חדשות

האם ל-ADHD או טיפול תרופתי להפרעה זו השפעה על גובה הילדים? (Pediatrics)

04/09/2014

 

מתוצאות מחקר חדש, שפורסמו במהלך חודש ספטמבר בכתב העת Pediatrics, עולה כי הפרעת קשב, ריכוז והיפראקטיביות (ADHD או Attention-Deficit/Hyperactivity Disorder) או הטיפול התרופתי בהפרעה הנפוצה אינם משפיעים על הגדילה של ילדים או על גובהם בבגרות.

 

החוקרים כותבים כי מהממצאים עולה כי אין קשר בין טיפול בתרופות סטימולנטיות ל-ADHD ובין הבדלים בגובה בבגרות או שינויים משמעותיים בגדילה.

 

מדגם המחקר כלל 5,718 ילדים שנולדו בין 1 בינואר, 1976, ועד 31 בדצמבר, 1982, שהיו במעקב לפחות עד גיל חמש שנים. החוקרים הצליחו לאסוף נתונים אודות מספר מספק של מדידות גובה של 243 משתתפים עם ADHD. החוקרים התאימו למשתתפים אלו 394 משתתפים ללא הפרעת קשב, ריכוז והיפראקטיביות, באותו גיל ומין.

 

החוקרים מצאו כי אין הבדלים בשיא מהירות הגדילה בין משתתפים עם ADHD ואלו ללא ADHD, או בין אלו שנטלו טיפולי תרופתי ל-ADHD ואלו שלא נטלו טיפול זה. מהשוואת מדגם קטן יותר של חולים עם ADHD ואלו ללא הפרעות קשב, ריכוז והיפראקטיביות, לא זוהו הבדלים מובהקים סטטיסטית בגובה הסופי בבגרות. בגברים, ההבדל הממוצע עמד על 0.4- סנטימיטרים ובנשים עמד ההבדל על 1.1- סנטימטרים.

 

ההבדל בגובה בין גברים שטופלו בתרופות סטימולנטיות ובין אלו שלא קיבלו את הטיפול התרופתי עמד על 0.6 סנטימטרים (p=0.64). ההבדל בין נשים שקיבלו טיפול ואלו שלא קיבלו טיפול עמד על 0.2 סנטימטרים (P=0.93).

 

החוקרים זיהו קורלציה חיובית בין משך הטיפול התרופתי לפני שיא מהירות הגדילה לגובה ובין הגיל בעת שיא מהירות הגדילה לגובה, אך לא זיהו קשר בין משך הטיפול התרופתי ובין הגובה הסופי בבגרות.

 

Pediatrics. Published online September 1, 2014

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני