ילדים

מה בין הפרעות אלרגיות בילדות מוקדמת ובין הסיכון ל-ADHD ואוטיזם? (Pediatr Allergy Immunol)

 מנתונים חדשים מישראל שפורסמו בכתב העת Pediatric Allergy and Immunology עולה כי הפרעות אלרגיות בילדות מוקדמת מלווה בעליה משמעותית בסיכון להפרעת קשב, ריכוז והיפראקטיביות (Attention Deficit and Hyperactivity Disorder, או ADHD), ובהיקף קטן יותר, להפרעות מהספקטרום של אוטיזם.

 במחקר הרטרוספקטיבי בראשות דר’ שי נמט מהמרכז הרפואי קפלן ברחובות, נבחנו הנתונים אודות 119,874 בנים ו-114,323 בנות עד גיל 18 שנים, אשר טופלו בשירותי בריאות כללית בין 2000 ועד 2018. משך המעקב הממוצע אחר כלל המטופלים שנכללו במחקר עמד על 11 שנים.

 המחקר כלל 117,022 חולים עם אבחנה של לפחות הפרעה אלרגית אחת במהלך תקופת המחקר (גיל ממוצע בעת אבחנה, 4.5 שנים). ההפרעות האלרגיות הנפוצות ביותר כללו מחלות עור אלרגיות (49.6%), דלקת לחמית (41.5%) ואסתמה (32.8%), כאשר ב-40% מהחולים עם אלרגיות הייתה עדות לשתי הפרעות אלרגיות שונות ומעלה.

 עוד מדווחים החוקרים כי 14% מהחולים אובחנו עם ADHD (גיל ממוצע באבחנה של 8.5 שנים), 0.99% אובחנו עם הפרעות מהספקטרום של אוטיזם (גיל ממוצע באבחנה של 5.1 שנים) ו-0.34% אובחנו עם ADHD וגם הפרעות מהספקטרום של אוטיזם (גיל ממוצע באבחנה של 5 שנים).

 שיעורי ADHD היו גבוהים יותר בקרב חולים עם הפרעה אלרגית, בהשוואה לחולים ללא הפרעה אלרגית (19.3% לעומת 8.9%, בהתאמה, p<0.0001). בדומה, 1.1% מהחולים עם הפרעה אלרגית אובחנו עם הפרעות מהספקטרום של אוטיזם, כאשר ל-0.9% מהחולים ללא הפרעה אלרגית (p<0.0001). בדומה, 0.4% מהחולים אובחנו עם הפרעה אלרגית ו-0.3% מהחולים ללא הפרעה אלרגית גם אובחנו עם ADHD וגם הפרעה מהספקטרום של אוטיזם.

 החוקרים מצאו עוד כי 95% מהחולים עם ADHD ו-97% מהחולים עם הפרעה מהספקטרום של אוטיזם אובחנו עם הפרעה אלרגית אחת או יותר לפני שאובחנו עם הפרעה נוירו-התנהגותית.

 נוכחות לפחות הפרעה אלרגית אחת לוותה בעליה משמעותית בסיכון ל-ADHD (יחס סיכויים של 2.25, רווח בר-סמך 95% של 2.39-2.51), הפרעות מהספקטרום של אוטיזם (יחס סיכון של 1.17, רווח בר-סמך 95% של 1.08-1.27), או ADHD וגם הפרעות מהספקטרום של אוטיזם (יחס סיכויים של 1.56, רווח בר-סמך 95% של 1.35-1.79).

 באופן ספציפי, אבחנה מוקדמת של נזלת לוותה בסיכון הגבוה ביותר להתפתחות ADHD (יחס סיכויים של 3.958, רווח בר-סמך 95% של 3.801-4.122), לאחריה אבחנה מוקדמת של דלקת לחמית אלרגית (יחס סיכויים של 3.36, רווח בר-סמך 95% של 3.53-3.74).

 גורמים גנטיים וסביבתיים וגורמים סוציו-חברתיים עשויים להשפיע על הקשר בין מחלות אלרגיות והפרעות נוירולוגיות דוגמת ADHD והפרעות מהספקטרום של אוטיזם, אך לא ניתן לקבוע זאת על-סמך מחקר רטרוספקטיבי.

 

Pediatr Allergy Immunol. 2022

 

לידיעה ב-Healio

0 תגובות

השאירו תגובה

רוצה להצטרף לדיון?
תרגישו חופשי לתרום!

כתיבת תגובה

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

 • מה בין תסמיני עין יבשה ובין איכות החיים של החולים? (Br J Ophthalmol)

  מה בין תסמיני עין יבשה ובין איכות החיים של החולים? (Br J Ophthalmol)

  במאמר שפורסם בכתב העת British Journal of Ophthalmology מדווחים חוקרים על תוצאות מחקר חדש, מהן עולה קשר בלתי-תלוי בין תסמיני עין יבשה ובין איכות חיים בריאותית ירודה. יתרה מזאת, איכות החיים הירודה נבעה בעיקר מירידה בתפקוד הראיה ונפילות לאחרונה. במסגרת המחקר ביקשו החוקרים לבחון את הקשר בין תסמיני עין יבשה ובין איכות החיים הבריאותית בקרב […]

 • עליה בריכוז המוגלובין מסוכרר מלווה בעליה בסיכון למיקרו-דימומים במוח (Diabetes/Metabolism Research and Reviews)

  עליה בריכוז המוגלובין מסוכרר מלווה בעליה בסיכון למיקרו-דימומים במוח (Diabetes/Metabolism Research and Reviews)

  במאמר שפורסם בכתב העת Diabetes/Metabolism Research and Reviews מדווחים חוקרים על תוצאות מחקר חדש, מהן עולה קשר בין ריכוז המוגלובין מסוכרר (HbA1c) ובין מיקרו-דימומים מוחיים בחולים ללא היסטוריה של אירוע מוחי או התקף איסכמי חולף, בפרט באלו עם סוכרת, רמז לחשיבות האיזון הגליקמי למניעת אירועי דמם אלו. הקשר בין ריכוז המוגלובין מסוכרר ובין מיקרו-דימומים מוחיים […]

 • טיפול ב-Brexpiprazole בטוח ויעיל כנגד אי-שקט בחולים עם מחלת אלצהיימר (מתוך כנס ה- Alzheimer’s Association International Conference)

  טיפול ב-Brexpiprazole בטוח ויעיל כנגד אי-שקט בחולים עם מחלת אלצהיימר (מתוך כנס ה- Alzheimer’s Association International Conference)

  בחולים מבוגרים עם דמנציה על-רקע מחלת אלצהיימר, הטיפול ב- Brexpiprazole(ריקסלטי) הוביל לירידה גדולה יותר באי-שקט לעומת פלסבו והוכח כטיפול יעיל ונסבל היטב, כך עולה מנתונים שהוצגו במהלך כנס ה-Alzheimer’s Association International Conference. ברקע למחקר מסבירים החוקרים כי אי-שקט הינה ביטוי קליני נפוץ בחולים עם מחלת אלצהיימר, אך כיום אין טיפולים תרופתיים המאושרים על-ידי מנהל המזון […]

 • פעילויות בשעות הפנאי עשויות להפחית את הסיכון לדמנציה (Neurology)

  פעילויות בשעות הפנאי עשויות להפחית את הסיכון לדמנציה (Neurology)

  תחביבים בשעות הפנאי, דוגמת קריאת ספר, תרגילי יוגה ובילוי זמן עם משפחה וחברים מלווים בסיכון מופחת לדמנציה מכל-סיבה, מחלת אלצהיימר ודמנציה וסקולארית, כך עולה מתוצאות מחקר חדש שפורסמו בכתב העת Neurology. החוקרים השלימו סקירה שיטתית ומטה-אנליזה של מחקרים שפורסמו במאגרי Cochrane, PubMed, Embase ו-Web of Science לזיהוי מחקרים שבחנו את הקשר בין פעילויות בשעות הפנאי […]

 • עייפות וכאבי ראש הם התסמינים הנפוצים ביותר של Long COVID (מתוך Brain, Behavior & Immunity)

  עייפות וכאבי ראש הם התסמינים הנפוצים ביותר של Long COVID (מתוך Brain, Behavior & Immunity)

  מנתונים חדשים שפורסמו בכתב העת Brain, Behavior & Immunity עולה כי עייפות וכאבי ראש הם בין התסמינים הנפוצים ביותר המדווחים על-ידי חולים כארבעה חודשים, בממוצע, לאחר זיהום בנגיף הקורונה. ברקע למחקר מסבירים החוקרים כי סיבוכים של זיהום בנגיף הקורונה לאחר השלב האקוטי של הזיהום, או Long COVID, הם תסמינים ממושכים אותם חווים חלק מהחולים לאחר […]

 • ההשפעות של התערבויות המבוססות על אומנות בקשישים עם ליקוי קוגניטיבי קל (Age and Ageing)

  ההשפעות של התערבויות המבוססות על אומנות בקשישים עם ליקוי קוגניטיבי קל (Age and Ageing)

  במאמר שפורסם בכתב העת Age and Ageing מדווחים חוקרים על תוצאות מחקר חדש, מהן עולה כי בקשישים עם ליקוי קוגניטיבי קל שלקחו חלק בתוכנית מבוססות-אומנות תועד שיפור בתוצאים הנוירו-פסיכולוגיים ובאיכות החיים, לצד ירידה בשיעורי הידרדרות קוגניטיבית. ברקע למחקר מסבירים החוקרים כי התערבויות על-בסיס אומנות עשויות לדחות הידרדרות קוגניטיבית ולשפר את התוצאים הבריאותיים בקשישים עם ליקוי […]

 • ביה

  ביה"ח הציבורי אסותא אשדוד: ניצלו חייו של נער בן 11 לאחר שלקה בדלקת מוח

  הנער היה מורדם ומונשם. מצבו מוגדר כעת קל. אל בית החולים הציבורי אסותא אשדוד מקבוצת מכבי התקבל לפני כשבוע, במלר”ד ילדים, רועי בן לבן, בן 11 תושב העיר אשדוד לאחר תלונות על מספר ימי חום ומיום קבלתו בילבול והליכה לא תקינה. תוצאות הבדיקות הראו כי הוא סובל מדלקת מוח והוא הועבר באופן מיידי למחלקת טיפול […]