War

צילום: רוני אלברט, דוברות מרכז הרפואי לגליל גל זייד

חרבות ברזל: למעלה מ-15 אלף פצועים פונו לבתי החולים מאז תחילת המלחמה באוקטובר (ידיעה מתעדכנת)

מאז תחילת המלחמה, פונו לבתי החולים ;15,333 פצועים, בקליטה סטטוס הפציעה שלהם היה 693 במצב קשה או אנוש, 1,287 במצב בינוני, 689 נפגעי חרדה ונפש ו-12,318 במצב קל. משרד הבריאות מעדכן על 151 פצועים המאושפזים בבתי החולים כעת (נכון ל-18/4/24).

טיפול בחסימת ענף המדיאלי והרס ענף העצב בגלי רדיו בכאבי גב תחתון (NEJM) – ד”ר אבי פנסקי, עורך מדור אורתופדיה

בלוק מקומי או הרס בגלי רדיו של הענף המדיאלי של העצב התחושתי (Medial branch blocks MBB), הוא טיפול מקובל לכאבי גב תחתון אשר מקורם במפרקי הפסט שבין החוליות. ד”ר אבי פנסקי, עורך אורתופדיה מביא מחקר העוסק בהליך מתוך ה-New England Journal of Medicine ומוסיף מנסיונו בטיפול בקליניקה ובשטח, והפעם במטופלת שפונתה מעוטף עזה.

בית חולים ניתוח מחלקה תמונה מפקסל

שר הבריאות: הנוהל לקליטת תושבים משטחי האויב בבתי החולים “מטעמים הומניטאריים” מבוטל

לאחר שמערכת הביטחון העבירה לבתי החולים נהלים לקליטה של תושבי עזה, הנחה שר הבריאות לבטל את הנוהל. בהודעה שפרסם השר הוא אומר שלא חל כל שינוי במדיניותו הברורה שלא מאפשרת למחבלים ולתושבי עזה ולבנון להקלט בבתי החולים בישראל

Doctor and patient רופא ומטופל

תקציב 2024 יכלול תוכנית לאומית למתן מענה בתחומי בריאות הנפש, השיקום, המיגון והסייבר והמכון לרפואה משפטית (משרד הבריאות)

בהודעה שפרסם משרד הבריאות, נמסר כי במסגרת דיונים לשינויים בתקציב 2024, הגיע המשרד להסכמות עם משרד האוצר להגדלה משמעותית של תקציבי הבריאות בתחומים הדורשים מענה מיידי ודחוף בעקבות המלחמה: בריאות הנפש, שיקום, מיגון וסייבר והרפואה המשפטית.

Doctor and patient רופא ומטופל

לקראת ההצבעה המתוכננת, בכירים במערכת הבריאות מזהירים מפני פגיעה חריפה בשל הקיצוץ בתקציב

משרד האוצר הודיע למשרד הבריאות על כוונתו לקצץ 300 מיליון שקלים מהתקציב של מטה משרד הבריאות, קיצוץ של 50 מיליון שקל בתקציבי בתי החולים הממשלתיים, וייקור של טיפולי תאגידי הבריאות של בתי החולים.

חדשות רפואה

עליה בשיעורי ההסכמה לתרומת איברים ורקמות, שיא בחתימות על כרטיס אדי (המרכז הלאומי להשתלות)

המרכז הלאומי להשתלות פרסם השבוע את סיכום הפעילות בשנת 2023. לפי הסיכום, במשך חודשי המלחמה חלה עליה גבוהה בשעורי ההסכמות לתרום, בקרב הציבור כולו ובקרב משפחות החללים, ושעורי ההסכמות במצבים אלה הגיע ל-85%, בהשוואה ל-58-63% בממוצע בשנים האחרונות. עם זאת, מספרי ההשתלות דומים מאד לאלו שבשנה שעברה, וכבכל שנה נרשם גידול במספר הממתינים להשתלות שהצטרפו לרשימה. 

ANXIETY חרדה

משרד הבריאות יקצה כ-31 מיליון שקלים להמשך הפעלת מרכזי החוסן ב-2024

ממשלת ישראל אישרה את הצעת המחליטים שהגיש שר הבריאות אוריאל בוסו, שלפיה משרד הבריאות יפעיל בשנת 2024 את כלל מרכזי החוסן שפועלים כיום ביישובי עוטף עזה, יהודה ושומרון, אשקלון, נתיבות, גליל מזרחי, גליל מערבי והמרכז הבדואי. ממשרד הבריאות נמסר כי התקציב מיועד לספק מענה פסיכו-סוציאלי לתושבים, לצורך חיזוק ההיערכות לחירום של הרשויות המקומיות ולטובת חיזוק החוסן הקהילתי.

משרד הבריאות

משרד הבריאות מגדיל את תקציב בתי החולים ביותר ממיליארד ורבע ש”ח

התוספת התקציבית כוללת יותר מ-500 מיליון ש”ח לבתי החולים הכלליים שישולמו בכל שנה, יותר מ-500 מיליון ש”ח להתמודדות עם אבדן הכנסות וגידול בהוצאות ובהעסקת כוח אדם כתוצאה מהמלחמה, יותר מ-270 מיליון ש”ח להתמגנות בתי החולים, ועוד עשרות מיליוני ש”ח לרכישת מלאי חירום ועשרות מיליוני ש”ח נוספים לבתי חולים פסיכיאטרים וגריאטריים לשיפויים על אבדן הכנסות וגידול בהוצאות

MULTIPLE SCLEROSIS טרשת נפוצה MS

משרד הבריאות מפרסם את תכנית מיטות האשפוז לשנים הקרובות: גידול במיטות אשפוז כלליות, שיקום ובריאות הנפש

בהודעת המשרד נכתב כי בעקבות המלחמה נערכו התאמות בתוכנית זאת על מנת לתת מענה לצרכים האקוטיים של המערכת באופן מיידי ובשנים הקרובות, כאשר ניתן דגש רב למחלקות טיפול נמרץ, נוירולוגיה ושבץ ומחלקות השיקום.

יו”ר הר”י וסגנו יצאו בקריאה לקבינט ולפרקליטות לפעול נגד הפצת סרטון הסתה חמורה נגד אנשי רפואה ערבים

פרופ’ ציון חגי, יו”ר ההסתדרות הרפואית בישראל, פנה לקבינט המלחמה ולשר הבריאות בדרישה לגנות ולהוקיע סרטון המכיל דברי הסתה חמורה נגד אנשי רפואה ערבים וערעור האמון הציבורי במערכת הבריאות בדרשה של רב שהופצה ברשתות. ד”ר זאב פלדמן, יו”ר ארגון רופאי המדינה וסגן יו”ר הר”י פנה לפרקליט המדינה בבקשה להעמיד לדין פלילי של הרב בגין דבריו הגזעניים וההסתה, ולהורות להסיר את הסרטון מהרשת.

מאמרי מערכת

טיפול בחסימת ענף המדיאלי והרס ענף העצב בגלי רדיו בכאבי גב תחתון (NEJM) – ד”ר אבי פנסקי, עורך מדור אורתופדיה

בלוק מקומי או הרס בגלי רדיו של הענף המדיאלי של העצב התחושתי (Medial branch blocks MBB), הוא טיפול מקובל לכאבי גב תחתון אשר מקורם במפרקי הפסט שבין החוליות. ד”ר אבי פנסקי, עורך אורתופדיה מביא מחקר העוסק בהליך מתוך ה-New England Journal of Medicine ומוסיף מנסיונו בטיפול בקליניקה ובשטח, והפעם במטופלת שפונתה מעוטף עזה.

מתוך האתר The Radioactive Woman: Marie Curie's WWI Legacy - ניידות של מארי קירי

ניידות הרנטגן הראשונות: המלחמה של מארי קירי – מאמר אורח מאת עופר בן חורין

עופר בן חורין, בעל נסיון כ-20 שנה באפליקציות, מחקרי תרופות והדרכה בתחום ה-MRI מחבר הספר “MRI המדריך המלא-רפואה ופיזיקה נפגשות” משתף במאמרו על פיתוח חשוב נוסף של זוכת פרס הנובל מארי קירי: הקמת יחידות רנטגן ניידות שהגיעו לקו החזית ואפשרו ל-150 אחיות בשטח לסייע במאמץ המלחמתי ולהעריך במהירות חיילים פצועים

מאמר סקירה: הערכה וטיפול של כאב ברכיים (JAMA) – ד”ר אבי פנסקי, עורך מדור אורתופדיה

כאבים בברכיים מהווים תלונה שכיחה מאד באוכלוסייה. מעריכים כי 23% מהאנשים מעבר לגיל 40 שנה לוקים באוטיאוארטריטיס (OA) של הברך, 25% לוקים בכאב פטלופמוראלי (PFP) וכ 12% בקרע במניסקוס. ד”ר אבי פנסקי, עורך מדור אורתופדיה, סוקר את המאמר ומביא הערות מנסיונו בקליניקה – ובשטח

WAR EMERGENCY

חינוך, הכשרה וחדשנות טכנולוגית – היערכות לאירועים רבי נפגעים באירופה (Eur J Trauma Emerg Surg, CME)

מתוך מגזין 833 של הג’ורנאל קלאב: המאמר מתאר את האתגרים של טריאַז’ באירועים רבי נפגעים, את תוכניות החינוך וההכשרה לניהול מצבים אלה באירופה, ואת החדשנות הטכנולוגית שעשויה לסייע לתגובה מיטבית.

WAR רופא במלחמה PHYSICAN DOCTOR WAR

רפואה במגפיים צבאיים: לקחים מהמלחמה באוקראינה ויישומים לעימותים עתידיים (American College of Surgeons)

באמצעות ניתוח השוואתי של מערכות הבריאות שהופעלו במהלך המלחמה העולמית בטרור ובסכסוך המתמשך באוקראינה, מאמר זה מתעמק בתובנות חיוניות, שיכולות לסייע לארה”ב לִצפות ולתכנן ביעילות טיפול רפואי בסכסוכים עתידיים נגד יריבים בעלי יכולות דומות.

הרצאות מצגות

הנחיות

לוגו האיגוד הישראלי לאלרגיה ואימונולוגיה קלינית

מרפאות אלרגיה בים המלח ובאילת יופעלו בהתנדבות על ידי רופאות מומחות בתאריכים 25-26.1.24

המרפאות מופעלות בהתנדבות מלאה של רופאי האיגוד, מומחים ומומחיות באלרגיה ואימונולוגיה קלינית, עבור מי שנמצאים בתנאי מצוקה – רחוק מהבית, זקוקים לעזרה רפואית ומבקשים לפגוש רופאים מומחים בתחום האלרגיה.

הנך גולש/ת באתר כאורח/ת.

במידה והנך מנוי את/ה מוזמן/ת לבצע כניסה מזוהה וליהנות מגישה לכל התכנים המיועדים למנויים
להמשך גלישה כאורח סגור חלון זה