההמלצות עבור טיפול נקודתי וביתי עבור דורבן ברגל אינם מסייעים, יש להיעזר בטיפולים מקצועיים. כאלו שכוללים מסא’ז מקומי לצד טיפולי פיזיותרפיה משלימים (ידועים כמאוד יעילים). בין היתר הטיפולים כוללים עיסוי של הרקמות הרכות באזור, מניפולציות על מפרקי הקרסול, מגוון מתיחות ותרגילי חיזוק עבור השרירים המשלימים (כגון שרירי כף הרגל ושרירי הגפה התחתונה).

  מה כולל טיפול קיצוני בדורבן?

  במקרים מסוימים טיפולי פיזיותרפיה ושאר טיפולים תומכים אינם מספיקים עבור דורבן ברגל, כך שנדרשים לעבור ניתוח ייעודי, בעיקר אם המצב הידרדר לכדי דלקת כרונית שמובילה לסבל רב ושפוגעת באופן קשה באיכות החיים. מדובר בניתוח שנחשב די פשוט, אך שמצריך הרדמה מלאה. בעיקרון הניתוח נועד כדי לנתק באופן חלקי את הרצועה שמחוברת לעקב, או כדי להסירה לגמרי (במקרי קיצון).

  מדוע שווה לפנות אל מרפאה פרטית?

  כאשר סובלים מדורבן ברגל, יש טעם לפנות אל מרפאה פרטית. מדוע? ראשית כיוון שבמרפאה פרטית ניתן להשיג תור הרבה יותר מהר, כך שאם מבקשים למנוע מהבעיה להחריף, חשוב להעניק טיפול מקצועי בהקדם הניתן. מעבר לכך, חשוב להבין שבכול הנוגע לדורבן ברגל, מעקב צמוד הכרחי, ואף לרוב נדרשים לעבור סדרת טיפולים. מכאן שאם מחפשים יחס אישי, רמה גבוהה וזמינות נוחה של תורים, בהחלט יש טעם להפעיל את הביטוח הפרטי ולהשיג סיוע איכותי (ומידי).

  רק טיפול מקצועי יידע להתאים את הטיפול בהתאם למצב, יידע להעניק טיפים משלימים (למשל מעבר למדרסי סיליקון מסוימים), יידע להתאים את הטיפולים בהתאם לקצב ההחלמה ואף יידע להעניק טיפולים באיכות גבוהה. כמו כן, ראוי לדעת שניתן לחוש הקלה משמעותית כבר לאחר כמה טיפולים, אם כי לרוב החלמה מלאה ניתן לחוש רק כעבור שנה.

  יש לכם שאלה? לנו יש תשובה!

  ●        מה מרגישים שיש דורבן ברגל?

  יש מי שיחוש כאב עמום שחולף מעצמו לאחר תחילת ההליכה, ויש מי שיחוש כאב חד ואף כרוני. כמו כן, לרוב הכאב הכי משמעותי מורגש מיד לאחר שנת הלילה, כאשר קמים מהמיטה.

  ●        מה זה דורבן בכף הרגל?

  מדובר בדלקת שמובילה לבליטה מזערית בעצב העקב. הדלקת לרוב נגרמת מעומס יתר, אם כי קיימים גורמים נוספים, ואף יש קבוצות סיכון שיותר סביר שיסבלו מכך.

  ●        תוך כמה זמן הכאב יעבור?

  הכאב עשוי לעבור מעצמו לאחר מנוחה, או לאחר שינוי באופי ההליכה (כולל שילוב של מדרסים), אך כשמדובר בתופעה חמורה, ייקחו כמה שבועות, כאשר להחלמה מלאה לרוב ניתן להגיע רק כעבור שנה.

  ●        האם דורבן ברגל יכול לעבור לבד?

  אם לא עושים דבר (ואם לא משנים את אורח החיים שכולל עמידה רבה), אל תצפו לשיפור פלא שיקרה מעצמו.

  ●        מהו הטיפול הטוב ביותר?

  יש להשקיע בגמישות השרירים, ועל כן טיפולי פיזיותרפיה שכוללים עיסוי ומתיחות (בהתאם לשורת מאפיינים אישיים) נחשבים מאוד יעילים.

  ●        איך מונעים מהתופעה לחזור על עצמה?

  לאחר שמחלימים מדורבן ברגל, יש להשקיע כדי למנוע מהמצב לחזור על עצמו. כיצד? יש להתאים נעלים שתומכות בקשת של כף הרגל באמצעות ריפוד ייעודי, יש להקפיד על תרגילי חיזוק באזור הקרסול וכף הרגל ובאופן כללי יש להיצמד להוראות הרופא.

  ד”ר איתי גל, אתר MIOK

  https://www.miok.co.il/procedures/MTU=_%D7%93%D7%95%D7%A8%D7%91%D7%9F-%D7%91%D7%A8%D7%92%D7%9C

  ד”ר אלון בורג, ד”ר שמואל גבעון, 2019, אתר כללית

  https://www.clalit.co.il/he/medical/medical_diagnosis/Pages/plantar_fasciitis.aspx

  אתר מדיקו

  https://www.medico.co.il/guides/%D7%93%D7%95%D7%A8%D7%91%D7%9F-%D7%91%D7%9B%D7%A3-%D7%94%D7%A8%D7%92%D7%9C/

  אתר Mayo Cinic

  https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/plantar-fasciitis/symptoms-causes/syc-20354846

  אתר ORTHOINFO

  https://orthoinfo.aaos.org/en/diseases–conditions/plantar-fasciitis-and-bone-spurs

  1 תגובה

  השאירו תגובה

  רוצה להצטרף לדיון?
  תרגישו חופשי לתרום!

  כתיבת תגובה

  מידע נוסף לעיונך

  כתבות בנושאים דומים