חדשות

הבטיחות הקרדיווסקולארית של תרופות לטיפול ב-ADHD בילדים (J Child Adoles Psychopharm)

29/06/2014

 

במאמר שפורסם בכתב העת Journal of Child and Adolescent Psychopharmacology מדווחים חוקרים על סיכון מוגבר כפליים למחלות לב וכלי דם בילדים תחת טיפול בתרופות סטימולנטיות להפרעת קשב, ריכוז והיפראקטיביות (ADHD או Attention-Deifcit and Hyperactivity Disorder), אם כי ההיארעות האבסולוטית עדיין נמוכה.

 

במסגרת המחקר ביקשו החוקרים לבחון אם בחולים המטופלים תרופתית ל-ADHD קיים סיכון מוגבר לאירועים קרדיווסקולארים בשלב מאוחר יותר, בהשוואה לאלו שאינם מקבלים את הטיפול התרופתי. כמו כן, הם ביקשו לקבוע קשר מנה-תגובה אפשרי במצבים אלו.

 

מדובר במחקר עוקבה פרוספקטיבי של כל הילדים שנולדו בדנמרק בין השנים 1990-1999. החוקרים אספו נתונים אודות אבחנות פסיכיאטריות וסומאטיות, מרשמים לטיפול בתרופות סטימולנטיות, גורמי סיכון למחלות לב וכלי דם, משתנים סוציו-דמוגרפיים בכל הילדים וההורים.

 

בכלל האוכלוסיה (714,258 חולים עם סך כולל של 6,767,982 שנות-מטופל) טיפול בתרופות סטימולנטיות הביא לעליה בסיכון לאירועים קרדיווסקולאריים (יחס סיכון מתוקן של 1.83). בילדים עם ADHD (8,300 ילדים) הטיפול בתרופות סטימולנטיות הביא לעליה בסיכון לאירועים קרדיווסקולאריים (יחס סיכון מתוקן של 2.20), עם קשר תלוי-זמן ותלוי-מינון.

 

מדובר במחקר העוקבה הארצי הראשון להערכת הבטיחות הקרדיווסקולארית של תרופות סטימולנטיות בילדים ומתבגרים, ולהערכת החוקרים מדובר במחקר הפרוספקטיבי הארוך ביותר. אירועים קרדיווסקולאריים היו נדירים אך נפוצים כפליים במטופלים בתרופות סטימולנטיות, בהשוואה לאלו שלא קיבלו את הטיפול התרופתי, הן בכלל המדגם הארצי והן בילדים עם ADHD. החוקרים זיהו קשר תלוי-זמן ותלוי-מינון בין הטיפול התרופתי ובין אירועים קרדיווסקולאריים בילדים ומתבגרים.

 

ממצאי המחקר מעידים על סיכון מוגבר למחלות לב וכלי דם על-רקע טיפול בתרופות סטימולנטיות בילדים ומתבגרים, גם לאחר תקנון למספר ערפלנים אפשריים.

 

J Child Adoles Psychopharm 2014

 

לידיעה ב-MedPage Today

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני