Eczema

דיאטה מגוונת במהלך ההיריון עשויה להגן על התינוק מפני מחלות אלרגיות (מתוך כנס מטעם ה-ACAAI)

בילדים שנולדו לאימהות אשר הקפידו על תזונה בריאה ומגוונת במהלך ההיריון תועד סיכון מופחת לאקזמה ואלרגיה למזון, בהשוואה לילדים לאימהות עם הרגלי תזונה לקויים, כך עולה מתוצאות מחקר Health Start Study, אשר הוצגו במהלך הכנס השנתי מטעם ה-American College of Allergy, Asthma & Immunology.

החוקרים בחנו את הגיוון התזונתי באמצעות מערכת ניקוד שהם יצרו לצורך המחקר, אשר העניקה נקודות לכל מזון בריאה שצרכה האם באופן יומי במהלך ההיריון. המשתתפות במחקר התבקשו לתעד את הרגלי התזונה היומית שלהן במהלך ההיריון.

מזונות כמו דגים, דגים שמנים, אגוזים, חלב, ירקות, פירות ועוף לא מטוגן נכללו בקטגוריית המזונות הטובים. מנגד, סופגניות, עוגות, פיצה והמבורגרים נכללו בקטגוריית המזונות הרעים.

החוקרים תיעדו גם היסטוריה אימהית של מחלות אלרגיות ומקרים של אקזמה ו/או אלרגיה למזון שאובחנו בצאצא לפני גיל שנתיים. בסה”כ, מדגם המחקר כלל 78 ילדים שנולדו לאימהות עם דיאטה לא-מגוונת והיסטוריה של אלרגיה; 180 נולדו לאימהות עם דיאטה לקויה, אך ללא אלרגיה למזון; 375 ילדים נולדו לאימהות שהקפידו על דיאטה בריאה ומגוונת במהלך ההיריון, עם היסטוריה של אלרגיה; ו-682 ילדים נולדו לאימהות עם דיאטה בריאה, אך ללא היסטוריה של אלרגיה.

מבין הילדים לאימהות עם היסטוריה של אלרגיה, ב-33% נקבעה אבחנה של אקזמה ו/או אלרגיה למזון לפני גיל שנתיים, כאשר האימהות דיווחו על דיאטה לקויה ולא-מגוונת במהלך ההיריון, זאת בהשוואה ל-21% מהילדים לאימהות שהקפידו על דיאטה בריאה ומגוונת במהלך ההיריון (יחס סיכויים של 1.91, p=0.01).

במקרים בהם לא הייתה היסטוריה אימהית של אלרגיה, אבחנה של אקזמה או אלרגיה למזון עד גיל שנתיים נקבעה ב-26% מהילדים לאימהות עם דיאטה לקויה במהלך ההיריון, בהשוואה ל-20% מהילדים לאימהות שהקפידו על דיאטה בריאה.

החוקרים מסכמים וכותבים כי ממצאי המחקר מעידים כי הקפדה על מזונות בריאים ודיאטה מגוונת במהלך ההיריון עשויה להגן מפני התפתחות אקזמה ואלרגיה למזון בצאצאים.

מתוך כנס מטעם ה-ACAAI

לידיעה ב-MedPage Today

0 תגובות

השאירו תגובה

רוצה להצטרף לדיון?
תרגישו חופשי לתרום!

כתיבת תגובה

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

 • מה בין כימיקלים נפוצים באריזות מוצרי מזון ובין הסיכון ללידה מוקדמת? (The Lancet Planetary Health)

  מה בין כימיקלים נפוצים באריזות מוצרי מזון ובין הסיכון ללידה מוקדמת? (The Lancet Planetary Health)

  כימיקלים המצויים במוצרי פלסטיק נפוצים בשימוש, דוגמת אריזות מזון ומארזים קוסמטיים, עשויים להיות מלווים בסיכון מוגבר ללידה מוקדמת, כך עולה מתוצאות מחקר חדש שפורסמו בכתב העת The Lancet Planetary Health. ברקע למחקר מסבירים החוקרים לידה מוקדמת מוגדרת כלידה לפני 37 שבועות היריון והמרכז לבקרת מחלות ומניעתן בארצות הברית הזהיר מוקדם יותר החודש כי שיעורי לידה […]

 • החלפת בשר אדום או מעובד לטובת מאכלים מן הצומח והסיכון לסרטן מעי גס ורקטום (Eur J Epidemiol)

  החלפת בשר אדום או מעובד לטובת מאכלים מן הצומח והסיכון לסרטן מעי גס ורקטום (Eur J Epidemiol)

  מנתונים חדשים שפורסמו בכתב העת European Journal of Epidemiology עולה כי אפילו החלפה חלקית של בשר אדום או מעובד לטובת דגנים מלאים, פירות או ירקות עשויה להפחית את הסיכון לסרטן מעי גס ורקטום באוכלוסיות עם צריכת בשר גבוהה. ברקע למחקר מסבירים החוקרים כי מעבר לדיאטה המבוססת על מאכלים מן הצומח עשויה להפחית את הסיכון לסרטן […]

 • ההשפעה של דיאטה פרו-דלקתית על מדדי כאב בחולים עם אוסטיאוארתריטיס של הברך (Arthritis Care & Res)

  ההשפעה של דיאטה פרו-דלקתית על מדדי כאב בחולים עם אוסטיאוארתריטיס של הברך (Arthritis Care & Res)

  מדדים גבוהים יותר בסולם הרכב תזונה פרו-דלקתי בחולים עם אוסטיאוארתריטיס של הברך מלווים בסיכון מוגבר לכאב בדרגה חמורה יותר לאורך עשר שנות מעקב, כך עולה מנתונים שפורסמו בכתב העת Arthritis Care & Research. מדגם המחקר כלל 944 מבוגרים בגילאי 50-80 שנים מהקהילה (גיל ממוצע של 62.9 שנים; 51% נשים, מדד מסת גוף ממוצע של 27.9 […]

 • אבחון וניהול מחלות של אבי העורקים (מתוך ה-JAMA)

  אבחון וניהול מחלות של אבי העורקים (מתוך ה-JAMA)

  שיעור התמותה בקרב מטופלים עם דיסקציה מסוג A של אבי העורקים, כלומר דיסקציה בשורש אבי העורקים ובאבי העורקים העולה, עומד על כ-57% אם לא עוברים ניתוח חירום ועד 25% בחולים שעוברים ניתוח חירום. במאמר זה מובאת סקירה של הנחיות הקולג' האמריקני לקרדיולוגיה ואיגוד הלב האמריקני המתייחסות לדיסקציה של אבי העורקים החזי והבטני, למחלות גנטיות של אבי העורקים, למחלת כלי דם פריפריים, לבעיות הקשורות למסתם אאורטלי דו צניפי ולתסמונת טרנר. ההמלצות, שפורסמו ב-JAMA, נוגעות למפרצות המערבות את שורש אבי העורקים ו/או אבי העורקים העולה.

 • צריכת חלבונים לפני אימון גופני עשוי להפחית את הסיכון להיפוגליקמיה בחולים עם סוכרת מסוג 1   (Diabetes, Obesity and Metabolism)

  צריכת חלבונים לפני אימון גופני עשוי להפחית את הסיכון להיפוגליקמיה בחולים עם סוכרת מסוג 1   (Diabetes, Obesity and Metabolism)

  צריכת חלבונים בתוך ארבע שעות לפני פעילות גופנית עשויה לקצר אירועי היפוגליקמיה במהלך פעילות גופנית מתונה בבני נוער עם סוכרת מסוג 1, כך עולה מתוצאות מחקר חדש שפורסמו בכתב העת Diabetes, Obesity and Metabolism. בקרב בני נוער עם סוכרת מסוג 1, פעילות גופנית סדירה משפרת רמות סוכר בדם, רגישות לאינסולין ומדדי בריאות אחרים, אך הסיכון […]

 • סוכרת הריונית באם מלווה בסיכון מוגבר לעודף-משקל או השמנת-יתר בילדות (Int J Obes)

  סוכרת הריונית באם מלווה בסיכון מוגבר לעודף-משקל או השמנת-יתר בילדות (Int J Obes)

  סוכרת הריונית באם הינה גורם סיכון לעודף-משקל או השמנת-יתר בילדות, הן בגיל 5.9 שנים והן בגיל 8.3 שנים, כך עולה מנתונים חדשים שפורסמו בכתב העת International Journal of Obesity, זאת ללא תלות במדד מסת גוף לפני היריון, עליה במשקל במהלך ההיריון, משקל הלידה ואורחות חיים. מחקרים קודמים הדגימו תוצאות סותרות אודות הקשר בין סוכרת הריונית […]

הנך גולש/ת באתר כאורח/ת.

במידה והנך מנוי את/ה מוזמן/ת לבצע כניסה מזוהה וליהנות מגישה לכל התכנים המיועדים למנויים
להמשך גלישה כאורח סגור חלון זה