רוקחות-פרמקולוגיה

פנאקסיה ורפא חתמו על הסכם עם PlantEXT לפיתוח פתילות קנאביס לטיפול במחלת מעי דלקתי (הודעת רפא)

הודעת רפא

פנאקסיה ורפא חתמו על הסכם לשיתוף פעולה עם

חברת PlantEXT למחקר וייצור פתילות הקנאביס הרפואי הראשונות אשר מיועדות לחולים במחלת מעי דלקתי (קרוהן וקוליטיס), המאושרים לקבל טיפול בקנאביס רפואי

חברת הפארמה פנאקסיה תעשיות פרמצבטיות ישראל, וחברת התרופות רפא, הודיעו היום על חתימת הסכם שיתוף פעולה עם חברת PlantEXT, חברה קנאביס רפואי ישראלית-קנדית.  במסגרת ההסכם הן מפתחות יחד את הדור הבא של תרופות קנאביס לחולים במחלת מעי דלקתיות, בעלי אישור לטיפול בקנאביס רפואי. מדובר בפתילות (נרות) קנאביס רפואי המכילות הרכב ייחודי, מוגדר ומדויק של רכיבים פעילים מצמח הקנאביס וייחודן בכך שלראשונה מפותח מוצר קנאביס רפואי אשר מציע מענה ספציפי לחולים עם קרוהן וקוליטיס, בעלי אישור לקבלת קנאביס רפואי, במטרה להוריד את רמת הדלקת במעיים. הפתיליות ישווקו בישראל תחת המותג אקסיבן -הקנאביס הרפואי מבית רפא .

כיום בישראל ישנם כ-40,000 חולים המאובחנים עם מחלת מעי דלקתי (קרוהן או קוליטיס כיבית). מדובר במחלות כרוניות אשר יכולות להופיע בכל גיל. הטיפולים הסטנדרטיים המוצעים לחולים אלו כוללות בין היתר: תרופות אנטי דלקתיות מקבוצת 5ASA, סטרואידים, בשלבים מתקדמים יותר תרופות ביולוגיות, ובמצבים מסוימים אף קיימת אפשרות להתערבות כירורגית על מנת להסיר את אזורי הדלקת במעי.

על פי נהלי משרד הבריאות, מחלת מעי דלקתיות פעילות נמצאות ברשימת ההתוויות המאושרות לשימוש בקנאביס רפואי, לאחר מיצוי טיפולים  תרופתיים מקובלים (כולל אימונומודולטור וגם נוגד-TNF) ושלילת אופציה ניתוחית. עם זאת, פורסם לאחרונה כי רק 2.7% מסך כל הרישיונות הקיימים לשימוש בקנאביס רפואי הם לחולים עם מחלת מעי דלקתי, דבר שמצביע על אחוז קטן מאוד (פחות מ-3%) מכלל החולים במחלות אלו מקבלים מענה דרך מוצרי הקנאביס הרפואי הקיימים היום בשוק. כעת, טיפול בקנאביס רפואי בצורות מתן תרופתיות מקובלות ומוכרות לחולים אלו, אשר מבוססות על מחקר קליני, יוכלו לתת מענה ולהנגיש את הטיפול ליותר חולים הזקוקים וזכאים לו. 

החומרים הפעילים בפתילות הקנאביס הרקטליות נספגים בקצב יחסי מהיר דרך כלי הדם הרבים ואינם עוברים פירוק ראשוני על ידי הכבד כפי שקורה בתרופות הנלקחות בבליעה דרך הפה. כתוצאה מכך, עולה הזמינות הביולוגית של החומרים הפעילים מצד אחד ומתקבלת תגובה גופנית מהירה מצד שני. בנוסף לכך, במצבים מסויימים במחלת מעי דלקתיות, מומלץ להנגיש את החומרים הפעילים ישירות לאתר המטרה, דבר המתאפשר באופן יעיל באמצעות צורת מתן זו.

לדברי ד”ר דדי סגל, מנכ”ל פנאקסיה, “פנאקסיה כבר צברה ניסיון מוכח ומוצלח עם פתילות הקנאביס בשוק האמריקאי. ההסכם שנחתם היום, מהווה אבן דרך נוספת במהפכת ההנגשה של הקנאביס הרפואי גם בישראל, אותה אנו מובילים עם חברת רפא. באמצעות הנגשת הקנאביס בצורות מתן רפואיות שאינן עישון, אנו שואפים לכך שחולים , הזכאים לטיפול בקנאביס רפואי, במגוון רחב של מחלות יוכלו ליהנות מסגולותיו, כמובן בכפוף להמלצה של רופא מומחה. בדרך זו, מטופלים יכולים ליטול את הטיפול ללא נזקי עישון, המוצרים מוגשים בדרכי המתן המוכרות להם מעולמות הפארמה המסורתיים, והם ממוננים ומדוייקים כך שקל יותר לחולה לנהל משטר טיפולי סדיר.”

“חברת רפא עוסקת בתחום מחלת ה IBD למעלה מ 30 שנה ומביאה איתה ניסיון רב ומגוון צורות מתן לטיפול בחולים אלו”, אומרת ענת סביון מנכ”לית חברת התרופות רפא, ומוסיפה כי “ניסיון זה בשילוב היכולות שלנו לספק צורות חדישות ומגוונות של קנאביס רפואי, היא בשורה חשובה ומשמעותית עבור חולי ה IBD אשר זכאים לטיפול בקנאביס רפואי”.

דאג סמרוויל, מנכ”ל פלנטקסט ולשעבר מנכ”ל טבע קנדה, אמר כי “אנו שמחים על השותפות עם שתי חברות נפלאות כפנאקסיה ורפא, לייצור הדור הראשון של טיפול בקנאביס רפואי עבור דלקת הנובעת ממחלת IBD. בעזרת המתודולוגיה הייחודית שפיתחנו, צוות חוקרים ברמה בינלאומית הצליח לבודד את הפורמולציות היעילות ביותר שנמצאו עד היום כנגד דלקות הנגרמות ממחלת IBD. פורמולציות אלה הוכיחו פעילות אנטי-דלקתית טובה יותר מזו של הטיפולים המסורתיים המקובלים ב-IBD אשר כוללים סטרואידים בחלק מן המקרים.”

לדברי פרופ’ חיננית קולטאי, חוקרת מובילה ב PlantEXT ומכון וולקני, “יש לברור מהקנאביס את החומרים הפעילים עבור אינדיקציות רפואיות שונות. במקרה של חולים במחלת מעי דלקתי, יש למצוא את החומרים הפעילים ואת ההרכבים הפעילים בצמח הקנאביס אשר יכולים לסייע , ולספקם ישירות למקום הפעולה הרצוי, למשל תוך שימוש בפתילות. בהתבסס על הספרות המדעית, ניכר כי פתילות רקטליות או וגינאליות יכולות לשמש גם לשם החדרה של חומרים שונים לדם המטופל באופן יעיל יחסית, ללא מעבר בקיבה.”

פנאקסיה ורפא פועלות לייצורם ולהנגשתם של כ-30 מוצרים תרופתיים מבוססי קנאביס רפואי, בהן כאמור פתילות רקטליות, טבליות תת-לשוניות, לכסניות, שמנים, משאפים ועוד, המיועדים לחולים הזקוקים לטיפול בקנאביס רפואי במחלות כגון סרטן, כאב כרוני, אפילפסיה, לפליאציה ומחלות רבות נוספות. המוצרים נמצאים בהליכי ניסוי ורישום בישראל, וצפויים להיות משווקים בישראל במהלך שנת 2019 תחת המותג אקסיבן – הקנאביס הרפואי מבית רפא. שיווק מוצרים בסטנדרט תרופתי בארץ ובעולם, צפוי לאפשר הרחבת קהל הלקוחות המטופלים הפוטנציאלי, כך שיכלול חולים אשר אינם מטופלים בקנאביס רפואי היום.

0 תגובות

השאירו תגובה

רוצה להצטרף לדיון?
תרגישו חופשי לתרום!

כתיבת תגובה

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים