גינקולוגיה

האגודה למלחמה בסרטן הפיקה את סדרת הפודקאסטים הראשונה והמקיפה ביותר מסוגה בנושא סרטן השד, בהשתתפות מיטב המומחים

לרגל חודש המודעות לסרטן השד 2021 הפיקה האגודה למלחמה בסרטן סדרת תסכיתים (פודקאסטים) חדשה בת שמונה פרקים, המספקת מידע חשוב מאין כמותו בנושא סרטן השד, קרינה לשד בשלבי המחלה השונים, ניתוחי שד, שחזור שד, נשאות לגן BRCA1/2, סרטן שד גרורתי, תמיכה רגשית, מיניות ודימוי גוף ושירותי האגודה למלחמה בסרטן המסייעים בתהליך ההתמודדות עם המחלה. הסדרה בהנחיית קרן נתנזון ויץ, אשת תקשורת ונשאית גן BRCA, ובהשתתפות מומחים בכירים בתחום סרטן השד, אשר לקחו חלק בפרויקט בהתנדבות מלאה.

פודקאסט “מדברים סרטן” של האגודה למלחמה בסרטן הוא ערוץ חדש לקבלת מידע ומענה לשאלות רבות על מחלת הסרטן בכל הנוגע למניעה, אבחון, טיפול ושיקום. סדרת הפרקים הראשונה עוסקת בגמילה מעישון. סדרת הפרקים השנייה, שעלתה בימים אלו לפלטפורמות השונות, עוסקת בסרטן השד.

הסדרה עונה על מרבית השאלות המשמעותיות שנוגעות לסרטן השד: סוגי סרטן שד השונים והטיפולים בהם: תרופתי, קרינתי וניתוחי; מחלה גרורתית; שחזור שד; נשאות גנטית של BRCA1/2; סוגיות בהתמודדות הרגשית שעולות בעקבות האבחון והטיפול בסרטן השד, מיניות ופוריות  ועוד.  

את הסדרה מנחה בהתנדבות קרן נתנזון ויץ, אשת תקשורת, עיתונאית ונשאית גן BRCA. נתנזון בחרה לפני 14 שנה לעבור כריתה מניעתית ואף שיתפה זאת בסרט שדיבר אל נשים רבות במצבה. 

המומחים שלקחו חלק בהפקת הסדרה בהתנדבות מלאה: פרופ’ רינת ירושלמי-משאלי, אונקולוגית מומחית בסרטן השד, מנהלת היחידה לאונקולוגיה של השד במרכז דוידוף לסרטן, המרכז הרפואי רבין, ומנהלת פורום האגודה בתחום סרטן השד; פרופ’ תהילה מנס, כירורגית שד, מנהלת המרכז לניתוחי שד במרכז מירב לאבחון ומעקב מחלות שד במרכז הרפואי שיבא, תל השומר ומנהלת פורום האגודה בתחום סרטן השד; פרופ’ יואב ברנע, פלסטיקאי, מנהל היחידה לכירורגיה פלסטית ומשחזרת של השד, המחלקה לכירורגיה פלסטית במרכז רפואי תל אביב ע”ש סוראסקי (ביה”ח איכילוב); פרופ’ מירב בן דוד, אונקולוגית קלינית ומומחית ברדיותרפיה, מנהלת מכון הקרינה, אסותא רמת החי”ל; ד”ר רינת ברנשטיין מולכו, מומחית לאונקו-גנטיקה, מנהלת היחידה האונקוגנטית ורופאה בכירה במכון לגידולי שד, המרכז הרפואי שיבא, תל השומר; עו”ס אורית שפירא, פסיכואונקולוגית, מנהלת מחלקת שיקום ורווחה באגודה למלחמה בסרטן; לנה קורץ אלמוג, מטפלת במיניות באגודה למלחמה בסרטן.

תקציר הפרקים:

סרטן השד – מה חשוב לדעת? 

בהשתתפות פרופ’ רינת ירושלמי-משאלי, מנהלת יחידת השד, מרכז דוידוף, המרכז הרפואי רבין (ביה”ח בילינסון).

תקציר: הפרק הראשון מוקדש לשאלות שעולות אצל אישה שאובחנה עם סרטן שד מה מצפה לה בביקור הראשון במרפאה האונקולוגית, התהליך אותו היא עתידה לעבור מרגע האבחנה, הסיוע של אחות מתאמת שד (תפקיד שיזמה האגודה למלחמה בסרטן וסייעה במימון ובכשרה שוטפת) , הטיפולים השונים ותופעות הלוואי, והמלצות חשובות מפי פרופ’ רינת ירושלמי- משאלי.

הטיפול הכירורגי (ניתוח) בסרטן שד

בהשתתפות פרופ’ תהילה מנס, מנהלת המרכז לניתוחי שד, המרכז הרפואי שיבא, תל השומר.

תקציר: כשמדובר בניתוח להסרת גידול מהשד, יש להבדיל בין סוגי ניתוחים שונים וההשלכות שלהם על תהליך ההחלמה וההתאוששות, וכן השפעתם מבחינה רגשית. בפרק זה דנים באפשרויות הניתוחיות, בחירת הניתוח המתאים ביותר, עצות חשובות להתאוששות אחרי הניתוח וחידושים בתחום.

אפשרויות שחזור השד

בהשתתפות פרופ’ יואב ברנע, מנהל היחידה לכירורגיה פלסטית ומשחזרת של השד, המרכז הרפואי תל אביב ע”ש סוראסקי (איכילוב).

תקציר: חלק משמעותי מההתמודדות עם סרטן השד מוקדש לפן של הסרה מלאה או חלקית של השד, ושאלות שעולות בנוגע לשחזור. בפרק זה נשפוך אור על הנושא ונציג את כל האפשרויות הקיימות בנוגע לשחזור שד.

הטיפול בקרינה לסרטן שד

בהשתתפות פרופ’ מירב בן דוד, מומחית לאונקולוגיה קלינית ורדיותרפיה, מנהלת מכון הקרינה בבית החולים אסותא רמת החי”ל בתל אביב.

תקציר: טיפול בקרינה הוא חלק מאפשרויות הטיפול בסרטן שד. בפרק זה נרחיב על הטיפול בקרינה, ההכנות לקראתו, תופעות הלוואי האפשריות, סיכונים (אם קיימים) למטופלת ולסובבים אותה ועוד. שאלות רבות יקבלו מענה בפרק המוקדש כולו לטיפולי קרינה לחולות סרטן השד.

סרטן שד גרורתי

בהשתתפות פרופ’ רינת ירושלמי-משאלי, מנהלת יחידת השד, מרכז דוידוף, המרכז הרפואי רבין (ביה”ח בילינסון).

תקציר: בפרק זה נרחיב על סרטן שד גרורתי על טיפולים ותופעות לוואי, מחקרים קליניים וההתמודדות עם מחלת סרטן שד גרורתי. 

נשאות BRCA1/2 והפחתת הסיכון לחלות בסרטן

בהשתתפות ד”ר רינת ברנשטיין-מולכו, מנהלת היחידה לאונקוגנטיקה, המרכז הרפואי שיבא, תל השומר.

תקציר: מהי מוטציה בגן BRCA? מה ההבדל בין היסטוריה משפחתית של סרטן שד ובין נשאות גנטית? למי מומלץ להיבדק? מתי? איך ניתן להפחית את הסיכון לתחלואה בסרטן השד/שחלה בנשאיות המוטציה? האם יש למוטציה השפעה על תכנון היריון ולידה? כל זאת ועוד בפרק המוקדש לנשאות של גן BRCA.

חשיבות התמיכה רגשית בחולות סרטן השד

בהשתתפות עו”ס אורית שפירא, פסיכואונקולוגית, מנהלת מחלקת שיקום ורווחה של האגודה למלחמה בסרטן.

תקציר: האבחנה במחלת סרטן בכלל ובסרטן שד בפרט מטלטלת את עולמה של האישה החולה ושל בני משפחתה. בפרק זה נדבר על הרחבת היכולות הרגשיות של החולות , על שיח בשפה הרגשית, כהורים, כבני זוג ועל שיח עם הילדים. מהו חוסן רגשי ואיך ניתן לנהל את המשבר, שאינו רק אישי אלא גם משפחתי? על מערך הסיוע של האגודה לנשים שחלו בסרטן שד ועל קבוצות התמיכה, סיוע במימוש זכויות ועוד.

מיניות ודימוי גוף בחולות סרטן השד

בהשתתפות לנה קורץ-אלמוג, מטפלת במיניות, האגודה למלחמה בסרטן.

תקציר: נשים המתמודדות עם סרטן השד מוצאות עצמן מתמודדות גם עם השפעת המחלה והטיפולים על הדימוי העצמי והמיניות. בפרק זה נדבר על כל מה שקשור בנושא חשוב זה שלעיתים נדחק הצידה ההשפעה של סרטן השד והטיפול בו על קשרים מיניים וזוגיים, דימוי עצמי ודימוי גוף, משבר של בני הזוג, וכיצד ניתן לקבל סיוע מקצועי מהאגודה, ללא עלות, בהפיכת משבר להזדמנות, ובשיקום דימוי הגוף, שמירה על הפוריות והמיניות עקב המחלה והטיפולים.

https://www.cancer.org.il/template/default.aspx?PageId=13029

להאזנה בספוטיפיי – לחצו כאן

להאזנה באפל פודקאסט – לחצו כאן

להאזנה בדיזר – לחצו כאן

ניתן להאזין גם  ביוטיוב  ובשאר אפליקציות הפודקאסטים

האזינו ועקבו אחרינו בכל המקומות בהם אתם נוהגים להאזין לפודקאסטים.

0 תגובות

השאירו תגובה

רוצה להצטרף לדיון?
תרגישו חופשי לתרום!

כתיבת תגובה

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

 • טיפול מונע במטפורמין מפחית סיכון להיפרגליקמיה עקב Alpelisib (מתוך אתר Researchsquare)

  טיפול מונע במטפורמין מפחית סיכון להיפרגליקמיה עקב Alpelisib (מתוך אתר Researchsquare)

  מנתונים שפורסמו באתר Researchsquare וטרם עברו סיקור עמיתים עולה כי טיפול מונע בתכשירים המפחיתים תנגודת לאינסולין, בפרט מטפורמין, מפחית בקרוב למחצית את הסיכון להיפרגליקמיה בדרגה גבוהה בנשים עם סרטן שד תחת טיפול ב-Alpelisib (פיקריי). ברקע למחקר מסבירים החוקרים כי Alpelisib מאושר בשילוב עם Fulvestrant לטיפול בסרטן שד מתקדם חיובי לקולטנים להורמונים/שלילי ל-HER2 עם מוטציית PIK3CA […]

 • עליה מהירה בהיארעות לימפומה הקשורה עם שתלי שד (JAMA Oncol)

  עליה מהירה בהיארעות לימפומה הקשורה עם שתלי שד (JAMA Oncol)

  שיעורי ההיארעות המתוקנים לגיל של לימפומה אנאפלסטית של תאים גדולים של השד עלו במהירות בין השנים 2000 עד 2018 בארצות הברית, כך עולה מנתונים שפורסמו בכתב העת JAMA Oncology. מגמה זו דומה לזו שתוארה קודם לכן באוסטרליה, הולנד וניו-זילנד. ברקע למחקר מסבירים החוקרים כי כ-3% ממקרי לימפומה של השד בארצות הברית הם מסוג לימפומה אנאפלסטית […]

 • עדויות חדשות תומכות בתועלת ארוכת הטווח של משלב Goserelin עם Tamoxifen בנשים צעירות עם סרטן שד (J Clin Oncol)

  עדויות חדשות תומכות בתועלת ארוכת הטווח של משלב Goserelin עם Tamoxifen בנשים צעירות עם סרטן שד (J Clin Oncol)

  במאמר שפורסם בכתב העת Journal of Clinical Oncology מדווחים חוקרים על תוצאות מחקר חדש, התומכות בתועלת ארוכת הטווח של משלב Goserelin עם Tamoxifen בנשים לפני-מנופאוזה עם סרטן שד. במסגרת המחקר ביקשו החוקרים לבחון את התועלת ארוכת הטווח של טיפול אנדוקריני בנשים לפני-מנופאוזה עם סרטן שד. החוקרים השלימו ניתוח משני של מחקר Stockholm (STO-5) במסגרתו חולקו […]

 • היעילות, בטיחות ורעילות טיפול אדג'וונטי ב-Abemaciclib כנגד סרטן שד מוקדם ובסיכון גבוה (Expert Rev Anticancer Ther)

  היעילות, בטיחות ורעילות טיפול אדג'וונטי ב-Abemaciclib כנגד סרטן שד מוקדם ובסיכון גבוה (Expert Rev Anticancer Ther)

  במאמר סקירה שפורסם בכתב העת Expert Review of Anticancer Therapy סקרו מומחים את העדויות באשר לבטיחות, סבילות ויעילות Abemaciclib (ורזניו) בטיפול בנשים עם סרטן שד בסיכון גבוה וכותבים כי מדובר בטיפול הולם ויעיל בנשים עם סרטן שד בסיכון גבוה, עם מעורבות קשריות לימפה, חיובי לקולטנים להורמונים ושלילי ל-HER2. מרבית המקרים החדשים של סרטן שד פולשני […]

 • משלב קיטרודה עם כימותרפיה עשוי לשפר הישרדות בנשים עם סרטן שד שלילי לקולטנים להורמונים (N Engl J Med)

  משלב קיטרודה עם כימותרפיה עשוי לשפר הישרדות בנשים עם סרטן שד שלילי לקולטנים להורמונים (N Engl J Med)

  בקרב נשים עם סרטן שד מתקדם ושלילי לשלושת הקולטנים להורמונים עם ביטוי PD-L1, הוספת Pembrolizumab (קיטרודה) לטיפול כימותרפי הובילה לשיפור משמעותי בהישרדות הכוללת, בהשוואה לטיפול כימותרפי בלבד. מניתוח ביניים של המחקר בשלב 3 עלה כי הוספת קיטרודה לטיפול כימותרפיה הובילה להארכת ההישרדות ללא-התקדמות, בהשוואה לכימותרפיה בלבד, בנשים עם סרטן שד שלילי לשלושת הקולטנים להורמונים בהם […]

 • אבחנה של סרטן שד זמן קצר לאחר-לידה מלווה בפרוגנוזה גרועה יותר (Front Oncol)

  אבחנה של סרטן שד זמן קצר לאחר-לידה מלווה בפרוגנוזה גרועה יותר (Front Oncol)

   מנתונים שפורסמו בכתב העת Frontiers in Oncology עולה כי בנשים עם סרטן שד אשר אובחנו בתוך חמש שנים מהלידה תועדה פרוגנוזה גרועה יותר, בהשוואה לנשים שאובחנו בשלב מאוחר יותר.  ברקע למחקר מסבירים החוקרים כי לא נהוג עוד להשתמש במונח סרטן שד על-רקע היריון, לאחר שמחקרים הראו כי לסרטן שד שאובחן בהיריון וסרטן שד שאובחן לאחר […]

 • התועלת של בדיקות ממוגרפיה בנשים מבוגרות (מתוך אתר SSRN)

  התועלת של בדיקות ממוגרפיה בנשים מבוגרות (מתוך אתר SSRN)

  בדיקת ממוגרפיה עשויה להפחית את התמותה בנשים בגילאי 40-80 שנים עם סרטן שד, כאשר מנתונים חדשים שטרם עברו סיקור עמיתים עולה כי לבדיקות סקר בגיל 70 שנים תועלת גדולה יותר מבדיקות סקר בגיל 48 שנים. ברקע למחקר מסבירים החוקרים כי על-מנת להרחיב את בדיקות ממוגרפיה כבדיקות סקר לסרטן שד, יש להוכיח כי ישנה תועלת לבדיקה […]

 • ההשפעה של סוכרת ואיזון גליקמי על תוצאות הטיפול בנשים עם סרטן שד מפושט (J Clin Endocrinol Metab)

  ההשפעה של סוכרת ואיזון גליקמי על תוצאות הטיפול בנשים עם סרטן שד מפושט (J Clin Endocrinol Metab)

   מנתונים חדשים שפורסמו בכתב העת Journal of Clinical Endocrinology & Metabolism מדווחים חוקרים על תוצאות מחקר חדש, מהן עולה כי אבחנה של סוכרת אינה מלווה בסיכון מוגבר לתמותה לאחר חמש שנים בקרב נשים עם סרטן שד גרורתי, אך סוכרת והיפרגליקמיה לוו בשיעורי הישרדות נמוכים יותר בקרב נשים ששרדו את המחלה הממארת לאחר פרק זמן ארוך. […]