אורולוגיה

מה בין המיקרוביום של הנרתיק ובין בריאות האישה? (מתוך הכנס השנתי מטעם NAMS)

למרות תשומת הלב הרבה אודות חשיבות המיקרוביום, לא ניתן דגש רב למשמעות המיקרוביום בנרתיק האישה והקשר עם בריאות האישה, ההשפעה על תסמיני מנופאוזה והסיכון לזיהומים בדרכי השתן או אף מחלות ממאירות, כך טוענים מומחים במהלך הכנס השנתי מטעם ה-North American Menopause Society (NAMS).

המומחים מסבירים כי למרות שמיקרוביום של הנרתיק העתיר בחיידקי Lactobacillus נחשב לרוב “בריא, יש שאלות אודות המשמעות בפועל על בריאות הנרתיק. האם חיידקים אלו מהווים סמן לכך שהנשים בריאות בכל מקרה או האם החיידקים הם אלו שיוצרים את הסביבה הבריאה?

לדברי המומחים, חלק מההערכות מעידות כי ב-20-50% מהנשים לאחר-מנופאוזה עדיין חיידקי Lactobacillus מהווים את הרוב השולט במיקרוביום הנרתיק, אך חוקרים אלו הראו כי מתן טיפול הורמונאלי לנשים, בין אם בצורה מקומית או סיסטמית, הביא לעליה בקולונוזיציה של הנרתיק בזנים אלו.

המומחים מדגישים כי אין מחקרים רבים בנושא וכי אין מחקרים להערכת הזמן שחלף ממנופאוזה או אף את חשיבות מדד מסת הגוף של האישה, ולכן השאלה אודות אילו נשים זוכות לשמור על המיקרוביום עתיר חיידקי Lactobacillus לאחר מנופאוזה נותרה שאלה פתוחה.

יתרה מזאת, מחקר עד כה מצא קשר קטן בין מיקרוביום נרתיקי עתיר חיידקי Lactobacillus ובין שיפור בתסמינים הקליניים. אחד המחקרים בנושא לא מצא קשר אמיתי בין תסמינים בדרכי המין והשתן משנית למנופאוזה ובין מיקרוביום עתיר חיידקי Lactobacillus בנרתיק.

המומחים סבורים כי ממצאים אלו תומכים יותר בכך שנוכחות חיידקי Lactobacillus בנרתיק מהווה סמן לבריאות הנרתיק ולא גורם המשפיע על בריאות דרכי המין והשתן. במידה וחיידקים אלו הופיעו בנרתיק מלכתחילה, אזי הנשים צפויות לשמור עליהן, ובמידה ולא היו שם קודם לכן, לא צפוי למצוא אותם שם מאוחר יותר.

ישנן עדויות לפיהן קיים קשר שלילי בין קולוניזציה של הנרתיק בחיידקי Lactobacillus ובין קולוניזציה של הנרתיק בחיידקי Escherichia coli. מחקר אחד מצא כי בנשים שקיבלו טיפול באסטרדיול נרתיקי, לעומת מטופלות בפלסבו, תועדה השפעה מגנה מפני זיהום בדרכי השתן לאורך שמונה חודשים. בקבוצת הטיפול הפעיל במחקר, נרשמה עליה בחיידקי Lactobacilli, לצד ירידה בחיידקי Enterobacteriaceae.

עוד מציינים המומחים כי יש לנקוט משנה זהירות בכל הנוגע למחקרים להערכת טיפול פרוביוטי, מאחר וכולם מעוניינים שאלו יובילו לתוצאות טובות, אך יש להיות זהירים וחשדנים. חשוב לכלול קבוצת ביקורת הולמת ולהשלים מחקרים נוספים באיכות טובה.

מתוך הכנס השנתי מטעם NAMS

לידיעה ב-MedPage Today

0 תגובות

השאירו תגובה

רוצה להצטרף לדיון?
תרגישו חופשי לתרום!

כתיבת תגובה

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

הנך גולש/ת באתר כאורח/ת.

במידה והנך מנוי את/ה מוזמן/ת לבצע כניסה מזוהה וליהנות מגישה לכל התכנים המיועדים למנויים
להמשך גלישה כאורח סגור חלון זה