רוקחות-פרמקולוגיה

טיפול סיסטמי בתרופות ממשפחת פלאורוקווינולונים אינו מעלה את הסיכון לדלקת ענביה או היפרדות רשתית (JAMA Ophthalmol)

מתוצאות מחקר חדש שפורסמו בכתב העת JAMA Ophthalmology עולה כי טיפול סיסטמי בתרופות ממשפחת פלאורוקווינולונים אינו מעלה את הסיכון לדלקת ענביה או היפרדות רשתית.

החוקרים בחנו את הנתונים אודות חולים משני מאגרי נתונים, הראשון כלל למעלה מ-3 מיליון מבוגרים והשני כלל 434,754 מבוגרים, לזיהוי חולים אשר קיבלו תרופות ממשפחת פלאורוקווינולונים או צפלוספורינים בין 1997 ו-2019. הם גם השלימו סדרת מקרים עם בקרה-עצמית והשוו את שיעור האירועים באותו נבדק במהלך תקופות החשיפה אל מול שיעור האירועים בתקופות ללא חשיפה לטיפול אנטיביוטי.

מרשם חדש לאחר פער של מעל 70 ימים נחשב מקרה טיפול חדש ונפרד.

התוצאים העיקריים כללו דלקת ענביה חדה והיפרדות רשתית.

מהנתונים עולה כי טיפול בתרופות ממשפחת פלאורוקווינולונים אינו מלווה בעליה משמעותית בסיכון לדלקת ענביה (יחס סיכון מתוקן של 0.91, רווח בר-סמך 95% של 0.72-1.14) או היפרדות רשתית (יחס סיכון מתוקן של 1.37, רווח בר-סמך 95% של 0.80-2.36) בעת אירוע הטיפול הראשון לעומת צפלוספורינים.

החוקרים לא זיהו קשר בין דלקת ענביה או היפרדות רשתית ובין טיפול בתרופות ממשפחת פלאורוקווינולונים בכלל אירועי הטיפול.

חשיפה לתרופות ממשפחת פלאורוקווינולונים הובילה לעליה בסיכון להתפתחות דלקת ענביה בתוך 30-59 ימים מהתחלת הטיפול, בהשוואה לסיכון ללא חשיפה לתרופות אלו (יחס שיעורים מתוקן של 1.16, רווח בר-סמך 95% של 1.00-1.34). עם זאת, לא תועד סיכון מוגבר משמעותית במהלך 29 הימים הראשונים לחשיפה או לאחר 60 ימים.

השימוש בתרופות ממשפחת פלאורוקווינולונים לא הוביל לסיכון גבוה יותר להיפרדות רשתית בהשוואה לסיכון שתועד בהעדר חשיפה לתרופות אלו.

החוקרים מסכמים וכותבים כי ממצאי המחקר מעידים כי טיפול בפלאורוקווינולונים אינו מלווה בעליה משמעותית בסיכון להיפרדות רשתית או דלקת ענביה וכי כל עליה אבסולוטית בסיכון הנ”ל צפויה להיות קטנה.

JAMA Ophthalmol, May 30, 2024

לידיעה במדסקייפ

 

0 תגובות

השאירו תגובה

רוצה להצטרף לדיון?
תרגישו חופשי לתרום!

כתיבת תגובה

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

הנך גולש/ת באתר כאורח/ת.

במידה והנך מנוי את/ה מוזמן/ת לבצע כניסה מזוהה וליהנות מגישה לכל התכנים המיועדים למנויים
להמשך גלישה כאורח סגור חלון זה