Epilepsy

הטיפול בקוצב וגאלי VNS ,מפחית תסמיני דיכאון בחולי אפילפסיה גם ללא תלות בהפחתת ההתקפים (Neurological Sciences


סקירה שפורסמה לאחרונה בכתב העט Neurological Sciences בחנה את השפעת הטיפול בקוצב הוגאלי (VNS) על תסמיני דיכאון בחולי אפילפסיה עמידה לטיפול תרופתי (DRE).

חלק משמעותי מחולי האפילפסיה סובל מדיכאון כתחלואה נלווית לאפילפסיה. למעשה, דיכאון היא המחלה הפסיכיאטרית הנפוצה ביותר בקרב חולים אלו. כ-23% מבין כלל חולי האפילפסיה חווים תסמיני דיכאון ועד 63% מהחולים יפתחו תסמינים אלו כאשר מדובר באפילפסיה  עמידה לטיפול תרופתי. בחלק גדול מהמקרים, הדיכאון לא מאובחן.

יש לציין שכבר בתחילת שנות האלפיים, מחקרי RCT ראשוניים הראו שהטיפול ב-VNS (קוצב וגאלי) הביא לשיפור במצב הרוח בקרב חולי אפילפסיה,ובהמשך, בשנת 2005, ה-VNS קיבל  את אישור ה-FDA לטיפול בדיכאון עמיד. מספר מחקרים שתארו את מנגנון הפעולה של הטיפול ב-VNS הראו עליה בביטוי של נוראפינפרין וסרוטונין באיזורים שונים במוח הקשורים לוויסות מצב-הרוח.

מטרת החוקרים במאמר זה הייתה לנתח את השפעת ה-VNS על תסמיני דיכאון בחולים עם אפילפסיה. לשם כך, בוצע סקירה של מאגרי מחקרים מקובלים ונבחרו מחקרים העוסקים בקשר בין הטיפול ב-VNS לבין תסמני דיכאון בחולי-אפילפסיה. לאחר סינון, נבחרו 9 מאמרים (מתוך 73)  שענו על כל דרישות החוקרים, ועל פיהם נותחו תוצאות ומסקנות סקירה זו.

המחקרים שצוטטו, סוקרים מעל ל 400 חולי אפילפסיה עמידה לטיפול בגילאים 4-75.       7 מתוך 9 המחקרים הינם פרוספקטיבים, אחד במתודולוגיה של RCT רב מרכזי ואחד רטרוספקטיבי.

שישה מחקרים הדגימו שיפור משמעותי במדדי הדיכאון של המטופלים ב-VNS ולמעט מחקר אחד, לא נמצא  קשר ישיר בין השיפור במדדי הדיכאון לשיפור בשליטה בהתקפים.

החוקרים מסכמים כי ע”פ סקירה זו, לטיפול ב-VNS קשר ישיר מובהק לשיפור בתסמיני דיכאון בקרב חולי אפילפסיה עמידה לטיפול תרופתי וכן, שיפור זה אינו תלוי בהפחתת התדירות והעצמה של ההתקפים האפילפטיים.

Neurol Sci, . 2020 Nov;41(11):3075-3084. doi: 10.1007/s10072-020-04479-2. Epub 2020 Jun 10.

0 תגובות

השאירו תגובה

רוצה להצטרף לדיון?
תרגישו חופשי לתרום!

כתיבת תגובה

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

 • פעילות גופנית יעילה כמו תרופות או פסיכותרפיה להקלה על דיכאון (Br Med J)

  פעילות גופנית יעילה כמו תרופות או פסיכותרפיה להקלה על דיכאון (Br Med J)

  פעילות גופנית הדגימה יעילות דומה לזו של פסיכותרפיה וטיפול תרופתי להקלה על דיכאון, כך עולה מתוצאות סקירה שיטתית ומטה-אנליזה שפורסמו בכתב העת British Medical Journal. פעילות גופנית אינטנסיבית והליכה או ריצה, יוגה ואימוני כוח, היו יעילים במיוחד. החוקרים השלימה סקירת ספרות וערכו מטה-אנליזה שכללה 218 מחקרים אקראיים עם 14,170 משתתפים עם דיכאון. המחקרים בחנו צורות […]

 • דיכאון מלווה בסיכון מוגבר לסיבוכים לאחר החלפת מפרק ברך (מתוך הכנס השנתי מטעם ה-AAOS)

  דיכאון מלווה בסיכון מוגבר לסיבוכים לאחר החלפת מפרק ברך (מתוך הכנס השנתי מטעם ה-AAOS)

  מנתונים חדשים שפורסמו במהלך הכנס השנתי מטעם ה-American Academy of Orthopedic Surgeons עולה כי בחולים עם דיכאון המופנים לניתוח להחלפה מלאה של מפרק הברך קיים סיכון מוגבר לסיבוכים רפואיים, אשפוזים חוזרים והתערבויות ניתוחיות נוספות. החוקרים התבססו על נתונים ממאגר National Readmissions Database בין 2016 עד 2019 וזיהו חולים עם אבחנה של דיכאון. הם אספו נתונים […]

 • סיכון גבוה כפליים לפרכוסים בחולים עם טרשת נפוצה  (J Neurol Neurosurg Psychiatry)

  סיכון גבוה כפליים לפרכוסים בחולים עם טרשת נפוצה  (J Neurol Neurosurg Psychiatry)

  בחולים עם טרשת נפוצה סיכון גבוה כמעט כפליים לפרכוסים, כאשר הסיכון גבוה עוד יותר בחולים תחת טיפול אימונומודולטורי לוויסות קולטן ספינגוזין-1-פוספט, כך עולה מתוצאות מטה-אנליזה חדשה של מחקרים אקראיים ומבוקרים, שפורסמה בכתב העת Journal of Neurology, Neurosurgery, and Psychiatry. מטה האנליזה כללה 63 מחקרים אקראיים ומבוקרים בשלב 3 עם 53,535 חולים. מרבית המחקרים שנכללו בסקירה […]

 • ליקוי ראיה מלווה בסיכון מוגבר לדיכאון, חרדה ובידוד חברתי (JAMA Ophthalmol)

  ליקוי ראיה מלווה בסיכון מוגבר לדיכאון, חרדה ובידוד חברתי (JAMA Ophthalmol)

  מנתונים חדשים שפורסמו בכתב העת JAMA Ophthalmology עולה כי בקרב מטופלים הסובלים מליקוי ראיה קיים סיכון גבוה יותר לתסמיני דיכאון, חרדה ובידוד חברתי. במסגרת המחקר בחנו החוקרים את הקשר בין דיווח עצמי ועדות אובייקטיבית להפרעות ראיה ובין תסמיני דיכאון וחרדה ובידוד חברתי במבוגרים שלקחו חלק בסקר ארצי בשם National Health and Aging Trends Study. יתרה […]

 • האם טיפול הורמונאלי חליפי לאחר מנופאוזה משפר תסמיני דיכאון? (Menopause)

  האם טיפול הורמונאלי חליפי לאחר מנופאוזה משפר תסמיני דיכאון? (Menopause)

  במאמר שפורסם בכתב העת Menopause מדווחים חוקרים על תוצאות מחקר חדש, מהן עולה כי טיפול הורמונאלי חליפי לאחר מנופאוזה עשוי להביא לשיפור תסמיני דיכאון בנשים. ברקע למחקר מסבירים החוקרים כי תסמיני דיכאון מתועדים בשכיחות גבוהה בנשים סביב תקופת המנופאוזה ובשנים הראשונות לאחר מנופאוזה. למרות שטיפול הורמונאלי חליפי נחשב לאפשרות הטיפול היעילה ביותר להקלה על תסמינים […]

 • צריכת סוכר רבה מלווה בסיכון מוגבר לדיכאון (BMC Psychiatry)

  צריכת סוכר רבה מלווה בסיכון מוגבר לדיכאון (BMC Psychiatry)

  צריכה גבוהה יותר של סוכר בתזונה מלווה בסיכון מוגבר לדיכאון, גם לאחר תקנון לערפלנים אפשריים, כך עולה מתוצאות מחקר חדש שפורסמו בכתב העת BMC Psychiatry. המחקר התבסס על נתונים אודות 18,400 משתתפים שהשלימו את סקר National Health and Nutrition Examination Survey בין השנים 2011 ו-2018. לאורך שתי הראיונות שהושלמו במרווח של 3-10 ימים, החוקרים אספו […]

 • זמן מסך ושכיחות דכאון בקרב בני נוער (JAMA Pediatrics)

  זמן מסך ושכיחות דכאון בקרב בני נוער (JAMA Pediatrics)

  מחקרים מראים שעליה בזמן החשיפה למסכים (Screen Time) עשויה להביא לעליה בתסמיני דכאון. עם זאת, הקשר בין כל אחד מסוגי החשיפה השונים (נייד, טלוויזיה, מחשב ו/או וידאו) לבין דכאון אינו ברור דיו. כמו כן, טרם נחקרה ההשפעה המצטברת של החשיפה לאורך זמן. בשני פערים אלו עסק מחקרם של בוארס וקבוצתו, אשר פורסם ב-JAMA. ד"ר עדי זיו, עורך מדור ילדים, משתף את המחקר ומוסיף מהערותיו.

 • בריאות המערכת הקרדיווסקולרית של האם לאחר לידה (JAMA, CME)

  בריאות המערכת הקרדיווסקולרית של האם לאחר לידה (JAMA, CME)

  שיעורי תמותת האימהות בארה"ב זינקו והגיעו ל-1205 מקרי מוות בשנת 2021, נתון המצריך מענה דחוף וממוקד. הפערים בין קבוצות אתניות מדגישים את הצורך לטפל בבעיה זו בהקדם. כ-80% ממקרי המוות של יולדות אלה ניתנים למניעה, כאשר חלק משמעותי מהם מתרחש בתקופה שלאחר הלידה, דבר ההופך תקופה זו לתקופה חשובה ומרכזית לניטור ולשיפור בריאות האם. מאמר זה, שפורסם ב-JAMA, מתעמק באופן מקיף בהערכה של בריאות הלב וכלי הדם (CVH), ובמכשולים המערכתיים שקיימים בטיפול באישה בתקופה שלאחר הלידה.

הנך גולש/ת באתר כאורח/ת.

במידה והנך מנוי את/ה מוזמן/ת לבצע כניסה מזוהה וליהנות מגישה לכל התכנים המיועדים למנויים
להמשך גלישה כאורח סגור חלון זה