פסיכיאטריה

האם יש תועלת לחסימת קולטנים לקנבינואידים בטיפול בתסמונת דחק בתר-חבלתית? (מתוך הכנס השנתי ה-32 מטעם ה-Anxiety Disorders Association of America)

מבדיקות הדמיה של המוח עולה כי במוחם של חולים עם תסמונת דחק בתר-חבלתית ישנו ביטוי מוגבר של קולטנים לקנבינואידים, ועולה אפשרות כי מדובר ביעד אפשרי לטיפול בהפרעה זו.

באמצעות בדיקת PET (Positron Emission Tomography) החוקרים מצאו כי ביטוי הקולטן CB1 מוגבר באמיגדלה ובסינגולייט הקדמי בחולים עם PTSD, בהשוואה לביקורות בריאות.

מהמחקר ההדמייתי בו נערכה השוואה בין ביקורות בריאות (15 משתתפים) ובין חולים עם תסמונת דחק בתר-חבלתית (15 חולים), עולה כי ביטוי הקולטן CB1 היה מוגבר הן באמיגדלה והן בסינגולייט הקדמי. בנוסף לביטוי מוגבר של CB1, החוקרים זיהו הבדלים מעניינים מאוד בין המינים, כאשר ביטוי CB1 היה גבוה יותר בנשים, בהשוואה לגברים, בקבוצת החולים עם תסמונת דחק בתר-חבלתית ובקבוצת הביקורות הבריאות.

עוד זוהתה קורלציה בין ביטוי מוגבר של CB1 ובין חרדה מוגברת ורגישות לאירועי דחק, אך לא זוהה מתאם עם דיכאון. הממצאים מעניינים גם מאחר וכאשר החוקרים התמקדו במחקרים בנושא דיכאון, נראה כי העדויות בנושא הפרעה בתפקוד קולטן CB1 היו הרבה יותר בולטות עבור הפרעות חרדה, מאשר הפרעות דיכאון.

עוד זוהתה קורלציה בין ביטוי בולט יותר של CB1 ובין ערכים נמוכים יותר בדם של קורטיזול ו-Anandamide.

החוקרים מאמינים כי בתגובה להפרעה בתפקוד האנדו-קנבינואידי חל קישור מוגבר לקולטני CB1, כאשר התוצאה הינה ביטוי-יתר של הקולטנים.

מתוך הכנס השנתי ה-32 מטעם ה-Anxiety Disorders Association of America

0 תגובות

השאירו תגובה

רוצה להצטרף לדיון?
תרגישו חופשי לתרום!

כתיבת תגובה

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים